Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. června 2021 Zdeňka

Zkušenost z dob koronaviru se hodí, zastupitelé mohou jednat distančně

  12:39
Ve Zlíně je nově možná distanční účast zastupitelů na jednání nejen kvůli koronaviru, ale i z důvodu plnění rodičovských povinností či péče o osobu blízkou. Stála o to především opozice.

Budova zlínské radnice na náměstí Míru. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Po dobu nouzového stavu se mohli členové zlínského zastupitelstva účastnit jednání na dálku prostřednictvím online připojení jen z důvodů spojených s koronavirem.

Teď je to možné i kvůli jiným okolnostem, jako je například mateřská či rodičovská dovolená. Jednací řád zlínského zastupitelstva doznal i dalších změn, tato je však nejpodstatnější.

„Původní provizorní úprava možnosti distanční účasti na zasedání zastupitelstva byla vyvolána tehdy platným nouzovým stavem, který však již skončil. Jelikož se v mezidobí ověřilo, že distanční účast je z technického hlediska možná, navrhli jsme její možnost ponechat i nadále,“ zmínil primátor Jiří Korec (ANO).

Změnu v tomto duchu vyvolala situace před koncem minulého roku, kdy žádala o distanční účast opoziční zastupitelka Barbora Raková (Zlín 21), protože se musela starat o svoji několikaměsíční dceru. Primátor jí to neumožnil. Téma vyvolalo mezi zastupiteli ostrou diskusi.

Na následujícím únorovém zastupitelstvu už Raková jednala na dálku. Primátor jí to umožnil, protože jako důvod uvedla obavu z onemocnění koronavirem a přenesení nákazy na dceru, což předtím nezmínila. Teď už stačí k jednání na dálku mateřské povinnosti, případně péče o dítě nebo osobu blízkou.

„Je dobře, že se rodiče nemusejí dožadovat toho, aby se mohli účastnit jednání zastupitelstva v době, kdy mají povinnost starat se o děti,“ reagovala Raková.

Současně si ale myslí, že důvodů pro distanční účast by mohlo být ještě více, například služební cesta nebo pobyt v nemocnici, pokud by to bylo technicky možné.

„Čekám, že se jednací řád ještě upraví. Neměly by v něm však být uvedeny konkrétní body, spíše by se mělo odkazovat na závažné situace, které účast znemožňují,“ nastínila Raková.

Tomu však primátor příliš nakloněný není. „Otevřeli jsme to více, než jsme původně chtěli. Nevidím důvod, proč bychom to měli dále rozšiřovat,“ řekl Korec. Doplnil, že když před časem zastupitelům rozeslal po projednání v koalici návrh nového jednacího řádu s termínem pracovní schůzky, nikdo ze zastupitelů na ni nepřišel ani neposlal připomínky.

Kdo je nemocný, má se léčit a ne jednat

Mezi důvody pro distanční účast není zařazena nemoc zastupitele. „Neboť se má za to, že v takovém případě se má prioritně léčit, nikoli se účastnit zasedání zastupitelstva,“ poznamenal mluvčí magistrátu Tomáš Melzer.

Další změny jednacího řádu ve Zlíně byly drobnější a především stylistické, vyvolané i personálními změnami. Tam patří například změna termínu tajemnice za tajemník.

A jaká je situace v dalších městech kraje? V Uherském Hradišti změnili jednací řád a distanční účast je možná jen z důvodu spojených s koronavirem. Pokud by nastala situace jako ve Zlíně, musel by se opět měnit „To, že má někdo tříměsíční dítě, není podle mě důvod,“ řekl starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS).

V Kroměříži jednací řád změnili, aby se mohlo konat zasedání zastupitelstva prostřednictvím videokonference. Žádnou žádost o distanční účast při běžném zasedání neřešili a museli by ji posoudit. Také ve Valašském Meziříčí zastupitelé v době nouzového stavu zasedali online.

Ve Vsetíně jednací řád neměnili a zájem o distanční účast nebyl. Podle vsetínského starosty Jiřího Růžičky (KDU-ČSL) by však v případě zastupitelky s malým dítětem technicky zajistili možnost, aby se mohla jednání účastnit na dálku.

Autor:
  • Nejčtenější

Zbraň proti zlodějům. Syntetická DNA mění odcizené kolo v bezcenný artikl

Premium Města ve Zlínském kraji objevují silnou zbraň proti zlodějům kol – forenzní značení pomocí syntetického kódu DNA mění...

Slovácko vyzve Lokomotiv Plovdiv, Plzeň narazí na Dynamo Brest

Českou premiéru v nově vzniklé Konferenční lize zažije Plzeň. Fotbalová Viktoria začne kvalifikaci evropského poháru...

V kroměřížské Lennonově uličce se propadla zem, v dlažbě zůstal kráter

Lennonova ulička v centru Kroměříže je uzavřená kvůli havárii kanalizace. V minulých dnech se tam propadla země a...

Kariéru mu brzdili komunisti. Lékař přesto pozvedl okresní kliniku na špičkovou

Premium Jako chlapec si prožil hrůzy druhé světové války. Později se musel jako nestraník a věřící člověk potýkat s nepřízní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rybářům na Slovácku hrozí milionová pokuta za uhynulou ropuchu v tůni

Místní organizaci Moravského rybářského svazu z Kostelan nad Moravou na Uherskohradišťsku hrozí milionová pokuta za...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Konec testování ušetří firmám peníze i starosti, někde bude dobrovolné

I když výrobní podniky ve Zlínském kraji od března otestovaly na koronavirus tisíce zaměstnanců, pozitivní byl jenom...

Hejtmanu Holišovi se rozpadla koalice v Rožnově, kvůli jeho dvojí funkci

Koalice ANO, Nezávislí Rožnováci a Zdravý Rožnov, která od roku 2014 stojí v čele Rožnova pod Radhoštěm, se otřásá....

Od města to není fér, štve rožnovské hoteliéry vysoký poplatek za turisty

Hoteliéři v Rožnově pod Radhoštěm jsou rozzlobení na město za to, že jejich hosté musejí hradit poplatek za ubytování...

Rybářům na Slovácku hrozí milionová pokuta za uhynulou ropuchu v tůni

Místní organizaci Moravského rybářského svazu z Kostelan nad Moravou na Uherskohradišťsku hrozí milionová pokuta za...

O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu
O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu

Trvale zhubnout není snadné, to víme asi všichni. Kromě změny jídelníčku a pohybu je potřeba postarat se i o zpevnění pokožky. K tomu slouží celá...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....