Evropané masově cestují pro levný alkohol

  0:01
Evropané cestují za poznáním, za dovolenou - a za alkoholem. Britové, kteří se valí do Prahy za levným pivem a levným sexem, nejsou jediní alkoholoví turisté Evropy. Česko také není jediný cíl této turistiky. Stačí nahlédnout do přistávací haly v britském Doveru.

Nekonečný proud beden s pivem a vínem, který se valí po běžícím pásu z každého dorazivšího trajektu, určitě nepatří lidem, kteří putují až z Česka.

Cinkající batohy a tašky plné cigaret se ládují jen pár kilometrů od Doveru - v belgickém Ostende nebo ve francouzském Calais.

Ani auta, která vyjíždějí z útrob lodí a kde se i na zadních sedadlech vrší basy piv a vín nebo kupy cigaretových kartonů, neputují od Šumavy a Krušných hor. Spíše se dá očekávat, že jejich majitelé podnikali náročné putování po pivovarech ve Flandrech, Artois nebo Normandii: tam všude je to tak levné.

Ještě levnější je Estonsko, kde lahev vodky stojí třikrát méně než ve Finsku, kam je to asi hodinka cesty přes Botnický záliv. Však také z pětimilionového Finska vyjede ročně do Estonska šest milionů lidí.

Britský milovník levných piv, vín a cigaret si asi raději zajede do Calais a Ostende než do Tallinnu či do Prahy. I jiní Evropané musí volit kratší, byť možná dražší varianty než Česko, Polsko či Pobaltí.

I pro lidi z jihu Švédska je Tallinn daleko, o Praze či Varšavě ani nemluvě. Švédům stačí přejet jeden most a jsou v Dánsku - v zemi, kde se Čech při pohledu na ceny piva či vína zděsí. Ale Švéd zajásá: je to o tolik levnější než doma.

Ještě nedávno to tak nebývalo. Jenže Dánové museli zlevnit - lidé masově utíkali do Německa, aby se zásobili levným alkoholem, a státní pokladna na to těžce doplácela.

Dánové si přece jen netroufli dělat to, co ještě nedávno dělali britští celníci. Ti, když usoudili, že si lidé dovážejí více alkoholu a tabáku, než se sluší, zabavovali jim nejen "kontraband", ale také auta.

Ročně tak přišlo o své vozy deset tisíc lidí. To je však jen zlomek ze tří milionů Britů, jejichž hlavním cílem je v cizině levný obchod s pitím a kuřivem. Britské opatření dělalo tak zlou krev, že se o to začal zajímat i Brusel, který vlastně alkoholové turistice otevřel dveře.

Cestující do zemí mimo EU lze totiž různě šikanovat: třeba tím, že Fin, který si chce dovézt levnou vodku z Ruska, musí v této zemi pobýt aspoň dvacet hodin - rozhodně to nemůže udělat na otočku jako Brit z Doveru.

V unii totiž platí od roku 1992 zásada, že volný trh platí i pro obyčejné lidi, kteří si pro osobní spotřebu smějí dovážet alkohol i kuřivo. Platí tu určité limity: maximálně 110 litrů piva, 90 litrů vína či 800 cigaret na osobu při jedné cestě. Státy mohou dovolit vyšší dovozy, což jde ovšem na úkor státní pokladny a výběru daní, které se platí v místě nákupu, a ne až doma.

Zástupy alkoholuchtivých "turistů" z Británie i odjinud jsou tak poněkud nepříjemnou připomínkou jinak skvělé skutečnosti, že v Evropě opravdu mizí vnitřní hranice. A je asi otázkou času, kdy se do alkoholové turistiky zapojí i Češi: kdy jejich auta nezabrzdí u Znojma a Mikulova, ale zamíří za cenově i jinak lákavým vínem do Rakouska nebo ještě dále na jih.

Za lihoviny platí Evropa velmi draze  


Volný trh EU nepřináší jen požehnání. Lidé si v zahraničí nekupují jen levnější auta, televize, cédéčka nebo pralinky - láká je také levný alkohol, tabák a v Nizozemsku i volně dostupné měkké drogy. Vítězné tažení alkoholu (a tabáku) přes národní hranice není škodou jen pro státní pokladnu, která tím ztrácí nemalé daňové příjmy. Přispívá i k těžkým ztrátám na životech.

V Německu, kde pití propadlo 2,7 milionu lidí, zahubí pijáctví čtyřicet tisíc obyvatel ročně. V Anglii a Walesu doplatí na pití životem 33 tisíc lidí ročně.

V Německu je přitom téměř stejná spotřeba alkoholu jako v Česku, a v Británii je dokonce značně nižší. S 10,2 litru čistého alkoholu na hlavu je dnes Česko téměř na úrovni Francie, kde ještě v roce 1960 byla spotřeba alkoholu na hlavu aspoň dvakrát vyšší než v Česku. Francouzi svůj zlozvyk omezili - zato Češi v něm ve stejné době "přidali".

Alkohol, to znamená také zločin a nemoc. V Británii prý stojí za polovinou násilných činů a za dvěma třetinami pokusů o sebevraždy. Maďaři zjišťují, že za pouhé čtvrtstoletí se u nich výskyt cirhózy jater, běžný důsledek nadměrného pijáctví, více než zdesateronásobil. Belgie doplácí na alkoholismus částkou šesti miliard eur ročně - to je čtyřikrát více než výtěžek z belgické produkce opojných nápojů. Belgičané přitom pijí podstatně méně než Češi.

Autoři:

Z politiky se vytrácí obsah, mluví do ní natřásající se tetky, říká Decroix

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Češi s kradenými věcmi v Rakousku při honičce s policií proráželi zábrany

7. května 2024

Rakouská policie dnes v okrese Freistadt zatkla dvojici Čechů s kradenými věcmi vysoké hodnoty....

Kreslíř přežil útok na Bataclan, teď traumatizovaný spáchal sebevraždu

7. května 2024  21:05

Francouzský kreslíř Fred Dewilde, který přežil teroristický útok na hudební klub Bataclan, spáchal...

Izraelská armáda drží palestinskou stranu Rafáhu, v Káhiře se jedná o příměří

7. května 2024  7:44,  aktualizováno  20:54

Izraelská armáda v úterž zahájila operace na východě Rafáhu, který leží na jihu Pásma Gazy a kde...

Zdechovský se musí omluvit Němcovi za meme. Odvolám se, říká europoslanec

7. května 2024  20:42

Europoslanec Tomáš Zdechovský se musí omluvit advokátovi Petru Němcovi za protiprávní jednání na...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Bagárová zrušila „vysněný“ koncert v O2 areně. Kvůli ztrátě radosti, tvrdí

Plánovaný zářijový koncert Moniky Bagárové v pražské O2 areně se neuskuteční. Zpěvačka se jej rozhodla zrušit. Jako...

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...