Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

1989: tanky zastavila schůzka s generálem

  14:29aktualizováno  14. listopadu 9:34
Nechybělo mnoho a armáda mohla před 30 lety zasáhnout proti "kontrarevoluci" – jak tehdy špičky komunistického režimu označovaly demonstrace po 17. listopadu 1989.

Armáda byla v listopadu v pohotovosti, čekala jen na rozkaz zasáhnout. | foto: Getty Images

Informace vycházejí ze svědectví tehdejšího velitele Západního vojenského okruhu Mojmíra Zachariáše a Michaela Kocába – jednoho z vůdců Občanského fóra (OF).

Právě tito muži hrozbu odvraceli: jednání se účastnil i dnešní prezident Klaus.

Uvnitř komunistického vedení tehdy existovali zastánci tvrdé akce. Ministr obrany Milán Václavík nabízel armádu k potlačení „kontrarevoluce“. A ke zúčtování „s pravicovými živly“ vybízel i vlivný ideologický tajemník KSČ Vasil Biľak.

Dohoda, že se jednotky Západního vojenského okruhu (tedy na území dnešního Česka) nebudou do dění míchat, padla na dosud neznámé schůzce 27. listopadu. S generálem Zachariášem na ní jednali Kocáb a Václav Klaus.

„Ta schůzka byla zcela zásadní. Šlo sice o komunistického generála, ale přesvědčil nás, že i v případě, když dostane rozkaz, armáda zůstane v kasárnách,“ řekl Kocáb.

„Byl to pro nás důležitý a dodnes nedoceněný zlom v dalším jednání s dožívající komunistickou vládou,“ uvedl.

Lidé z Občanského fóra se za generálem vydali proto, že právě on (nikoliv ministr obrany) přímo velel bojovým jednotkám.

Po schůzce si oddechl i Zachariáš. Denně telefonoval nadřízeným, jak má jako velitel vojsk Čech a Moravy reagovat. A stále slyšel totéž: „Dělej, jak myslíš.“ Jenže večer ho doma navštěvovali vlivní lidé z kontrarozvědky. Přinášeli vzkazy, aby bojové jednotky vyjely podpořit ministra obrany Václavíka, pod nímž se kymácelo křeslo.

Někteří důstojníci se navíc v té době báli, že s nimi nový režim tvrdě zúčtuje. „V posádkách přibývaly na stěnách domů malované šibenice. A někdo dokonce zaútočil na stráž letecké základny – to vše mohlo vyústit v tragédii,“ tvrdí Zachariáš.

Kocáb s Klausem se mu zaručili, že „provokace“ ustanou a že se proti vojákům nic nechystá. „Jejich korektního přístupu si dodnes cením. Do puntíku dodrželi to, co slíbili,“ vzpomíná generál.

„Zítra jsem na Slovensku a ty jeď za vojáky do toho Tábora. Něco se tam děje. A vezmi si někoho k ruce,“ řekl 27. listopadu 1989 Václav Havel svému nejbližšímu spolupracovníkovi Michaelu Kocábovi.

Tím někým, koho si vzal Kocáb jako posilu k jednání s velitelem Západního vojenského okruhu, byl Václav Klaus, nynější prezident.

„Zrovna nikam nejel, a tak jsem ho požádal, jestli by se nepřidal,“ vzpomíná Kocáb.

A proč se představitelé Občanského fóra (OF) vypravili právě do Tábora? Sídlil v něm štáb Západního vojenského okruhu, jehož šéf Mojmír Zachariáš velel vojsku v Česku. A navíc právě v tomto městě vedla listopadová nálada k častým incidentům mezi civilisty a vojáky.

„A mělo to ještě třetí důvod. Chtěli jsme jednat s člověkem, který není pod tak velkým vlivem špiček komunistické strany a jenž bezprostředně velí armádě,“ říká Kocáb.

OF kromě toho hledalo – a podle Kocába v osobě Zachariáše našlo – člověka, jenž byl schopen odmítnout šílené návrhy některých komunistických vůdců k ozbrojené akci.

„Armádní špičky – a tím spíše ministr obrany Václavík – byly mimo realitu. Oni zjevně nevěděli, co se děje. Nevěřili jsme jim,“ vysvětluje Kocáb. A že byl Kocábův postřeh přesný, dosvědčuje i tento „detail“.

Zatímco se generál Zachariáš po nadřízených na ministerstvu obrany marně dožadoval instrukcí, co mají jemu podřízené jednotky v měnících se společenských poměrech dělat, v noci ho navštěvovali lidé z bezprostřední ministrovy blízkosti.

„Hučeli do mne, že Milán Václavík je v ohrožení a že by ho měla armáda akcí v Praze podpořit. Byla to schizofrenní situace,“ popisuje tehdejší poměry v armádním velení generál ve výslužbě.

„Oficiálně mi nechtěl nikdo – ani ministr – nic říct. Nanejvýše mne odbyli větou: ‚Dělej, jak myslíš.‘ Ale večer jsem byl neoficiálně týmiž lidmi zprostředkovaně vyzýván k ozbrojenému zásahu,“ vzpomíná Zachariáš.

Nakonec prý s ministrovými prostředníky odmítl jednat: „Řekl jsem jim, že kvůli jednomu člověku či několika politrukům, kteří neumějí nic jiného než intrikovat, nezvednu vojska a nerozpoutám občanskou válku,“ vzpomíná generál.

Může být generálovo svědectví autentické? Nepřihřívá si dnes „polívčičku“? Michael Kocáb Zachariášovi věří.

„Musel být pod obrovských tlakem některých šéfů z ministerstva obrany či ústředního výboru KSČ. Zprávy o zásahu armády jsme měli i my v OF. Proto jsme s Václavem Klausem za Zachariášem vyrazili, abychom prozkoumali terén. A konečně proto mělo pro OF tak zásadní význam jeho ujištění, že pokud bude on ve funkci, tak nedopustí, aby armáda byla zneužita.“

Zajímavé podle Kocába je, že poté, co Zachariáš odmítl poslat armádu do ulic, ozval se mu ještě týž den šéf generálního štábu Miroslav Vacek a domluvil se na jednáních velení armády s Občanským fórem. A najednou bylo prý jasné, že armáda zůstane v klidu.

„Ale tohle ‚jasno‘ vzniklo až na naší schůzce se Zachariášem. Do té doby to nebylo ale ani trochu tak samozřejmé, jak to působí dnes,“ míní Kocáb.

Účastníci schůzky

Mojmír Zachariáš

Do roku 1991 zastupoval Československo ve velení Varšavské smlouvy. Nyní je v důchodu.

Michael Kocáb 

Jeden ze zakladatelů Občanského fóra. V listopadu 1989 se účastnil mnoha schůzek mezi tehdejšími disidenty a komunisty.

Václav Klaus 

V době schůzky s generálem Zachariášem byl neznámým členem Občanského fóra, koncem roku se 1990 se stal jeho předsedou.

Autor:

Bartoš: Pro Kalouska ve VZP jsem ruku nezvedl, manželství pro všechny se nevzdáme

  • Nejčtenější

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Krejčířová zastavila prodej slavné vily, nová majitelka už přitom zaplatila

Premium Vše se zdálo jasné: známou vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích koupila v dražbě na osmý pokus...

Začne očkování „vakcínou pro odmítače“. První zájemci dostanou Novavax v únoru

Premium Naočkováno některou z vakcín proti covidu-19 je v Česku tři čtvrtě dospělé populace, ale nalákat a přesvědčit další,...

Téměř všichni nakažení mají omikron. Šíří se skandinávská podvarianta

Varianta koronaviru omikron byla v posledním týdnu v 95 procentech vyšetřených vzorků, uvedl Státní zdravotní ústav...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejtěžší hřích. Západ začíná litovat, že Ukrajině slíbil členství v NATO

Premium Máme se stále ještě tvářit, že Ukrajina skutečně má šanci na vstup do NATO? Nebo by měla vyhlásit neutralitu? Alianční...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

STALO SE DNES: Za Instagram Schillerové platil resort, EMA schválila paxlovid

Evropská komise schválila použití antivirální pilulky proti covidu. Několik poslanců dostalo falešnou SMS o povinné...

Okamurova klička? Gratuluji, vysmíval se SPD šéf poslanců TOP 09 Jakob

Zavedení možnosti korespondenční volby měli v pátek projednávat poslanci. Šéf klubu TOP 09 Jan Jakob se kvůli tomu ráno...

V Rusku by Stehlíkovou našli vypadlou z okna, píše Putna ke sporu se Zemanem

Literární historik, kritik a pedagog Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy Martin C. Putna vyjádřil na Twitteru...

Chybovost antigenních testů roste. Falešnou pozitivitu ukázaly ze 41 procent

Po pondělním povinném testování se PCR metodou potvrdilo 16 627 případů nákazy covidem ve školách. Je to více než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Tereza Ramba prozradila pohlaví i jméno druhého miminka

Herečka Tereza Ramba (32) a tanečník Matyáš Ramba (32) se před pár dny stali rodiči. Novinku se jim podařilo utajit a...