Čechokanaďan dostal napotřetí za zpochybňování holokaustu podmínku

  14:48aktualizováno  14:48
Čechokanaďan Vladimír Stwora dostal za uveřejnění překladu článku zpochybňujícího holokaust šestiměsíční podmíněný trest s dvouletou zkušební dobou. Stwora obvinění opakovaně odmítl, protože jeho server sídlí v USA, kde jeho čin není trestný. Proti rozsudku se odvolal.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Žaloba Čechokanaďana viní z propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod. Prvoinstanční soud ho už dvakrát viny zprostil, ovšem odvolací soud pokaždé rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání.

Soudkyně Lenka Mrázková ve čtvrtek uvedla, že ve svém rozhodnutí je vázána právním názorem odvolacího soudu. "Tak, jak jsem rozhodla, jsem rozhodla hlavně z procesních důvodů. Kdybych znovu zprostila Stworu viny, případ by znovu šel ke krajskému soudu a ten by nám celou věc znovu vrátil. Tak bychom se ze začarovaného kruhu nedostali," podotkla soudkyně.

Sám Stwora po vynesení verdiktu řekl, že podobné rozhodnutí vlastně očekával. "Paní soudkyně byla pod enormním tlakem. Jsem přesvědčený, že je celý proces politický. Myslel jsem si, že se o holokaustu smí diskutovat, ale asi jsem se zmýlil," svěřil se Čechokanaďan, který pracuje jako počítačový programátor.

Dodal, že pokud by se mu podobný text dostal do rukou znovu, už by váhal, jestli ho zveřejnit. "Měl bych strach z možných následků, zvlášť teď, když se ukázalo, že na mě české soudy dosáhnou i za oceán," zlobil se Stwora, který vytrvale opakuje, že uveřejněním textu chtěl jen rozpoutat diskusi.

Holokaust

Slovo holokaust pochází z řečtiny (holos = celý, kaustos = spálený), hebrejský termín je šoa. Jako první použil termín holokaust židovský spisovatel a držitel Nobelovy ceny míru Elie Wiesel.

V definici pojmu nepanuje všeobecná shoda. Někteří historici do něj zahrnují "pouze" vyvraždění zhruba šesti milionů Židů za druhé světové války, jiní k nim přidávají další "méněcenné" skupiny obyvatelstva, mezi nimi například Romy, Slovany, politické a náboženské odpůrce a podobně. V tomto rozšířeném pojetí jde o 11 až 17 milionů obětí.

Stwora na svém webu v červenci 2007 zveřejnil překlad článku Holokaust a jeho čtyřmilionová varianta, který podle obžaloby zpochybňuje nacistickou genocidu Židů za druhé světové války. Uvádí nižší počty obětí a zpochybňuje existenci táborů smrti a plynových komor.

Z textu článku žalobce upozornil mimo jiné na tvrzení: "Ve skutečnosti neexistuje žádný důkaz, že byl v jakémkoliv táboře smrti používán jedovatý plyn, plynové komory nebo plynové pece."

Stwora podle obžaloby text publikoval v úmyslu polemizovat o "podstatě a rozsahu nacistického genocidia proti Židům za druhé světové války".

Stwora obvinění opakovaně odmítl. V minulosti upozornil na to, že není autorem článku ani ho nepřekládal a s obsahem textu se neztotožňuje. Před soudem uvedl, že článek publikoval v Kanadě a server, na němž byly stránky fyzicky umístěny, se nachází v USA. V těchto zemích by se jeho čin jako trestný neposuzoval.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Na Vysočině ujel strojvedoucímu vlak s lidmi, zastavil za šest kilometrů

Poláci vyzvali Česko, aby s pomocí Evropské unie elektrifikovalo trať z...

Šest kilometrů urazil po Vysočině v úterý dopoledne vlak bez strojvedoucího. Mimořádná událost se stala na lokální...

Na třídicí lince byla mrtvola třicátníka, policie už ho identifikovala

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídicí lince na...

Policie identifikovala mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku. Je to dvaatřicetiletý muž,...

Vyhazov úřednice z kauzy ROP Severozápad neplatí, rozhodl krajský soud

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Výpověď, kterou dostala v roce 2012 od dotačního úřadu ROP Severozápad jeho pracovnice Irena Kotlanová, neplatí. V...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz