Polámané stromy zastavily vlaky na lokálkách i na železničním koridoru

  14:29aktualizováno  18:25
Počasí působí problémy nejen na silnicích, ale i na železnici. Pod tíhou sněhu a námrazy se lámou větve i celé stromy, zastavily bezmála deset tratí. Odpoledne narazil rychlík do stromu na hlavním koridoru mezi Prahou a Ústím na Labem. Strhl trolej a místem se hodiny nedalo projet.

Cestující z vlaku, který uvázl u Nelahozevsi, jdou k nejbližšímu nádraží (27. října 2012). | foto: Jan Horák, MF DNES

Tak jak od severozápadu houstlo sněžení, postupovaly i problémy na železnici. Kvůli překážce na trati, což dnes znamená ulámané větve nebo celé zlomené stromy, se zastavily úseky z Chebu do Německa, Blatno u Jesenice - Lubenec, Domoušice - Mutějovice, Chomutov - Most a Rumburk - Šluknov.

Na dvou úsecích dokonce do kmene na kolejích najel vlak - v úseku Zbraslavice - Zruč nad Sázavou a Mostek - Horka u Staré Paky. "Obě nehody jsou bez zranění a bez vykolejení vlaku," informoval iDNES.cz mluvčí Správy železniční dopravní cesty Tomáš Drvota. Místo vlaků České dráhy zajistily náhradní autobusovou dopravu.

Krátce před 14. hodinou se zastavil i koridor z Prahy na Ústí nad Labem a do Německa. U Nelahozevsi najel do stromu rychlík 615 do Prahy. "Vlak zastavil, ale žádný náraz jsme necítili. Průvodčí nám řekla, co se stalo, a že to bude trvat dlouho. Souprava zůstala bez proudu, nesmíme větrat, nefunguje totiž ani topení," hlásil z vlaku reportér MF DNES.

"Došlo tam ke stržení trakčního vedení nad oběma kolejemi, oprava může trvat hodiny," upřesnil Drvota. Po 15. hodině přijel pracovní vlak s techniky a hasiči se pustili do řezání dřeva a spravování drátů. Cestující zůstali až do půl páté ve vlaku, který zůstal stát mezi skálou a řekou. Poté se vydali po kolejích do nedaleké Nelahozevsi, kam pro ně přijely autobusy.

České dráhy mezitím začaly posílat další vlaky po trati na opačném břehu Labe, nabraly tak desítky minut dlouhá zpoždění. Jeden z odpoledních spojů EC ještě vyjel na koridor, přestože už byl zablokovaný. Z Prackovic se musel vrátit do Ústí a vydat se po objížďce. Osobní vlaky na trati byly nahrazeny autobusy.

V půl šesté se podařilo zprůjezdnit jednu z kolejí, jako první se sem vrátí mezinárodní vlaky, sdělila mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Kvůli sněhové kalamitě se zcela zastavila horská trať z Chomutova do Vejprt, která vede po hřebenu Krušných hor. Zde ale nebudou následky nijak vážné: dnes tudy mělo projet už jen po jednom vlaku v každém směru, zítra dva páry vlaků. 

Stromy ztěžklé první sněhovou nadílkou se lámaly i podél trati mezi Prahou-Radotínem a Smíchovským nádražím. I tady se jezdilo po jedné koleji.

Cestování se výrazně protáhlo i mezi Olomoucí a Bruntále. Kvůli opravě domašovských tunelů tudy už před kalamitou jezdily náhradní autobusy. A těch se na silnicích dotkly problémy způsobené počasím a nehodami jiných řidičů.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Podivín na Hodonínsku zastřelil místostarostu, ten jen doprovázel policii

Policisté zasahovali v Dražůvkách na Hodonínsku. V domě se zabarikádoval...

V Dražůvkách na Hodonínsku postřelil místní muž místostarostu a zabarikádoval se v domě. Postřelený místostarosta...

Po poruše tahače blokovali D1 odpočívající řidiči, kolona měla 30 kilometrů

Porucha kamionu ucpala dálnici D1 ve směru na Brno.

Porouchaný kamion ráno blokoval dálnici D1 v zúžení na 141. kilometru u Velkého Meziříčí ve směru na Brno. Jeden pruh...

Najdete na iDNES.cz