Christopher Lloyd a Michael J. Fox ve filmu Návrat do budoucnosti (1985)

Christopher Lloyd a Michael J. Fox ve filmu Návrat do budoucnosti (1985) | foto: AP

Šedesátý ročník zlínského festivalu připomene ikonické sci-fi filmy

  • 8
Spojení dvou dnes už ikonických filmů 2001: Vesmírná odysea a Návrat do budoucnosti si jako své motto zvolil pro jubilejní 60. ročník zlínský filmový festival pro děti a mládež. V příštím roce se bude konat od 29. května do 6. června a jeho téma zní 2020: Návrat do budoucnosti.

Oba dva zmíněné snímky diváci samozřejmě uvidí a kromě nich také řadu dalších.

„Chybět by nemělo Apollo 11, E. T. – Mimozemšťan, Železný obr, Hvězdné války z roku 1977, Jurský park, Matrix či Avatar,“ vyjmenovala umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová.

Program tak naváže na úspěšnou sekci Objevuj & poznávej z letošního roku, kterou organizátoři zaměřili především na přírodu a cestovatelství.

„Tato sekce si klade za cíl rozšíření obzorů malých a mladých návštěvníků v oblasti vědy a techniky. Filmy v ní dramaturgicky rozdělíme do tří skupin: dokumentární filmy o vědě a technice, hrané sci-fi filmy pro děti a mládež a sekce věnovaná speciálním efektům ve filmu,“ upřesnila Pášmová.

Téma přehlídky nechce být jen prvoplánovým odkazem ke slavným filmům a žánru sci-fi.

„Hlavním důvodem užití motta je především hravá symbolika nevšedního slovního spojení propojujícího minulost s ději budoucími, a tedy neznámými,“ vysvětlil prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura.

„Návrat představuje úctyhodnou historii festivalu a budoucnost je příslibem naplňování vize jeho moderní podoby rozvíjené prostřednictvím vědy, techniky a vzdělávání,“ doplnil Vančura.

Novinkou 60. ročníku bude vyhlášení Filmové ceny Technologické agentury České republiky. Pořadatelé ji udělí za popularizaci vědy mezi mládeží.

Populárně vědecký film je se zlínskou tvorbou úzce spojen. Ve 30. letech do Zlína přišel učitel Jaroslav Novotný, který se po založení kudlovských ateliérů stal klíčovým mužem, jenž stál za výrobou školních a instruktážních filmů. Snímky přibližovaly dětem například přírodopis, dějepis či fyziku a zasahovaly do řady průmyslových odvětví.