Evropa musí bránit Ayaan Hirsí Alíovou. Symbolizuje naše hodnoty

  11:09aktualizováno  11:09
Ayaan Hirsí Alíovou, mladou ženu původem ze Somálska a někdejší poslankyni nizozemského parlamentu, odsoudily islamistické skupiny před třemi lety k smrti. „Je věc nejen morální povinnosti, nýbrž i politické nezbytnosti Aliovou ochránit,“píše francouzský filozof a spisovatel Bernard-Henri Levy.

Ayaan Hirsi Aliová, autor tohoto textu, Bernard-Henri Levy a Ségolene Royalová při veřejném vystoupení v Paříži 10. února 2008. | foto: AFP

Ayaan Hirsí Alíová je mladá žena původem ze Somálska; je to někdejší poslankyně nizozemského parlamentu, kterou islamistické skupiny před třemi lety odsoudily k smrti. Toho dne v listopadu 2004, kdy byl zavražděn holandský režisér a provokatér Theo van Gogh, byl na jeho těle nalezen nožem přibodnutý papír se vzkazem, že ona bude příští obětí. Od té doby musí žít tak, jak už spisovatel Salman Rushdie žije mnoho let: skrývat se, bát se, přespávat každou noc jinde a nikdy nemít klid.

Proč? - Proto
Proč? Pro jaký zločin byla odsouzena k takovým mukám, k životu ve vypůjčeném čase?

Proto, že když byla poslankyní, hlasovala pro zákon, který má chránit dívky před genitálním mrzačením, eufemicky a nesprávně známým také jako ženská obřízka.

Proto, že bojovala proti sklonům k sektářství, které nejen ona, nýbrž i mnoho dalších lidí považuje za záludnou hrozbu demokracii.

Proto, že se odvážila promlouvat nahlas, bez opatrnosti vyžadované „omlouvačskou kulturou“; že vysvětlovala, proč odmítá onu novou formu fašismu, které se říká radikální islamismus.

A proto, že zaujala kritickou pozici k „islámu jako doktríně“ a tvrdila, že takto je neslučitelný s demokracií, svobodou a rovností. Ayaan Hirsí Alíová se domnívá, že islám musí projít reformou, má-li se stát slučitelným s moderní dobou. Její argumenty samozřejmě vyvolaly polemiky, debaty a kritiku, ale fanatici si je vyložili jako dvojnásobné rouhání, jako vyzývání k odpadlictví - a to je ten nejhorší zločin.

Až na to, že...
Ve skutečnosti Ayaan Hirsí Alíová jen všechny vyzývá, aby přemýšleli o vztazích mezi náboženstvím a státem.

V každém jednotlivém případě se stavěla na stranu zásady sekulárního státu, což je podle ní jedna z neochvějných a základních zásad, na kterých se Západ ustálil za léta bojů o demokracii. Kromě toho nám připomněla jedno nezcizitelné právo, jež mají všichni občané Evropy a jež je zaneseno i v Listině základních práv a svobod: právo nevěřit.

Až na to, že právě to, bohužel, podle zásad islámu způsobuje jistý problém.

Až na to, že podle mnoha výkladů islámského zákona je právě to považováno za ten nejneodpustitelnější zločin ze všech.

Až na to, že Západ všeobecně a nizozemská veřejnost konkrétně reagovaly na tuto záležitost velice prapodivně.

Objevovala se rozpačitá tvrzení naznačující, že vlastně není moc velký rozdíl mezi „agitátorkou“ a jejím údajným vrahem, jehož náboženská identita byla „raněna“. Sousedé v jejím činžovním domě se domohli toho, aby byla vystěhována; kolegové v parlamentu ji přinutili k rezignaci; nizozemské úřady zpochybnily zákonnost postupu z roku 1997, díky kterému získala občanství.

Nechť Sarkozy dodrží slovo
A nyní, ačkoli unavena nekončícím ponižováním a zavrhováním, tím, že si neustále musí dávat pozor, aby za sebou mazala stopy a zabijákům co nejvíc ztížila práci, se Ayaan Hirsí Alíová snaží cestovat po Evropě, po Spojených státech i jinde, snaží se pokračovat ve své práci jako intelektuálka orodující za práva muslimských žen. Je to ale jen pár měsíců, co nizozemská vláda oznámila, že její policejní složky už nebudou zajišťovat Ayaan Hirsí Alíové ochranu, pokud opustí Nizozemsko (na rozdíl od Scotland Yardu, jehož detektivové si vzali jako věc cti, že uchrání Salmana Rushdieho, ať se bude nacházet kdekoli).

Desátého února se Ayaan Hirsí Alíová zúčastnila setkání se svými příznivci na École Normale Supérieure v Paříži. Pozvaly ji tam různé spolky, deníky a časopisy - Charlie Hebdo, Libération, ProChoix, La Régle du Jeu (jehož jsem šéfredaktorem) a SOS Racisme. Tyto organizace se nenechaly zastrašit provokacemi islamistů ani varováním od těch, kdo zastávají politiku appeasementu. Den poté Ayaan Hirsí Alíová obdržela Cenu Simone de Beauvoir za svůj srdnatý odpor proti všem formám útlaku.

Čtrnáctého února se v Bruselu zúčastnila iniciativy poslanců Evropského parlamentu, kteří doufají, že prosadí rezoluci, jež zaváže všechny orgány Evropské unie, aby všemožně chránily tento živoucí symbol Evropy. (A byla by hanba, kdyby byly nuceny vytvořit zvláštní, ad hoc status pro ni i pro všechny, kdo se ocitnou ve stejné situaci.)

Francie se brzy ujme předsednictví Evropské unie a sehraje v této záležitosti klíčovou roli. Loni, při nástupním projevu, Nicolas Sarkozy prohlásil: „Všichni, kdo jsou pronásledováni tyrany a diktátory, a obzvláště všechny trpící ženy na celém světě, mohou počítat s hrdostí Francie a s jejím smyslem pro povinnost.“ Není možné, aby nebyl získán bojem této hrdinky za lidská práva a osvětu. Doufám, že tuto skvělou ženu přijme a nasadí svou autoritu, aby jí zajistil její nezcizitelná práva, jež mají všichni Evropané, včetně práva na svobodný pohyb a práva bez hrozeb vyjadřovat své názory.

© The New York Times Syndicate; text převzat z časopisu Le Point;
z anglické verze přeložil Richard Podaný.

. Bernard-Henri Levy

Autor je francouzský filozof a spisovatel, česky z jeho díla vyšly knihy Poslední dny Charlese Baudelaira (1997), Sartrovo století (2003) a Americká závrať (2006).

Mazat nebo nemazat? V Rozstřelu o tom diskutovali poslanci

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

Najdete na iDNES.cz