Palestinci nacházejí nikoliv nešikovnou cestu, jak se stát státem

  8:27
Myšlenka, že se Palestina stane stálým členem Organizace spojených národů, nevzešla podle Palestinců od nikoho jiného než od amerického prezidenta Baracka Obamy. V projevu před Valným shromážděním OSN vyjádřil Obama 23. září 2010 naději, že „až se tu sejdeme příští rok, budeme mít dohodu, která povede ke zrodu nového člena Organizace spojených národů – nezávislého, suverénního palestinského státu, jenž bude žít v míru s Izraelem“. Palestinci se rozhodli vzít Obamu za slovo.

Chlapci drží palestinskou vlajku před kvalifikačním utkáním s Bahrajnem, které se odehrálo v Jeruzalémě (23. června 2011) | foto: Profimedia.cz

Obamova snaha znovu rozdmýchat blízkovýchodní mírový proces začala izraelským odmítnutím dočasného zmrazení výstavby osad. Spojené státy byly dokonce ochotné nabídnout Izraeli zbrojní zakázku v objemu tří miliard dolarů výměnou za pozastavení výstavby výlučně židovských osad v oblastech vyčleněných pro budoucí palestinský stát. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však americkou nabídku odmítl.

O devět měsíců později učinil Obama další pokus o nastartování rozhovorů. „Hranice mezi Izraelem a Palestinou by měl být založeny na liniích z roku 1967, upravených o vzájemně dohodnuté výměny, aby oba státy získaly bezpečné a uznávané hranice,“ prohlásil v květnu.

Izraelští vojáci zasahují proti palestinské demonstraci v Ramaláhu. (9. července 2011)

I tentokrát Palestinci Obamovo schéma přijali, zatímco Netanjahu ho veřejně odmítl, čímž nedal Palestincům žádnou jinou nenásilnou alternativu než obrátit se na OSN a usilovat tam o stát založený na hranicích z roku 1967. Stojí za připomenutí, že po šestidenní válce v roce 1967 okupoval Izrael zbytek historické Palestiny a další arabská území. Krátce po této válce deklarovala Rada bezpečnosti OSN v preambuli k rezoluci číslo 242, že „je nepřípustné okupovat území silou“.

Kompromisy, které nikam nevedly

Není to poprvé, co byla OSN vyzvána, aby se stala arbitrem v nezvladatelném blízkovýchodním konfliktu; a nebylo to pouze ze strany Palestinců. Když v roce 1947 odhlasovalo Valné shromáždění OSN rozdělení Britského mandátního území Palestina na židovský stát a arabský stát, Židé z Britského mandátního území Palestina tančili v telavivských ulicích. Dnes Izraelci odmítají uznat palestinskou státnost na mnohem menším území, než jaké bylo podle původního rozdělení vyhrazeno Arabům.

Palestinské milice cvičí v Pásmu Gazy (28. července 2011)

Palestinské milice cvičí v Pásmu Gazy (28. července 2011)

V nedávnějších dějinách se po madridské konferenci v roce 1991 konaly přímé rozhovory mezi Izraelci a Palestinci v různých formátech. Palestinci dělali jeden kompromis za druhým v naději, že částečné dohody povedou ke státnosti. Dohoda z Oslo v roce 1993 uvedla do pohybu mírový proces, který měl trvat pět let, přičemž konečným cílem byl nezávislý palestinský stát a bezpečný a uznaný Izrael.

Mírový proces však odhalil trvalou neschopnost dohodnout se na čemkoliv skutečně podstatném. Ještě horší bylo, že přímé rozhovory nejenže nedokázaly přinést požadované výsledky, ale jejich pokračování zároveň pomohlo maskovat rozsáhlou výstavbu izraelských kolonií na palestinském území. Palestinské pozemky jsou nadále konfiskovány, nadále se budují výlučně židovské osady a takzvaná izraelská „bezpečnostní zeď“ škrtí Palestince sociálně i hospodářsky. Mezinárodní soudní dvůr v Haagu rozhodl, že zeď budovaná uvnitř palestinského území je podle mezinárodního práva nezákonná, avšak nestalo se nic, čím by se respektování tohoto nálezu vymohlo.

Cesta vede přes OSN

Mahmúd Abbás, předseda OOP a prezident Palestinské samosprávy, který slíbil, že nebude znovu kandidovat, se rozhodl jít cestou uznání ze strany OSN a nepokračovat v šarádě zbytečných – ba přímo škodlivých – přímých rozhovorů. A tato změna taktiky očividně ťala Izraelce do živého a frustruje USA. Jen málokterý Palestinec spatřuje na tomto kroku cokoliv špatného, ačkoliv si mnozí nejsou jisti, zda povede k bezprostředním a hmatatelným výsledkům.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás

Nicméně palestinská veřejnost je prozatím potěšena, že její vedení našlo páteř a postavilo se tlaku Izraele a USA. Abbásovi to z krátkodobého hlediska rozhodně pomůže. Pokud však zapojení OSN nepřinese v rozumném časovém rámci ovoce, mohla by se veřejnost obrátit proti svým politickým předákům – a také proti izraelským okupantům.

Čeho přesně tedy Abbás hodlá dosáhnout? Valné shromáždění OSN - na rozdíl od Rady bezpečnosti - nemůže vyhlásit stát a USA se zařekly, že budou vetovat jakoukoliv rezoluci Rady bezpečnosti, která uzná nezávislost Palestiny. Budou-li však dvě třetiny členů Valného shromáždění souhlasit, může tento orgán uznat Palestinu jako stát se statusem pozorovatele – podobný, jako je Vatikán. V tom okamžiku by mezinárodní společenství bylo povinno zahájit kroky proti jakékoliv straně, která Palestině upírá právo chovat se jako plně funkční a suverénní stát.

Palestina jako stát (i se statusem pozorovatele) by navíc mohla usilovat o právní pomoc Mezinárodního soudního dvora. Uvnitř Valného shromáždění by se také mohla pokusit invokovat zřídkakdy používanou rezoluci Sjednoceni v míru (naposledy se tato rezoluce použila proti režimu apartheidu v Jihoafrické republice).

Touha Palestinců dosáhnout v OSN hlasování o státnosti (v jakékoliv formě) neznamená, že Palestinci nemohou vést přímá jednání s Izraelem. Mluvčí Palestinců včetně Abbáse prohlásili, že nevidí důvod, proč by zástupci nově uznaného státu nemohli jednat se zástupci Izraele. Bude-li však hlasování v OSN úspěšné, nepůjde již o rozhovor lidí s jejich okupanty, nýbrž o jednání dvou států o tom, jak v míru a harmonii vyřešit své vztahy.

Zeď, kterou Izrael obehnal palestinská území - tato část se nachází mezi Jeruzalémem a Betlémem

Daúd Kattáb, bývalý profesor Princetonské univerzity, je generálním manažerem společnosti Community Media Network se sídlem v Ammánu.

Copyright: Project Syndicate, 2011. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Titulek a mezititulek jsou redakční.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Podmínky míru musí určit Ukrajina, říká ministryně obrany Černochová

29. dubna 2024

Premium Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) o sbírce na munici pro Ukrajinu, komunikaci náčelníka...

Vědmy jdou do akce. Mladé dronařky tvrdě cvičí a chystají se na Rusy

29. dubna 2024

Premium Ukrajina (od zpravodajů iDNES.cz) Válka na Ukrajině je v nemalé míře válkou dronů a technologií. Ukrajina, ale i Rusko je vyvíjejí,...

Americkou Oklahomu a okolní státy zasáhla série tornád. Úřady hlásí čtyři mrtvé

28. dubna 2024  22:16

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádala série tornád, která od sobotního večera zasáhla Oklahomu. Podle...

Nikdy nekončící hrozba. Finsko si zvyká na nový vztah s Ruskem

28. dubna 2024  20:49

Ozbrojení finští pohraničníci na běžkách střeží východní část země, nejnovější a nejdelší hranici...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...