Rekonstrukce Velkého kina, které je od března 2016 uzavřené kvůli havarijnímu stavu, je jednou z priorit zlínské koalice pro toto volební období.

Rekonstrukce Velkého kina, které je od března 2016 uzavřené kvůli havarijnímu stavu, je jednou z priorit zlínské koalice pro toto volební období. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Koalice řekla, jak změní Zlín. Prioritu mají tržiště, kino a stadiony

  • 21
Během nejbližších čtyř let chce vedení Zlína zahájit velké investice. Z části však pouze navazuje na dřívější sliby. Opozice kritizuje, že koalice neposouvá město dopředu.

„Zahájíme rekonstrukci tržiště Pod Kaštany, parku za divadlem, Velkého kina, Zimního stadionu Luďka Čajky, fotbalového stadionu Letná a dalších sportovišť a důležitých objektů a městských ploch.“

To je jedna z klíčových pasáží programového prohlášení nové koalice vládnoucí Zlínu ve složení ANO, STAN, KDU-ČSL, ODS a Piráti. Důležitý dokument má už od prosince, ale rada ho posvětila až tento týden a radní blíže okomentovali plány, podle nichž se má krajské město rozvíjet další čtyři roky.

Některé z investic by město mohlo zahájit v roce 2021. I proto, že je plánuje už několik let. Jestli však alespoň některé z nich v tomto volebním období dokončí, primátor Jiří Korec z ANO neslibuje.

„Nechci říct, že nejsme ambiciózní, ale byli jsme nohama na zemi. U projektů, které jsou rozpracované, buď kopneme do země, nebo je nachystáme k realizaci na příští volební období,“ naznačil Korec.

V případě tržiště se radní musí dohodnout na úpravách se soukromým majitelem jednoho stánku, na Velké kino vypíšou architektonickou soutěž. Zastupitelé už schválili záměr převodu a opravy zimního stadionu, v polovině příštího roku má město získat fotbalový stadion a investovat do něho miliony korun. V plánu je i modernizace náměstí Míru, na které už skončila architektonická soutěž.

Dohromady jde o projekty za stovky milionů korun.

„Město je ve velmi dobré ekonomické kondici. Může si takové projekty dovolit, aniž by se zadlužilo, protože budou rozloženy do dalšího volebního období,“ podotkl náměstek primátora Miroslav Adámek (STAN).

Sliby ANO z kampaně scházejí

Programové prohlášení jinak příliš mnoho konkrétních věcí neslibuje. Obsahuje spíše vágnější formulace typu „budeme klást důraz“, „budeme pokračovat“. To se týká i oblasti dopravy, která je v programovém prohlášení označená jako priorita.

Koalice hodlá pokračovat v přípravě obchvatu Zálešné či Prštenské příčky, která je úzce spjatá s chystanou modernizací železniční tratě z Otrokovic do Zlína a Vizovic. Termín zahájení obou zásadních akcí je ale zatím ve hvězdách.

„V tomto volebním období bude zásadní dopravní terminál (jeho hlavním investorem ale není město – pozn. red.) a elektrifikace železniční trati. Všichni v koalici jsme se také shodli na tom, že musíme opravit hokejový a fotbalový stadion, které nám padají na hlavu,“ shrnul náměstek za KDU-ČSL Aleš Dufek.

V programovém prohlášení ale není například zmíněna úprava zámku a okolního sadu Svobody, což slibovalo ANO v předvolební kampani. Podle Korce by to přišlo na řadu po opravě Velkého kina.

V dopravě schází i připravovaná oprava křižovatky ulic Mostní a Březnická. Primátor to vysvětluje tím, že město hledá možnou levnější variantu, protože muselo koupit tunel pod Mostní ulicí. Tím se tato připravovaná akce protáhla a vypadla z projektů IROP.

Chybí také slibovaná „zelená vlna“, což bylo jedno z předvolebních hesel vítězného hnutí ANO. Ostatně také primátor Korec měl na billboardu uvedeno „Chci postavit nové byty. To vám garantuji“, a v programovém prohlášení je pouze uvedeno „Budeme podporovat novou bytovou výstavbu“.

„V současné chvíli, kdy máme před sebou spoustu projektů za velké množství peněz, není dobré hrát si na developera,“ řekl Korec.

Piráti si do prohlášení prosadili pokračování digitalizace úřadu, která by usnadnila vyřizování věcí lidem, či rozšiřování ploch s wi-fi.

Vančura: Je to vágní dokument

Opozice vyčítá vedení magistrátu, že sliby jsou obecné a schází více konkrétních závazků.

„Je to chytře napsaný ‚politický‘ dokument, který svou vágností a neurčitostí v mnohých oblastech dovolí, při troše fantazie, dobře okomentovat jakýkoliv výsledek,“ zmínil zastupitel za Zlín 21 Čestmír Vančura.

„Neradi bychom radě křivdili, ale prohlášení působí tak, že se vyhýbá konkrétním datům, číslům nebo jiným údajům, kterými mohu objektivně výsledek práce vyhodnotit. Ale pokud chci něco řídit, musím to umět změřit,“ zdůraznil.

Letošní programové prohlášení navíc z části kopíruje to, které před čtyřmi lety sepsala dvojkoalice STAN a ANO. Některé věty jsou stejné, jiné mírně pozměněné.

Tady je příklad: „Nebudeme neuváženě prodávat městský majetek a budeme jej efektivně využívat,“ bylo uvedeno v roce 2014. „Nebudeme neuváženě prodávat městský majetek. Naopak jej budeme efektivně spravovat, a to včetně majetkových podílů města ve společnostech,“ je uvedeno letos.

„Programové prohlášení bylo přepsáno z předcházejících ‚bodových‘ do aktuálních ‚plně textových‘ představ, ale obsah je stejný a bohužel také velmi obecný,“ uvedl zastupitel Ivo Mitáček (Rozhýbejme Zlín).

„Je to ubohost,“ dodal Pavel Sekula z SPD Tomia Okamury.

„Doplnili jsme odstavec investiční priority, které jsou reálné. Zbytek jsou obecné principy, kterých se chceme držet,“ reagoval Korec.