Harry Potter mluví česky. Nelegálně

  0:01aktualizováno  0:01
Tajemství pátého dílu příběhů o Harrym Potterovi se začíná pomalu odkrývat i těm českým čtenářům, kteří neovládají angličtinu. Na internetových stránkách www.czech-ware.net/lukax/harry5 je už několik dní dostupný český překlad prvních devatenácti kapitol.

Na rozdíl od oficiální knihy v angličtině je však tento překlad nelegální. "Je to pirátská práce a právě se radíme, jaké kroky proti ní podnikneme," uvedl programový ředitel nakladatelství Albatros Ondřej Müller. Českou verzi prvních devatenácti kapitol připravila skupina několika mladíků.

"Dělá nás na tom víc. O vlastní překlad se starají přibližně čtyři lidé," říká Marek Mojzík, kterému příslušné internetové stránky patří.

Překládání řídí čtrnáctiletý školák
Nejvíce práce na překladu podle něj odvádí kamarád Lukáš. "Je mi čtrnáct let a chodím do základní školy v Hradci Králové. Mám rád klasickou hudbu, matematiku a počítače. Nesnáším dechovku a tělocvik," píše o sobě Lukáš na internetu.

Přehled o tom, kolik lidí si už překlad přečetlo, mladíci nemají. "Nezjišťoval jsem to, ale příští týden chci na stránky umístit počítadlo přístupů," říká Mojzík.

Do zveřejňování vlastního překladu se pustili s přáteli proto, aby těm, kteří si nedokážou přečíst anglický originál, ukrátili čekání na oficiální verzi z Albatrosu, která vyjde až 29. února 2004.

O tom, že by s postupným zveřejňováním jednotlivých kapitol přestali, neuvažují. "Pokusíme se vydržet až do konce a přeložit knížku celou. Nemyslím si, že bychom porušovali autorská práva," tvrdí Mojzík. Odborníci na autorská práva však jejich počínání vidí jinak.

"Pokud od původní autorky nemají k překladu knihy svolení, tak její autorská práva porušují," říká Petr Ostrouchov z pražské advokátní kanceláře, který se na autorský zákon specializuje.

Albatros se nezlobí na piráty, ale na vlastníka práv
Vlastník práv na český překlad, nakladatelství Albatros, se však paradoxně víc než na amatérské piráty zlobí na správce originálních anglických práv.

"Podobná věc se stala už se čtvrtým dílem v Německu. Tehdy také byla příliš dlouhá prodleva mezi vydáním anglického originálu a oficiálních překladů a někdo z fanoušků to nevydržel a začal zveřejňovat vlastní překlad.

Správce práv jsme několikrát upozorňovali, že něco podobného může nastat i nyní. Ale on nereagoval, byl k celé věci lhostejný," uvedl Müller.

Podklady pro překlad chtěl Albatros získat v předstihu ve stejné době, kdy rukopis dostali vydavatelé anglické verze, ale neuspěl. "Nechápu to, u jiných bestsellerů to je běžná praxe, aby čtenáři nemuseli na překlady dlouho čekat," diví se Müller.

Obavy z toho, že pirátský překlad by mohl příští rok ohrozit prodejnost oficiální knihy, Müller nemá. "Každý, kdo už má v knihovně první čtyři díly, si k nim bude chtít zařadit i pátý svazek."

Autoři:
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Michael Kocáb poráží konspirační teorie, Jan Svěrák si plní svůj sen

Knižní novinku hudebníka a aktivisty Michaela Kocába Vabank zdánlivě nespojuje s chystaným titulem Jana Svěráka Bohemia...

Jeden kopeček šmoulový. Marie Doležalová píše pro děti 90. let

Herečka Marie Doležalová se před pár lety postarala o jev v knihkupectvích nepříliš vídaný. Čtenáři zoufale těkali...

Premium

Vondruška o nové knize: Někomu mluvím z duše, pro jiné jsem hanebný

S historickými romány o Přemyslovcích či husitech slaví velké úspěchy, stejně jako s detektivkami o Oldřichovi z...

RECENZE: S podzimním časem k nám přichází utrpení, teror IRA i smrt

K pošmourným podzimním dnům se docela hodí trocha strachu a napětí knižních novinek. Nabízí je trojice knih Zavátá...

Najdete na iDNES.cz