1989: tanky zastavila schůzka s generálem

  14:29aktualizováno  14. listopadu 9:34
Nechybělo mnoho a armáda mohla před 30 lety zasáhnout proti "kontrarevoluci" – jak tehdy špičky komunistického režimu označovaly demonstrace po 17. listopadu 1989.

Armáda byla v listopadu v pohotovosti, čekala jen na rozkaz zasáhnout. | foto: Getty Images

Informace vycházejí ze svědectví tehdejšího velitele Západního vojenského okruhu Mojmíra Zachariáše a Michaela Kocába – jednoho z vůdců Občanského fóra (OF).

Právě tito muži hrozbu odvraceli: jednání se účastnil i dnešní prezident Klaus.

Uvnitř komunistického vedení tehdy existovali zastánci tvrdé akce. Ministr obrany Milán Václavík nabízel armádu k potlačení „kontrarevoluce“. A ke zúčtování „s pravicovými živly“ vybízel i vlivný ideologický tajemník KSČ Vasil Biľak.

Dohoda, že se jednotky Západního vojenského okruhu (tedy na území dnešního Česka) nebudou do dění míchat, padla na dosud neznámé schůzce 27. listopadu. S generálem Zachariášem na ní jednali Kocáb a Václav Klaus.

„Ta schůzka byla zcela zásadní. Šlo sice o komunistického generála, ale přesvědčil nás, že i v případě, když dostane rozkaz, armáda zůstane v kasárnách,“ řekl Kocáb.

„Byl to pro nás důležitý a dodnes nedoceněný zlom v dalším jednání s dožívající komunistickou vládou,“ uvedl.

Lidé z Občanského fóra se za generálem vydali proto, že právě on (nikoliv ministr obrany) přímo velel bojovým jednotkám.

Po schůzce si oddechl i Zachariáš. Denně telefonoval nadřízeným, jak má jako velitel vojsk Čech a Moravy reagovat. A stále slyšel totéž: „Dělej, jak myslíš.“ Jenže večer ho doma navštěvovali vlivní lidé z kontrarozvědky. Přinášeli vzkazy, aby bojové jednotky vyjely podpořit ministra obrany Václavíka, pod nímž se kymácelo křeslo.

Někteří důstojníci se navíc v té době báli, že s nimi nový režim tvrdě zúčtuje. „V posádkách přibývaly na stěnách domů malované šibenice. A někdo dokonce zaútočil na stráž letecké základny – to vše mohlo vyústit v tragédii,“ tvrdí Zachariáš.

Kocáb s Klausem se mu zaručili, že „provokace“ ustanou a že se proti vojákům nic nechystá. „Jejich korektního přístupu si dodnes cením. Do puntíku dodrželi to, co slíbili,“ vzpomíná generál.

„Zítra jsem na Slovensku a ty jeď za vojáky do toho Tábora. Něco se tam děje. A vezmi si někoho k ruce,“ řekl 27. listopadu 1989 Václav Havel svému nejbližšímu spolupracovníkovi Michaelu Kocábovi.

Tím někým, koho si vzal Kocáb jako posilu k jednání s velitelem Západního vojenského okruhu, byl Václav Klaus, nynější prezident.

„Zrovna nikam nejel, a tak jsem ho požádal, jestli by se nepřidal,“ vzpomíná Kocáb.

A proč se představitelé Občanského fóra (OF) vypravili právě do Tábora? Sídlil v něm štáb Západního vojenského okruhu, jehož šéf Mojmír Zachariáš velel vojsku v Česku. A navíc právě v tomto městě vedla listopadová nálada k častým incidentům mezi civilisty a vojáky.

„A mělo to ještě třetí důvod. Chtěli jsme jednat s člověkem, který není pod tak velkým vlivem špiček komunistické strany a jenž bezprostředně velí armádě,“ říká Kocáb.

OF kromě toho hledalo – a podle Kocába v osobě Zachariáše našlo – člověka, jenž byl schopen odmítnout šílené návrhy některých komunistických vůdců k ozbrojené akci.

„Armádní špičky – a tím spíše ministr obrany Václavík – byly mimo realitu. Oni zjevně nevěděli, co se děje. Nevěřili jsme jim,“ vysvětluje Kocáb. A že byl Kocábův postřeh přesný, dosvědčuje i tento „detail“.

Zatímco se generál Zachariáš po nadřízených na ministerstvu obrany marně dožadoval instrukcí, co mají jemu podřízené jednotky v měnících se společenských poměrech dělat, v noci ho navštěvovali lidé z bezprostřední ministrovy blízkosti.

„Hučeli do mne, že Milán Václavík je v ohrožení a že by ho měla armáda akcí v Praze podpořit. Byla to schizofrenní situace,“ popisuje tehdejší poměry v armádním velení generál ve výslužbě.

„Oficiálně mi nechtěl nikdo – ani ministr – nic říct. Nanejvýše mne odbyli větou: ‚Dělej, jak myslíš.‘ Ale večer jsem byl neoficiálně týmiž lidmi zprostředkovaně vyzýván k ozbrojenému zásahu,“ vzpomíná Zachariáš.

Nakonec prý s ministrovými prostředníky odmítl jednat: „Řekl jsem jim, že kvůli jednomu člověku či několika politrukům, kteří neumějí nic jiného než intrikovat, nezvednu vojska a nerozpoutám občanskou válku,“ vzpomíná generál.

Může být generálovo svědectví autentické? Nepřihřívá si dnes „polívčičku“? Michael Kocáb Zachariášovi věří.

„Musel být pod obrovských tlakem některých šéfů z ministerstva obrany či ústředního výboru KSČ. Zprávy o zásahu armády jsme měli i my v OF. Proto jsme s Václavem Klausem za Zachariášem vyrazili, abychom prozkoumali terén. A konečně proto mělo pro OF tak zásadní význam jeho ujištění, že pokud bude on ve funkci, tak nedopustí, aby armáda byla zneužita.“

Zajímavé podle Kocába je, že poté, co Zachariáš odmítl poslat armádu do ulic, ozval se mu ještě týž den šéf generálního štábu Miroslav Vacek a domluvil se na jednáních velení armády s Občanským fórem. A najednou bylo prý jasné, že armáda zůstane v klidu.

„Ale tohle ‚jasno‘ vzniklo až na naší schůzce se Zachariášem. Do té doby to nebylo ale ani trochu tak samozřejmé, jak to působí dnes,“ míní Kocáb.

Účastníci schůzky

Mojmír Zachariáš

Do roku 1991 zastupoval Československo ve velení Varšavské smlouvy. Nyní je v důchodu.

Michael Kocáb 

Jeden ze zakladatelů Občanského fóra. V listopadu 1989 se účastnil mnoha schůzek mezi tehdejšími disidenty a komunisty.

Václav Klaus 

V době schůzky s generálem Zachariášem byl neznámým členem Občanského fóra, koncem roku se 1990 se stal jeho předsedou.

Autor:

  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schváleno, učitelé dostanou osm procent. Nikdy tolik neměli, vzkázal Babiš

Růst platů učitelů v příštím roce schválila vláda. Do jeho základní, tarifní složky dostanou oproti letošku navíc 8...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Na hradu Kosti začala tříletá oprava, uvnitř objevili původní pivovar

Gotický hrad Kost na Jičínsku podstupuje jednu z nejrozsáhlejších rekonstrukcí ve své historii. Vyjde na sto milionů...

Premium

Současné závazky připomínají komunistickou éru, říká šéf ochránců přírody

Podle ředitele kanceláře Českého svazu ochránců přírody Petra Stýbla by lidé měli více sledovat správní řízení ve svých...

Dostaveníčko si dává nenávist, tvrdí Zemanův mluvčí o akcích k 17. listopadu

Prezident Miloš Zeman si výročí událostí roku 1989, které vedly k pádu komunistického režimu, připomene podle mluvčího...

Pražáci zas blbnou. Milionu chvilek chybí obsah, tvrdí nejmladší zastupitel

Česko se potýká s nezájmem mladých lidí o politiku. Vůbec jí nevěnuje pozornost 57 procent občanů mezi 15 a 29 lety....

Najdete na iDNES.cz