Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Drogový král popřel přípravu atentátů v Praze

  12:11
Drogový král střední a severní Evropy. Dodavatel zbraní Kosovské osvobozenecké armády. Takové přídomky má kosovský Albánec Princ Dobroši. Teď se o něm mluví jako o muži, který údajně stojí za hrozbou terorismu v Česku. Dobroši to ale pro MF DNES odmítl a podezření označil za nesmyslné.

Princ Dobroši v norském vězení, odkud ho loni propustili za dobré chování. | foto: Dagbladet - Arne V. Hoem

Kdo je vlastně tento muž a jak je spojen s Českou republikou? Dobroši se pustil do velkého byznysu s drogami už počátkem devadesátých let. A byl tak dobrý, že za chvíli stál u zrodu tzv. balkánské cesty, tedy trasy, po které směřovaly drogy z Asie přes balkánské země do střední a severní Evropy.

Jeho aktivity se samozřejmě nevyhnuly ani České republice. Jenže za pár let se mu česká kotlina stala osudnou. A to hned dvakrát. Nejdříve v roce 1993 a pak o šest let později v roce 1999. Obě události spojené s Českem ho přivedly za mříže.

Zradili ho kumpáni
V roce 1993 zadrželi v norském Oslu dva Čechy, kteří ve svém voze pašovali pět kilo heroinu. Oba kurýři později dostali jedenáct let vězení. Jenže ještě předtím se přiznali, že za nákladem drogy stojí jakýsi "Princ", tedy Princ Dobroši.

Norská policie jejich informace prověřila a zjistila, že mají pravdu. Stejně se potvrdilo i to, že Dobroši právě pobývá v Norsku. V listopadu 1993 ho pak norská policie zatkla. O rok později byl odsouzen na 14 let vězení.

Dobrošimu se ale podařilo utéct, uplatil dozorce. Do svého útěku tehdy Dobroši investoval 150 tisíc norských korun. Norsko na něj vydalo mezinárodní zatykač. Pátrání však bylo těžké. Nikdo o něm nevěděl.

Hlavní body Dobrošiho příběhu

V neděli 17. září kdosi vystřelí 13 ran ze samopalu na synagogu v Oslu. Nikdo není zraněn.
Norská policie zatkne Arfana Qadeera Bhattiho a další tři osoby. České úřady obdrží zprávu, že Praze hrozí teroristický útok. Od ranní soboty platí nebývalá bezpečnostní opatření. Spekuluje se, že norská zatčení a česká opatření souvisí.
MF DNES v pondělí spolu s norskými novináři zjistí, že varování Praze mohlo souviset s kosovským Albáncem Princem Dobrošim.
Dobroši v úterý prohlásí, že se s Bhattim znal, žádné teroristické útoky s ním však neplánoval.

Do Česka s novou tváří
Kolem roku 1998 začala jít po horké stopě protidrogová centrála v Česku. Přišla na to, že se v Praze pohybuje úplně nový drogový boss, jejž podsvětí bralo za svého šéfa. Byl to kosovský Albánec. Jenže problém byl, že se vůbec nepodobal Dobrošimu a ani se tak nejmenoval.

Ze zahraničí pak přišla zaručená informace, že Dobroši změnil podobu. Nechal si udělat plastiku obličeje v Chorvatsku. Protidrogová jednotka v Praze pak získala svědectví několika lidí z podsvětí a ti potvrdili, že "jejich nový šéf" přišel původně z Norska.

Češi si proto vyžádali od norské policie záznam hlasu Prince Dobrošiho, který byl pořízen v době jeho norského pobytu. A porovnala ho s hlasem muže, kterého v Praze už delší dobu sledovala. Expertiza potvrdila, že jde o jednoho a téhož muže.

Na křižovatce spadla klec
Protidrogová brigáda pak odhaleného Dobrošiho sledovala. Klec spadla 23. února 1999. Dobroši jel svým luxusním BMW po pražské magistrále a mířil do hotelu Hilton. Těsně před hotelem se na křižovatce rozsvítilo červené světlo. Jeho vůz obklíčili ozbrojení policisté a Dobrošiho zatkli.

V jeho bytě pak detektivové našli českou pistoli ČZ 75 a automatickou pušku AK 47 s optikou - kalašnikov čínské výroby. Dobrošiho zatčení vyvolalo obrovský zmatek ve zločineckých kruzích. Na čas se přerušil prodej drog a na různých místech Evropy bylo zatčeno dvaačtyřicet členů drogové mafie.

Za dobré chování ven a hned do Prahy
Dobroši opět putoval do norského vězení a česká protidrogová brigáda za to dostala vyznamenání. Zdálo by se, že tady Dobrošiho osud končí. Jenže loni na jaře byl Dobroši z norského vězení předčasně propuštěn za dobré chování.

Jeho první cesta směřovala opět do Prahy. Tady mu totiž ještě platilo vízum - celkem tu mohl strávit ještě tři měsíce, což taky do poslední chvíle využil.

Kosovskoalbánská komunita v Praze měla z Dobrošiho velký respekt, ale i strach. Když se vracel do Prahy, zaznamenali detektivové na odposleších, jak si bossové v telefonech významně říkají: "Pozor, Princ se vrátil." Pro řadu Dobrošiho obchodních partnerů to totiž představovalo riziko. Dobrošimu dlužili velké peníze.

Pod dohledem si nic nedovolil
Po celé tři měsíce svého pobytu v Praze byl však Dobroši sledován. A policie mu to dala jasně najevo. Byl to takový signál, aby se o nic nepokoušel, aby si tu nevyřizoval účty a neobchodoval s drogami.

Dobroši žil v Praze u své manželky a dvou dětí. Chodil na schůzky - nejčastěji do kaváren v horní části Václavského náměstí. Zemi pak opustil, jak měl. Odletěl do Kosova.

Šlo o stamiliony
Obchod mu vynášel velké peníze. "Podle našich odhadů propašovala skupina Prince Dobrošiho na sever Evropy metráky heroinu," sdělil již dříve šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous. Za každý metrák drog dostávala skupina až 100 milionů korun. Podle policejních expertů tak proteklo Dobrošiho drogovou cestou minimálně půl miliardy korun.

V jeho bytě se v roce 1999 našla i objednávka na ruční raketové systémy. Přestože on sám to popírá, tajné služby ho podezřívají, že pomáhal vyzbrojovat kosovské Albánce v době války proti Srbům. Německý list Die Welt také napsal, že peníze pro Národní osvobozeneckou armádu Albánců v Makedonii šly přes bankovní účty Prince Dobrošiho.

Dobré vztahy s teroristou
Tajné služby jsou přesvědčeny, že se zbraně do válečných konfliktů nakupovaly za peníze z drog. Norská policie teď zjistila, že se Dobroši stýkal s Pákistáncem Arfanem Qadeerem Bhattim, lídrem čtyřčlenné skupiny extremistů, která před dvěma týdny plánovala teroristické útoky na izraelskou a americkou ambasádu.

Jak dobré vztahy spolu měli, ukazuje to, na co nyní přišli norští novináři. Ti tvrdí, že když byl Albánec ještě ve vězení, tak se ho policisté vyptávali na Bhattiho.

Dobroši z toho usoudil, že detektivové Bhattiho sledují, a přes kamaráda, který opustil vězení dříve, poslal Bhattimu varovný vzkaz: "Pozor, jdou po tobě." On sám teď tvrdí, že to je hloupost. Stejně vylučuje, že by připravoval atentáty v Praze.

Rozhovor s bývalou hlavou balkánské mafie

Bývalý drogový boss Princ Dobroši, který přes Česko transportoval omamné látky do skandinávských zemí, dnes žije v kosovské Peji. "S terorismem nemám nic společného," říká.


Jste Princ Dobroši?
Ano, to jsem já.


Víte, že Praha zažila bezprecedentní protiteroristická opatření zřejmě kvůli varování z Norska, které se vás osobně týká?
Cože? O tom nic nevím.


To varování přišlo poté, co minulý týden norská policie zatkla Arfana Qadeera Bhattiho, podezřelého z toho, že chystal teroristické útoky. Vy jste prý byl Bhattiho spojkou v Praze.
Zbláznil jste se? Co to povídáte?


Můžete mi vysvětlit, co je na tom podezření pravdy?
To, co říkáte, je naprosto šílené. Není to pravda. Bhattiho znám pouze z vězení v Ringerike v Norsku.


Jenže letos v létě jste se s ním sešel v Kosovu.
Ano, před pár měsíci mě navštívil. Ale nevím, co teď Bhatti dělá, to není můj problém.


V létě vás nepožádal o žádnou finanční či jinou pomoc?
Ne.


Proč za vámi přijel?
Stavil se jen na pár hodin, ani u mě nebydlel, ubytoval se v hotelu. Nemluvili jsme o ničem závažném, říkal, že se chystá do Brazílie na nějaký kurz džiu-džitsu, toho bojového umění.


Víte vůbec, že byl minulý týden zatčen kvůli podezření z terorismu?
Ano, to už vím pár dní. Ale já s ním nemám nic společného.


Jak ho znáte z vězení?
Sportovali jsme spolu, hráli fotbal, trénovali právě to džiu-džitsu. Nebyli jsme kamarádi, prostě jsme se jen znali.


Spolu s Bhattim byli zatčeni další lidé: Mohamed Adnan Nabi, Adreas Bog Kristiansen a Ibrahim Ozbabacan. Znal jste je?
Ne. Jenom Bhattiho.


Bydleli jste ve vězení s Bhattim spolu na cele?
Ne, v tom vězení měl každý svou vlastní celu.


Je pravda, že jste přes komplice, který byl právě na odchodu z vězení, v roce 2004 Bhattiho, když už byl na svobodě, varoval, že po něm jde policie v souvislosti s podezřením z terorismu? Oni vás tehdy prý v této souvislosti ve vězení vyslýchali.
To je nesmysl.


Mluvil jste někdy s Bhattim ve vězení o politice? Dával Bhatti najevo radikální postoje?
Ne, nikdy. Jenom jsme se bavili o sportu a našich rodinách.


Zajímal se někdy o Prahu? Ptal se vás jako někoho, kdo v českém hlavním městě žil, na to, o co se turisté nejvíce zajímají?
Nikdy se na to neptal.


Mohli jste se taky bavit o drogovém byznysu. On byl sedmkrát trestán za různé násilné činy.
Já jsem byl jen drogovým kurýrem. Byl jsem za to odsouzen, trest jsem si odpykal. Jeho odsoudili snad za nějakou střelbu, já nevím.


Mohl jste mít přece motivaci, abyste mu pomohl s případným útokem na Prahu - abyste se pomstil za to, že jste byl právě v Praze po svém útěku z vězení zatčen.
Vy jste se zbláznil! Co s tím mým zatčením má Praha co dělat? Prosím, mějte rozum. Já mám Prahu rád.


Čím se dnes živíte?
Snažím se rozjet byznys s dovozem cigaret do Kosova. Naprosto legálně, chápete? Zároveň bych chtěl podnikat v oblasti hazardních her tady v Peji, kde bydlím.


Prahu jste navštívil v roce 2005. Snažil jste se poté Česko navštívit znovu?
Ano, byl jsem tam i letos v únoru, navštívil jsem rodinu, ale vyhostili mě. Policie mi sdělila, že můžu přijet až v lednu 2007.


Rodina teď jezdí za vámi do Kosova?
Ano.


Odkud pochází vaše manželka?
Je z Ruska. Máme dvě děti.


Mluvíte česky?
Jistě.
(rozhovor byl veden v angličtině)

Autoři:
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese

Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz. Sedmačtyřicetiletého muže objevili mrtvého nedaleko jeho nabouraného auta na Jičínsku poblíž...

9. prosince 2024  9:39,  aktualizováno  14:34

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium

Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci, není dobré řešení. Za půl roku o svou svěžest přijde. Otestovali jsme dvanáct...

7. prosince 2024,  aktualizováno  12.12 12:45

Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl

Sledujeme online

Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl. Světová média a účty na sociálních sítích předtím spekulovaly, že se stroj mohl zřítit nebo být...

8. prosince 2024  11:42,  aktualizováno  20:39

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském Karlíně. Pobočka bude otevřena pouze do 23. prosince. „Co bude od ledna, zatím...

4. prosince 2024

Fakultu v Plzni vyděsil ohlášený střelec. Policie školu vyklidila, nikoho nenašla

Policie zasahovala ve středu odpoledne na strojní a ekonomické fakultě Západočeské univerzity v Plzni kvůli oznámené střelbě. Policisté areál uzavřeli a z budovy evakuovali na tisíc studentů a...

4. prosince 2024  16:57,  aktualizováno  20:29

Pomozte dětem, které se dárků nedočkají. Do charitativní akce se může zapojit každý

Vánoční období přináší příležitost rozdávat radost, a právě proto se outletové a zábavní centrum POP Airport zapojuje do charitativní iniciativy Dejte hračkám druhou šanci, kterou organizuje Nadační...

12. prosince 2024

Antimonopolní úřad dal Libereckému kraji pokutu za autobusy bez soutěže

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal Liberecký kraj pokutou 6,5 milionu korun. Jde o sankci za podepsání smlouvy o dočasném zajištění veřejné dopravy na Českolipsku bez vyhlášení...

12. prosince 2024  11:47,  aktualizováno  13:52

Požár v areálu zlínské nemocnice. Hasiči museli evakuovat 150 pacientů

Hasiči od čtvrtečního poledne likvidovali požár v jedné z budov areálu Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. Hořet začalo v serverovně. Z budovy interny museli evakuovat některé pacienty.

12. prosince 2024,  aktualizováno  13:35

Symbolický trest za krádež cenných knih. Historika usvědčila skrytá kamera

Městský soud v Praze dnes výrazně zmírnil peněžitý trest, který dostal historik Aleš Pohorský za krádež 26 cenných publikací z knihovny Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Pravomocně odsouzený...

12. prosince 2024  13:30

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říká Cyril Höschl o diagnóze

Premium Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo...

Ve Švédsku vládne trend „měkkých dívek“. Ženy končí v práci a žijí z platu mužů

Švédsko má celosvětovou pověst země prosazující rovná práva žen a mužů. Přesto teď poněkud překvapivě tamní mladé ženy...

Příliš velké sousto. Smetanová cukrárna dopekla, věřitelům dluží stamiliony

Pražská Smetanová cukrárna, která dodávala své cukrářské výrobky téměř do všech obchodních řetězců, ukončila svůj...

Co čekat od pokoje za čtyři stovky? Cestovatel s UV lampou se vyděsil

Kritizovat kvalitu pokrmů v restauracích anebo psát recenze na známé turistické destinace, to už dnes dělá skoro každý...

Příběh Petra: Moje manželka ignoruje domácí práce. Nevaří, neuklízí, nepere

Brali jsme se po docela krátké známosti. Čekali jsme tehdy naše první dítě a oběma nám už bylo dost přes třicet, tak...