Albatros stáhl trestní oznámení 'na Pottera'

  18:05aktualizováno  18:05
Český vydavatel knih o Harry Potterovi, nakladatelství Albatros, stáhl trestní oznámení na neznámého pachatele. Podal ho 4. července kvůli nelegálnímu překladu knižní novinky Harry Potter a Fénixův řád. Devatenáct přeložených kapitol se totiž objevilo na internetu.

"Protože překlad z internetu zmizel, nakladatel trestní oznámení odvolal," sdělil ČTK ředitel marketinku Albatrosu Patrik Šalamon.

Albatros podle Šalamona navázal kontakt s autorem webových stránek. "Uznal, že došlo k porušení autorských práv a neautorizovaný překlad odstranil," uvedl.

Neoficiální překlad posledního dílu Harryho Pottera zmizel z českého internetu na konci minulého týdne. Adresa, na níž bylo přeloženo 19 kapitol, byla přesměrována na stránky nakladatelství Albatros.

"Stránky jsme přesměrovali v sobotu. Nechtěli jsme, aby se náš překlad šířil mezi lidmi," řekl majitel domény Marek Mojzík.

Na vydání posledního dílu Harry Potter a Fénixův řád má práva Albatros.

Amatérští překladatelé knihy přesměrovali stránky den poté, co vydavatelství oznámilo, že kvůli nelegálnímu překladu podává trestní oznámení.

"Samozřejmě jsme si všimli, že jsou stránky přesměrované. Překvapilo nás to, ale na podání trestního oznámení se nic nemění," říkal ještě v pondělí ředitel marketingu Albatrosu Patrik Šalamon.

"Problém je, že s námi lidé, kteří knihu překládají načerno, vůbec nekomunikují. Kdyby nám to řekli, samozřejmě to mění situaci," dodal tehdy Šalamon.

Oficiální český překlad Harryho Pottera vyjde až 29. února 2004. Lidé kolem Mojzíka část knihy přeložili o osm měsíců dřív.

"Internet jsme používali pouze jako pracovní nástroj. Myslím, že Albatros by si měl spíše stěžovat na Mladou Frontu DNES, která v novinách zveřejnila odkaz na naše překlady," říkal Mojzík v pondělí.

Harry Potter mluví česky - nelegálně článek o překladu Harryho Pottera

Ještě v pátek mluvil Mojzík jinak: "Pokusíme se vydržet až do konce a přeložit knížku celou. Nemyslím si, že bychom porušovali autorská práva."

Odborníci na autorská práva však jejich počínání vidí jinak."Pokud od původní autorky nemají k překladu knihy svolení, tak její autorská práva porušují," říká například Petr Ostrouchov z pražské advokátní kanceláře, který se na autorský zákon specializuje.

Rychlost "černého" překladu překvapila i oficiálního překladatele Pavla Medka. Podle něj není možné, aby všech 19 kapitol přeložil tak rychle jeden člověk. Sám je s první verzí překladu zhruba na pětaosmdesáté stránce anglického textu. Podle Mojzíka pracují na překladu čtyři lidé.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Pražští strážníci zpřísnili dohled v modrých zónách, odtáhnou víc aut

Stání v placených modrých zónách v Praze bude na tři měsíce pod větším drobnohledem strážníků. Podle nich řidiči zóny...

Mějte panenky různých barev pleti, radí ministerská příručka mikrojeslím

„Každé dítě si může vzít na hřiště panenku a dělat jí maminku či tatínka“ nebo „Pokud je to možné, vybíráme hračky i...

Miloš Zeman bude do neděle v nemocnici. Chce být fit na 28. října

Prezident ve čtvrtek odpoledne nastoupí na čtyři dny do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Půjde o rekondiční pobyt,...

Jaká byla Husákova role během totality? Zeptáme se autora jeho biografie

Česko si letos připomíná 30 let svobody a tedy konec komunistického režimu. S normalizační érou 70. a 80. let je úzce...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz