Vlaku, který se řítil z Kořenova, brzdy neselhaly. Chyboval asi strojvůdce

  21:13aktualizováno  21:13
Vlaku, který se 4. ledna řítil z Kořenova po nejstrmější železniční trati téměř devadesátikilometrovou rychlostí, brzdy neselhaly. Vyloučila to Drážní inspekce, která případ vyšetřuje. Za nebezpečnou jízdu zřejmě může nezkušený strojvedoucí.

Motorový vlak řady 843 na nejstrmější železniční trati z Harrachova do Tanvaldu | foto: Wikimedia Commons - PetrS.

"Brzdový systém jsme testovali a je na voze zcela v pořádku," řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Podle něj tak bude vyšetřování pokračovat dál.

"Došlo k většímu ohrožení lidí, takže musí vyšetřování pokračovat," dodal Drápal. Podle Jindřicha Berounského z Českých drah ale dosud nikdo z libereckého depa nemá o kontrole brzd závěrečnou zprávu.

Nejstrmější trať

Ozubnicová trať vede z Tanvaldu přes Kořenov do Harrachova.

Sedmikilometrový úsek mezi Tanvaldem a Kořenovem je nejstrmější v Česku.

Dráha byla postavena v roce 1902.

I lidé z drah a oslovení odborníci na kolejová vozidla připouští, že problém způsobil zřejmě mladší a méně zkušený strojvedoucí. Hned po dojezdu soupravy se totiž brzdy zkoušely znovu a fungovaly. Svoji roli sehrály také drsné podmínky na horské trati, spojené s vysokou vrstvou sněhu.

Vyšetřování ukázalo, že strojvedoucí použil elektrodynamickou brzdu namísto vzduchové. Kotoučová brzda nebyla zahřátá a tím se výrazně snížil její účinek. Po použití rychlobrzdy došlo rovněž k vyřazení možnosti brzdit elektrodynamicky.

Problém měla minulý týden souprava v čele s motorovým vozem řady 843, přezdívaným také "rakev". Díky tomu, že souprava jela i s řídícím vozem, který brzdil, se vlak nerozjel do vyšší rychlosti. Podle záznamů jel v jednom úseku rychlostí 87 kilometrů v hodině, na většině trati je přitom v nejvyšším spádu třicítka.

Omezení na nejstrmějších úsecích

Souprava projela třemi zastávkami a nakonec zastavila bez nehody u vlečky do desenských skláren. Rychlý průjezd vlaku nezanechal na trati žádné škody. Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty Pavla Hally ale až do vyšetření případu platí na trati některá omezení.

Na nejstrmějších úsecích například už právě vlaky, na kterých nasazují stejný typ motorové jednotky, mohou jet maximálně dvacetikilometrovou rychlostí. "Způsobuje to velké problémy, dochází ke zpožděním a následným potížím s přípoji na další vlaky v Tanvaldu," řekl Berounský.

V pátek se ale opatření zmírnila - vlaky s těmito jednotkami musí jet dvacítkou jen na třech nejstrmějších úsecích. Ostatní typy vlaků mohou jezdit stejnou rychlostí jako dříve.

Zatím poslední vážná nehoda na zubačce se stala v roce 1945, kdy se parní lokomotiva z Kořenova rozjela tak, že ji posádka nedokázala ubrzdit a ve vysoké rychlosti vykolejila. Zatímco topič stihl ještě vyskočit a přežil, strojvedoucího opařila vařící voda a popel z kotle a na místě zraněním podlehl.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

U Smíchovského nádraží srazil autobus chodkyni, odvezla ji záchranka

U Smíchovského nádraží srazil autobus starší ženu. (19. 2. 2019)

V Nádražní ulici na pražském Smíchově srazil autobus osmapadesátiletou ženu, která přecházela mimo značené místo....

Před ostravským plesem kdosi v noci rozkradl ceny z tomboly

Tombola na prezidentském plese na Hradě (20. ledna 2017)

Bezmoc jako z legendárního Formanova snímku Hoří, má panenko, zřejmě cítili i organizátoři dětského karnevalu a plesu v...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz