Zoo Zlín Lešná (březen 2021)

Zoo Zlín Lešná (březen 2021) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Zoo v Lešné smí navštívit jen tři tisíce lidí, vstupenky rychle mizí

  • 11
Po dlouhé době vítá zlínská zoo první návštěvníky, její denní kapacita je omezena na tři tisíce lidí. Pro zahradu je to důležitá zpráva, peníze ze vstupného jsou pro ni zásadní. Prodej online vstupenek zahájili v pátek odpoledne a prozatím nabídli jen dubnové termíny.

„Zájem byl velký, jen za první tři hodiny jsme prodali 400 vstupenek na pondělí,“ řekla mluvčí zlínské zoologické zahrady Romana Bujáčková.

Zoo v místní části Lešná, která je nejnavštěvovanějším turistickým cílem ve Zlínském kraji, se otevírá po čtyřměsíční pauze. Počet návštěvníků ale bude omezený.

„Do areálu smíme vpustit pětinu okamžité kapacity areálu, takže v jednom okamžiku tam mohou být tři tisíce lidí,“ uvedla Bujáčková. Pokladny zoo zůstanou nadále uzavřené. Prodej vstupenek přes internet si zahrada vyzkoušela už loni.

„Tehdy ale měly platnost i několik měsíců dopředu,“ upozornil ředitel zoo Roman Horský. „Nyní jsme pořídili nový software a lidé si tak mohou vybrat konkrétní den, kdy chtějí dorazit. Vyhnou se tak tomu, že by přijeli a až na místě zjistili, že už je plno,“ přibližuje.

Přes týden bude otevřený jen hlavní vstup, o víkendech i sezonní. Uvnitř budou přístupné jen venkovní pavilony, lidé tak nespatří rejnoky a nedostanou se do tropické haly Yucatan nebo dovnitř zámku. Uzavřené zůstanou i restaurace, občerstvení se bude prodávat jen přes okénka.

„Návštěvníci musí mít nanoroušku nebo respirátor, je nutné dodržovat rozestupy dva metry,“ vyjmenovala Bujáčková.

Kvůli stavbě Jaguar Treku a nové trasy pro vláček, která začala tento týden, jsou některé cesty a jeden výběh pro zvířata v části pod halou Yucatan uzavřené. „Okružní cesta ale zůstává v provozu, trasy vedou po náhradních pěšinách,“ poznamenal Horský.

Pro zoologickou zahradu je možnost otevřít velkou úlevou. Její rozpočet je silně závislý na návštěvnosti. Loni do ní přišlo 506 tisíc lidí, což je o čtvrtinu méně než v roce 2019, kdy jich bylo téměř 683 tisíc. Jednalo se o rekord v historii zoo.

Loňské ztráty na příjmech ze vstupného činily skoro 18 milionů korun, zahrada totiž byla 112 dnů zavřená. Letos je to už 101 dnů a na konci března chybělo zoo na vstupenkách sedm milionů korun. „Jsme rádi, že aspoň tři tisíce lidí teď můžeme pustit dovnitř,“ řekl Horský. „Máme spočítáno, že díky tomu si zajistíme peníze na provoz,“ poznamenal.

Zoo chystá velké investice

Měsíční náklady zoo činí zhruba sedm milionů korun. Zahradu ve složité době podrželi její sponzoři a příznivci, velký ohlas vzbudil zejména projekt Mám zvíře na víkend. Celkem lidé od 1. března poslali zoo více než 19 milionů korun. Tato částka pokryje provoz na dva a půl měsíce. Dary dorazily z celého světa, namátkou i z USA, Kanady či Saúdské Arábie.

„Podpora lidí byla a zůstává jedinečná, láme všechny rekordy. Podrželi a stále nás drží nad vodou,“ ocenila Bujáčková. „Je to nejkrásnější ocenění naší dlouholeté snahy budování a rozvoje zlínské zoo,“ zmínila.

Ve Zlíně původně doufali, že by mohli vybrat kolem dvou milionů korun, realita je však už nyní skoro desetkrát vyšší.

Na Lešné teď doufají, že vyjde počasí, na němž je návštěvnost závislá. „Přes všední den jsou tři tisíce lidí akorát, o hezkých víkendech jich tady bývá daleko víc. Ale nestěžujeme si, jsme rádi, že vůbec můžeme otevřít,“ konstatoval Horský.

„Musíme vydělat i na dny, kdy nebude pěkně, nebo na podzim a zimu. Věřím, že se omezení budou postupně rozvolňovat a kapacita zoo se navýší,“ dodal.

Zlínská zoo letos chystá velké investice za 155 milionů korun. Začne stavět chovné zařízení pro slony, zmíněnou expozici pro jaguáry i novou trasu pro vláček a pěší cestu pro návštěvníky. Vezme si na ně úvěr, o nějž se podělí s městem, které je zřizovatelem zahrady. V létě také hodlá dokončit rekonstrukci střechy zámku.