Pacient v pražské nemocnici postřelil další dva nemocné. Odzbrojily ho sestry

  7:23aktualizováno  20:30
Na oddělení hematologie pražské nemocnice na Vinohradech se v pátek před půlnocí střílelo. Pacient vystřelil na další dva nemocné, kteří s ním leželi na pokoji. Potom ho odzbrojily sestry a policisté střelce zadrželi. Jeden ze zraněných později zemřel. Bezpečnostní opatření podle ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Roberta Grilla zvýšit nejde.

Proč k incidentu došlo, není zatím jasné. Útočníka policisté obvinili z pokusu o vraždu. Odmítl vypovídat a kriminalisté podle mluvčího pražské policie Jana Daňka navrhnou, aby ho soud poslal do vazby. 

Fotogalerie

„Podle prvotních informací jeden z pacientů postřelil dva pacienty, kteří s ním leželi na pokoji. Útočník je zadržený a na místě nyní pracují kriminalisté,“ uvedli v noci policisté na svém Twitteru.

Střelec byl podle policie zhruba čtyřiasedmdesátiletý pacient. Zpacifikovaly ho zdravotní sestry, které se do pokoje vydaly ihned poté, co zaslechly střelbu. Jednoho z pacientů střelil úročník do oblasti hlavy a ten okamžitě upadl do bezvědomí. Druhého muže postřelil. Sestry, které útočníka odzbrojily, začaly ihned s resuscitací. 

09.března 2019 v 16:02, příspěvek archivován: 09.března 2019 v 16:46

Případ si do vyšetřování převzali kriminalisté z oddělení vražd, kteří se zadrženým mužem v sobotu odpoledne zahájili trestní stíhání pro trestný čin vražda na dvou nebo více osobách ve stádiu pokusu. Obviněný odmítl vypovídat a bude podán podnět na jeho vzetí do vazby.

Pacienta se zraněním hlavy poté převezli na anesteziologicko - resuscitační oddělení. Muž, který se léčil v nemocnici s onkologickým onemocněním, později zemřel. „Když už to vypadalo, že nemoc překonal, tak byl zavražděn,“ řekl jeho syn večer České televizi.

Druhého muže ošetřili na chirurgickém oddělení, jeho zranění jsou méně vážná. Zbraň podle policie držel střelec legálně. Na místě zasahovali pražští kriminalisté i vyšetřovatelé z oddělení vražd.

Střelec je vzhledem k jeho zdravotnímu stavu stále v nemocnici na hematologickém oddělení, kde ho hlídají policisté. 

Sestry pravděpodobně dostanou odměnu

„Nemocnice musí být 24 hodin denně a 365 dní přístupná komukoli, kdo může být potenciálním pacientem. Zatím ta bezpečnostní opatření nejsou rozvinuta tak, abychom uměli eliminovat třeba vnos zbraní nebo výbušnin,“ řekl Radiožurnálu ředitel vinohradské nemocnice Robert Grill. 

Podle mluvčí FNKV Jany Roubalové je pravděpodobné, že sestry ze strany nemocnice dostanou odměnu. „Pravděpodobně určitě ano. Konaly zodpovědně a statečně, takže myslím, že to si zaslouží nějakou odměnu. Ale jakou, to vám teď neřeknu,“ uvedla mluvčí FNKV Jana Roubalová. 

K incidentu se vyjádřil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Noční událost ve vinohradské nemocnici mě velice mrzí,“ uvedl na svém Twitteru. Ocenil reakci sester, že útočníka dokázaly odzbrojit. „Smekám před vámi.“

09.března 2019 v 10:08, příspěvek archivován: 09.března 2019 v 10:56

Noční událost ve vinohradské nemocnici mě velice mrzí. Děkuji sestrám za jejich pohotovou reakci a neskutečný projev statečnosti. Smekám před vámi! Doufám, že se stav zraněných pacientů brzy zlepší!

Případy vážného napadení ostatních pacientů nebo personálu nemocnic jsou v ČR spíše ojedinělé, měly už ale i tragické následky. V lednu 2010 dokonce šestatřicetiletý muž, hospitalizovaný na psychiatrické klinice v Praze na Karlově kvůli maniodepresivnímu stavu, zkopal a usmrtil jiného pacienta. Soud mu později nařídil ochrannou ústavní léčbu.

Úmrtím, v tomto případě útočníka, skončil v listopadu 2015 také případ, kdy ve Fakultní nemocnici v Olomouci psychicky nemocný muž surově napadl sanitáře. Zemřel poté, co jej zpacifikovali policisté s použitím paralyzéru.

České nemocnice v minulosti zažily také případy střelby, vesměs ovšem bez vážnějších následků.

V září 2005 agresivní muž zaútočil v táborské nemocnici na přivolané policisty. Z opasku jednomu vytrhl služební zbraň a šestkrát z ní vystřelil. Nikdo nebyl zraněn.

Bez zranění skončily i dva další případy z roku 2014, ve kterých hrála roli střelná zbraň. Nejprve v červnu střílel pacient ostravské fakultní nemocnice, který zbraň sebral pracovníkovi ochranky, podruhé pak v září jen vyhrožoval se zbraní v ruce opilý muž v pražské střešovické nemocnici.

V noci na sobotu se střílelo i v pražských Vršovicích. Opilý muž na ulici po hádce postřelil a lehce zranil tři lidi (více čtěte zde). 

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Vrtulník letící pro pacienta nouzově přistál u Mostu, kvůli možné závadě

Vážně zraněného muže od nehody transportovat vrtulník

Vrtulník záchranné služby z Ústí nad Labem letící pro pacienta musel dopoledne nouzově přistát na louce poblíž...

Muž se zákazem řízení nechal auto na policejním parkovišti, hlídce pak lhal

Řidič zaparkoval na policejním parkovišti přímo pod značkou zákaz vjezdu.

Na mimořádně drzého řidiče narazili policisté v Karlových Varech. Nejen že řídil, přestože to měl soudem zakázané, ale...

VIDEO: Zlodějka ukradla ženě z kabelky peněženku přímo pod kamerou

Žena okradla turistku v karlovarské drogerii, z účtu jí pak stihla vybrat...

Policie pátrá po zlodějce, která v karlovarské drogerii ukradla ženě z kabelky peněženku přímo pod kamerou. Stihla jí...

Najdete na iDNES.cz