Ve čtyřminutové písni, která si bere na paškál především bezdomovce, ale i narkomany, Romy, Ukrajince či gaye, viděli detektivové násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.
"Vymysleli jsme řešení, na somráky z Karláku necháme spadnout lešení, na Ukrajince zase čeká hromadný oběšení," zaznělo mimo jiné v kontroverzním klipu raperů ve věku 23, 24 a 29 let. Videoklip k písni byl na internetu.
Petr a Pavel Kopřivovi vystupující pod přezdívkami Pitva a Hrobka i Martin Pohl, používající pseudonym Řezník, ale vypověděli, že oni klip na web nevyvěsili, šlo prý jen o "domácí video". Všichni tři se okamžitě po vynesení rozsudku vzdali práva na odvolání. Několikrát také zdůraznili, že jejich výtvory jsou myšleny v nadsázce a parodicky, rozhodně ne vážně.
Policie zkoumala i další tvorbu raperů, ta však "prošla". "Žádný z dalších textů už nebyl tak nenávistný," uvedla v srpnu mluvčí pražské policie Eva Stulíková. (více zde) Úryvky z dalších písní trojice amatérských raperů zazněly i před soudem. Po rýmu Já jsem doktor Mengele, trhám dětem pr..., neudržel vážnou tvář nikdo v soudní síni.
Za osvobození raperů překvapivě nebojovala jen obhajoba, ale i státní zástupce. "Policie vycházela z toho, že z některých věcí si nelze dělat legraci. To ale ve svobodném státě není možné. I vzhledem k jejich ostatním písním je patrné, že se jedná o nadsázku. To musí být jasné každému, kdo si pustí víc než jednu skladbu," uvedl státní zástupce Jan Vučka.
Žalobce i soudce připomněli tvorbu známé skupiny Monty Python, Českou sodu nebo kreslený seriál Happy Tree Friends, který je ještě brutálnější než dobrodružství Itchyho a Scratchyho ze Simpsonů s poukazem na to, že ty také nelze brát jako návod k páchání násilí.
Postavil se tak proti názoru kolegů ze státního zastupitelství pro Prahu 4, jejichž obžaloba trojici raperů před soud přivedla. Spis se ale pak "stěhoval" na Smíchov, protože bratři Kopřivové tu mají hlášené trvalé bydliště
"Váhal jsem, jestli má k líčení vůbec dojít, ale nakonec jsem se rozhodl, že ano, protože v tomto případě šlo o ústavní práva jako je svoboda projevu nebo umělecké tvorby," přiznal soudce Petr Hovorka.
Navíc se nechal slyšet, že obžaloba je napsaná tak, že trojici v podstatě viní z toho, že píseň Konečný řešení vůbec složili. "Každý si může skládat, co chce a klidně si to u sebe v obýváku pouštět pořád dokolečka. Něco jiného by samozřejmě bylo, pokud by tenhle text někdo zpíval na srazu extremistů. Ta tvorba samozřejmě může někoho urážet, ale to už je pouze otázkou vkusu," zamyslel se soudce.