Středa 28. října 2020, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. října 2020 Státní svátek.

Čtyřkolky řádí v Bílých Karpatech i v Beskydech, ničí lesy a ruší zvěř

  8:35
Bělokarpatské lesy i louky v okolí Valašských Klobouk se vzácnými druhy rostlin jsou místem pro relaxaci a odpočinek. Lidé tam jezdí za přírodou, jaká široko daleko není k vidění. Jenže stále častěji narážejí na hluk, výfukové zplodiny, rozježděné pastviny i lesní cesty.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jan Altner

„Bohužel od místních i od návštěvníků stále častěji slýcháme, že se v lesích setkávají s burácením motorů a řáděním čtyřkolek a motorek. V chráněné krajinné oblasti něco takového nelze tolerovat,“ uvedla starostka Valašských Klobouk Eliška Olšáková, která se s žádostí o pomoc obrátila na policii.

Potíže s neukázněnými motoristy, kteří najíždějí přes zákazy do lesů, jsou dlouhodobé. Ve Zlínském kraji nejvíce trápí právě chráněné oblasti Bílých Karpat a Beskyd.

Letos i vlivem koronaviru je však problém ještě viditelnější. Po konci vládních opatření totiž turisté tyto hory doslova zaplavili. A to včetně těch, co sem najíždějí vozidly.

„Nejde jen o motorky a čtyřkolky, ale i osobní auta. Jsou všude, kam se dostanou. Jezdí po lesních cestách, parkují na loukách i v příkopech,“ popsal Jiří Lehký, zástupce ředitele CHKO Beskydy, který má na starosti strážní službu.

Na stole se mu hromadí oznámení o přestupcích. Stěžují si i lesníci, jimž nájezdy motoristů komplikují těžbu kůrovcového dřeva.

Tradičně nejvytíženější lokality jsou okolí Lysé hory a Pusteven, motorkáři ale trápí i ochránce přírody a přírodních rezervacích Huštýn a Trojačka. „Řádí nám tam nějaká parta, která si tady udělala dráhu, ale ještě se nám nepodařilo je chytit,“ poznamenal Lehký.

Právě na fakt, že dopadnout se podaří jen málokoho, motorkáři hřeší. „Je to těžko řešitelná situace, my ani policie tam nemůžeme hlídat pořád. A past na mamuty tam dát nejde, protože by se mohl někdo zranit,“ líčí Lehký.

Policie ve Zlínském kraji řeší desítky takových přestupků ročně. „Ovšem to jsou pouze ty ohlášené. O dalších desítkách či stovkách se ani nedozvíme,“ přiznal mluvčí krajské policie Petr Jaroš.

Spousta hříšníků navíc vyvázne bez trestu. „Vzhledem k časové prodlevě mezi činem, oznámením a příjezdem hlídky na místo je téměř nemožné chytit přestupce při činu. Je to i proto, že přestupci ve většině případů jezdí mimo jakékoliv příjezdové komunikace,“ sdělil Jaroš.

Hluk z motorů ruší zvířata i lidi

I pokud se někoho podaří chytit, podle lesního zákona mu hrozí pokuta jen do pěti tisíc korun. Až v případě správního deliktu může být sankce 100 tisíc korun.

Podle ochranářů řidiči motorek a čtyřkolek v lesích způsobují hned několik problémů. „Nejhorší je hluk, který ruší zvířata, ale i návštěvníky hledající v lesích klid,“ zmínil Miroslav Janík, který se se spolkem Kosenka stará o přírodu v okolí Valašských Klobouk.

Pravidelně ručně kosí vzácné orchidejové louky, které jsou evropským unikátem. Čas od času však najdou stopy po motorkách i na nich. „Takové stroje zahubí řadu drobných živočichů, způsobují také erozní rýhy a zhoršují stav lesních cest,“ vyjmenoval Janík.

S lidmi, kteří do chráněných oblastí vjíždějí, zažil několik konfrontací, dokonce mu na internetu vyhrožovali. „Jednou při exkurzi s dětmi jsme museli uskočit z cesty, nebo by nás smetli. A pak měli ještě neslušná gesta,“ kroutí hlavou Janík.

Řešením jsou přírodní dráhy

Situace podle něj souvisí i s tím, že někteří lidé mají hodně peněz a silné terénní stroje jsou pro ně dostupnější. Proto hledají místa k vyžití. „Já tomu rozumím, je v tom napětí a adrenalin. Ale není možné kvůli tomu ničit přírodu,“ upozornil.

Řešením by mohlo být vyčlenění ohraničených míst v krajině, kde by vznikly speciální terénní dráhy pro motorkáře. Podobným směrem uvažují například ve Strání, kde takový areál chystají.

„Máme tady komunitu motorkářů, kteří soutěží na závodech. Nechtěli jsme, aby jezdili všude po vesnici nebo ničili okolní přírodu,“ vysvětlil starosta Antonín Popelka. Obec teď čeká na dořešení pozemkových úprav a příští rok by chtěla motorkářům areál předat.

  • Nejčtenější

Poslední šichta před zavřením pánského holičství končila v šest ráno

Pobolívala jej kolena a chodidla, ale cítil se nabitý energií. V šest hodin ráno mu skončila směna, kterou neplánoval....

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, věc projedná Sněmovna

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, o problému odpoledne informovalo město Valašské Meziříčí. Podle...

Praktici nechtějí testovat. Nakažení ohrozí ostatní pacienty, obávají se

Jsou přetížení, na mnoha místech pracují bez sestry, někteří navíc zaskakují za své nemocné kolegy. Praktičtí lékaři ve...

Podnikatel Valenta se vzdal mandátu krajského zastupitele, končí i v Senátu

Podnikatel Ivo Valenta (za Soukromníky) se vzdal mandátu zastupitele Zlínského kraje. Díky preferenčním hlasům jím byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve Zlínském kraji přibudou tři nová odběrová místa, zvýší počet testů

Zdravotníci ve Zlínském kraji denně odeberou vzorky od 2 700 lidí. Nápor pomohou zvládnout nové odběrové stany ve...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Baťův památník láká stále více návštěvníků, hledá se jeho další náplň

Obnovený Památník Tomáše Bati ve Zlíně má za sebou po svém znovuotevření necelou druhou návštěvní sezonu, kterou...

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, věc projedná Sněmovna

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, o problému odpoledne informovalo město Valašské Meziříčí. Podle...

Auto na Zlínsku po nárazu do stromu začalo hořet. Zemřely dvě ženy

V neděli ráno se stala vážná nehoda na silnici spojující obce Jasenná na Zlínsku a Liptál na Vsetínsku. Řidička auta...

Ve Zlíně se zastupitelé museli setkat, v Meziříčí našli online řešení

Ačkoli vláda od čtvrtečního rána v rámci vyhlášení nouzového stavu zpřísnila bezpečnostní opatření, ve Zlíně se týž den...

STAPO mechanizace s.r.o.
Jeřábník

STAPO mechanizace s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 50 000 Kč

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...