Série atentátů si vybrala krvavou daň

  • 93
Bagdádem otřásla série výbuchů. Bomby v autech zabily nejméně 26 lidí, zraněných jsou desítky. Teroristé udeřili u nemocnice či australské ambasády. K útokům se na internetu přihlásili teroristé ze skupiny abú Músy Zarkávího.

Napětí v Iráku se vyostřuje před parlamentními volbami příští neděli.

Americká armáda oznámila, že první exploze se ozvala od velvyslanectví Austrálie, kde zabila dva Iráčany. Auto naložené trhavinou vybuchlo kolem sedmé hodiny ráno místního času před sedmipatrovou ubytovnou australských vojáků, kteří hlídají sousední ambasádu.

Irácká policie dodala, že při tomto útoku bylo zraněno sedm lidí. Mezi mrtvými Australané nejsou, ale mezi zraněnými jsou dva.

"Bomba mířila na budovu, kde sídlí ochranka. Byla to celkem mohutná exploze," popsal australský velvyslanec v Bagdádu Howard Brown.

Zhruba hodinu a půl nato otřásl podle agentury Reuters další výbuch okolím nemocnice. Na místě zůstalo osmnáct mrtvých včetně pěti iráckých policistů. Nedaleko místa útoku je policejní velitelství.

Třetí výbuch zabil dva členy irácké ochranky bagdádského mezinárodního letiště. Exploze v kasárnách má na svědomí životy dvou civilistů a dvou iráckých vojáků.

K útokům u ambasády a policejních stanic se později na internetu přihlásili teroristé ze skupiny abú Músy Zarkávího.

Policejní zdroj řekl agentuře Reuters, že bomba vybuchla i u Bagdádské banky, kam si policisté ukládají výplaty. Ale armáda USA nepotvrdila, zda byl tento atak součástí série čtyř výbuchů. Dodala ale, že mrtvých může být víc.

"Všechna auta naložená trhavinou policie zastavila dřív, než dorazila ke svému cíli," poznamenal americký plukovník James Hutton.

Podle agentury AP bylo ráno slyšet menší exploze i u zelené zóny, přísně střežené části metropole s vládními úřady a zastupitelstvím USA a Británie.

Nejezděte do Iráku, vyzvala vláda Číňany
Rebelové v Iráku neorganizují jen sebevražedné útoky, ale stále unášejí i cizince.

V úterý propustili katolického arcibiskupa, kterého v pondělí v Mosulu unesli ozbrojenci. Nejdříve požadovali za duchovního výkupné 200 tisíc dolarů. Nakonec ho propustili, aniž by jim někdo zaplatil. Šestašedesátiletý syrský duchovní Basile Georges Casmoussa prohlásil, že ho útočníci propustili, protože ho unesli omylem. - více zde

Jeho osud ale zatím nepotkal osm Číňanů, kteří byli uneseni minulý týden. Čína je velmi znepokojena jejich osudem a v této souvislosti vyzvala své občany, aby do této blízkovýchodní země necestovali.

Iráčtí povstalci podle ČTK pohrozili, že je zabijí, pokud Čína -  kritik invaze Spojených států v Iráku, nedokáže vysvětlit, proč její lidé stavěli zařízení pro Američany.

"Čína je tímto případem velmi znepokojena. Čínský lid byl vždy iráckému lidu přátelsky nakloněn a vždy mu vyjadřoval sympatie a podporu," upozornil mluvčí ministerstva. Čínská vláda aktivně usiluje o jejich propuštění, dodal.

Rebelové unesli osm Číňanů, kteří chtěli autem odjet z Iráku poté, co v zemi nenašli práci. Tisíce Asiatů včetně Číňanů se podílí na obnově infrastruktury v Iráku, obvykle je najímají soukromé firmy. Část z nich pracuje pro armádu USA.

Australští vojáci hlídají místo výbuchu. Ráno otřásla exploze jejich ubytovnou u velvyslanectví Austrálie v Bagdádu. (19. ledna 2005)

Muži odnášejí rakev s obětí ranního výbuchu u velvyslanectví Austrálie v Bagdádu. (19. ledna 2005)

Muž zraněný při sérii výbuchů v Bagdádu odchází z nemocnice. (19. ledna 2005)

Hlídka americké armády zatkla muže nedaleko od místa jednoho výbuchu. Ráno iráckou metropolí otřásla série explozí. (19. ledna 2005)

Chlapec si prohlíží okno, které vytloukla tlaková vlan po jedné z explozí. Ráno otřásla Bagdádem série výbuchů. (19. ledna 2005)


Video