Aktivisty Greenpeace sundala z Úřadu vlády jednotka rychlého nasazení

  10:02aktualizováno  13:33
Dva aktivisty Greenpeace, kteří ráno před jednáním ministrů vylezli na sídlo vlády ve Strakově akademii, sundala kolem 13. hodiny policejní jednotka rychlého nasazení. Aktivisté na střeše protestovali proti prolomení těžebních limitů. Zatím není jasné, zda padne nějaké obvinění.

Policejní akce proběhla po poledni, kdy se jednání ministrů a jejich předsedy uvnitř Strakovy akademie chýlilo ke konci.

"Policisté přišli z druhé strany, nikdo není zraněný. Prvního aktivistu sundali ze střechy, druhého dostali dolů na plošině," informovala mluvčí ekologické organizace Lenka Boráková.

"Nebyl to zákrok URNA, provedli ho jen policisté z jejich útvaru. Celkem jich bylo šest, dva z nich zasahovali přímo na střeše. Ostatní je jistili a poskytovali jim podporu," přiblížil podrobnosti akce mluvčí policejního prezídia David Kubalák.

"Aktivisté byli převezeni k vysvětlení," dodal Kubalák s tím, že při posuzování, zda šlo o přestupek, bude záležet na tom, co řeknou. Aktivistům hrozí tisícikorunový postih za neuposlechnutí výzvy veřejného činitele, uvedla mluvčí Greenpeace Boráková.

Za více uhlí a uranu

Ministerstvo průmyslu chce údajně prolomit limity

Původně aktivisté avizovali, že nahoře chtějí zůstat do 13. hodiny nebo do konce zasedání kabinetu, který rozhodoval o možném prolomení limitů pro těžbu hnědého uhlí v severních Čechách. Vláda podle informací ČTK projednávání sporného bodu přerušila.

Ředitel útvaru na ochranu ústavních činitelů Lubomír Kvíčala řekl, že aktivisté nekladli odpor. Na střechu se aktivisté dostali pomocí vysokozdvižné plošiny, policisté je sundali stejnou cestou. Situace byla podle Kvíčaly nebezpečná, proto podle něj aktivisté spolupracovali.

Aktivisté organizace Greenpeace protestovali na střeše sídla vlády v Praze proti prolomení limitůn těžby uhlí v severních Čechách. (12. října 2009)Aktivisté organizace Greenpeace protestovali na střeše sídla vlády v Praze proti prolomení limitůn těžby uhlí v severních Čechách. (12. října 2009)

Policie aktivisty varovala

Ke dvěma členům Greenpeace vystoupali již během dopoledne policista a hasič a vyzvali je, aby opustili střechu. Varovali je, že proti nim použijí donucovací prostředky. Přímo k aktivistům se ale kvůli sklonu střechy nedostali, jen asi na čtyři metry.

"Dvakrát jsme ustoupili od okapu na hřeben střechy. Z okénka na nás vykoukl kancléř a požádal nás, abychom sbalili transparent," řekl dopoledne iDNES.cz aktivista Jan Rovenský. Aktivisté poslechli a slíbili, že jakmile se dozví o tom, že návrh ministra průmyslu Vladimíra Tošovského o prolomení limitů těžby uhlí neprošel, budou ochotni i slézt.

Aktivisté přišli k sídlu vlády kolem osmé hodiny ráno, o třicet minut později byli nahoře. "Nevšimli jsme si ochranky, nebo že by nás někdo sledoval," doplnil člen Greenpeace.

Ke Strakově akademii dorazil i ředitel policejní ochranné služby Lubomír Kvíčala, jehož lidé mají na starosti ochranu budovy. "Důležité pro nás je, aby se podobná situace už nemohla opakovat," informoval iDNES.cz s tím, že vyložené zanedbání služebních povinností zatím nezjistil.

"Tady budeme muset zhodnotit, jestli bude nutné udělat nějaká opatření, aby se to neopakovalo. Technické opatření, lidé v tomto případě nepomohou. Policisté, kteří střeží Úřad vlády nechybovali," stojí za svými lidmi Kvíčala.

Aktivisté se dostali na střechu z auta s plošinou. "Zastavilo u lampy veřejného osvětlení, dva lidé nastoupili na plošinu, nechali se vyvézt k lampě a potom pokračovali dál až na střechu Úřadu vlády, kam přeskočili," popsal začátek akce Kvíčala.

Aktivisté Greenpeace na střeše vlády (12. října 2009)

Ministr Tošovský by chtěl vládu přesvědčit, aby schválila Harmonogram opatření na zvýšení připravenosti českého plynárenství na řešení možných krizových situací.

Obsahuje sedm bodů, ale plynárenství se podle Greenpeace týká jen jeden z nich. Měl by usnadnit výstavbu nových podzemních zásobníků. Zbývající body mají podle aktivistů pod záminkou boje proti plynové krizi protlačit projekty, které dosavadní vlády odmítaly. Kromě prolomení limitů těžby hnědého uhlí třeba otevření nového uranového dolu.

Zatím není jisté, zda kabinet návrh energetické koncepce ve stávající podobě přijme. Premiér Jan Fischer při svém nástupu do funkce sliboval, že o tak závažných rozhodnutích, jako je prolomení uhelných limitů, jeho vláda jednat nebude. - čtěte Vláda těžební limity měnit nebude

AKTIVISTÉ NA STŘEŠE PARLAMENTU

Aktivisté Greenpeace na střeše britského parlamentu (12. října 2009)

Podobná akce Greenpeace probíhá od včerejška i v Londýně. Ještě dnes před polednem na střeše parlamentu zůstávají dvě desítky aktivistů se vzkazem "Změňte politiku, zachraňte klima". Dalších dvacet již ze střechy slezlo dolů a bylo zatčeno.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Nucené sezení v zákopech. Piráti v čele magistrátů nevyhovují

Před dvanácti měsíci se zhruba v těchto dnech ve většině obcí a měst tvořily koalice. Především v těch největších –...

Jaká byla Husákova role během totality? Zeptáme se autora jeho biografie

Česko si letos připomíná 30 let svobody a tedy konec komunistického režimu. S normalizační érou 70. a 80. let je úzce...

Žádné zbraně Turecku. Lidé v Praze a Brně demonstrovali na podporu Kurdů

Na podporu Kurdů se ve středu v podvečer sešlo v Praze na Klárově asi sedm set demonstrantů. Chtějí podpořit zákaz...

Pražští strážníci zpřísnili dohled v modrých zónách, odtáhnou víc aut

Stání v placených modrých zónách v Praze bude na tři měsíce pod větším drobnohledem strážníků. Podle nich řidiči zóny...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz