České lázně chtějí do UNESCO, musí však počkat na zahraniční partnery

  19:35aktualizováno  19:35
Plánovaný termín zápisu českých lázní na prestižní seznam UNESCO se posunul o půl roku. Důvodem je nepřipravenost zahraničních lázní, se kterými Luhačovice, Karlovy Vary a Františkovy a Mariánské Lázně společně kandidují.

Jurkovičův dům v Lázních Luhačovice. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Dlouho se zdálo, že už v polovině příštího roku by se listina UNESCO mohla rozrůst o moravské a české lázně.

Dnes už je jasné, že nejdříve se tak stane v lednu 2016. Luhačovice, Karlovy Vary, Františkovy a Mariánské Lázně se o zápis do prestižního seznamu ucházejí společně s městy z dalších čtyř evropských zemí.

"Česká strana je připravena. Zatím se čeká na německé a italské partnery. Ještě nemají jasno, která města by přesně měla kandidovat," uvedl starosta Luhačovic František Hubáček.

To nejlepší z lázeňského města Luhačovice:

Hovoří se o německém Baden-Badenu nebo italských Montecatini Terme.

"Nejde o to, že by tato města nechtěla na seznamu být. Kandidáty navrhují ministerstva příslušných zemí, která tak ještě neučinila," popsal Hubáček.

Zapsání na seznam přiláká turisty, ale zpřísní opravy

Luhačovice, jež jsou čtvrté největší lázně v Česku, ve svém úsilí o krok postoupily a sestavily takzvaný management plán.

To je nezbytná podmínka, aby mohl proces, který má vyvrcholit zapsáním na seznam UNESCO, dále pokračovat.

"Specializovaná firma v lednu podrobně hodnotila jednotlivé památky. Rozebírá, v jakém stavu se nacházejí, jaké jsou nutné investice. Už ale neurčuje, kdo bude opravy platit," upřesnil Hubáček.

Radnice by ráda na seznamu UNESCO viděla dvacetihektarový areál, který zahrnuje centrum města, park, kolonádu, náměstí a šestnáct kulturních památek, které jsou převážně v majetku společnosti Lázně Luhačovice.

Jedná se například o Jurkovičův dům, Dům Bedřicha Smetany nebo Společenský dům.

"Zapsání památek na seznam UNESCO má svá pozitiva, do města se nalákají turisté, ale i svá negativa, například přísnější legislativu a určitá omezení při opravě památek. S tím musíme počítat," uvedl výkonný ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek.

Lázně - salony Evropy

Lázeňská města z pěti evropských zemí, kromě Česka, Německa a Itálie se jedná ještě o Belgii a Anglii, mají v plánu ucházet se o zápis společně pod názvem Lázně - salony Evropy.

"Chceme tím vyjádřit, že do lázní se cestuje nejen za zdravím, ale i za kulturním a společenským děním," objasnila luhačovická místostarostka Marie Semelová.

Společná nominace Luhačovic s městy západočeského lázeňského trojúhelníku a také s dalšími evropskými lázněmi byla původně jen jednou z možností, jak se o zápis do UNESCO ucházet.

Nezávisle na této variantě odborníci uvažovali o tom zahrnout do návrhu také další stavby Dušana Jurkoviče, které se nacházejí v Česku a na Slovensku. Ministerstvo kultury ale nakonec rozhodlo o společné nominaci lázeňských měst.

Hlavní český vyjednavač? Karlovy Vary

Zástupci kandidujících měst se pravidelně scházejí a domlouvají společný postup. Minulý měsíc se na ministerstvu kultury dohodli na podání speciálního formuláře, který poputuje nejpozději koncem května do centrály světového kulturního dědictví v Paříži.

"Jedná se o základní přihlášku, kterou musejí připomínkovat a schválit všechny zúčastněné státy," uvedl karlovarský primátor Petr Kulhánek.

Právě Karlovy Vary jsou hlavním vyjednavačem za českou stranu.

Odpočinek, zábava i adrenalin. To jsou lázně Karlovy Vary:

V lednu 2015 by města měla společně zaslat do Paříže nominační žádost a rok poté by Luhačovice mohly být dalším klenotem ze Zlínského kraje na prestižním světovém seznamu. Region tam zatím zastupují kroměřížské zahrady s Arcibiskupským zámkem a dvě slovácké tradice: tanec verbuňk a Jízda králů.

Autor:

Nejčtenější

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Hokejisté Plzně nasázeli Zlínu devět gólů, u šesti byl Gulaš

Plzeňský útočník Milan Gulaš, který v zápase nastřílel pět gólů.

Hokejisté Plzně si v dohrávce 46. kola Tipsport extraligy s chutí zastříleli. Zlín deklasovali 9:2 a hned u šesti gólů...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Další z rubriky

Zlínský kraj chce snížit hluk z dopravy, nejúčinnější by byly obchvaty

Další prosklená část protihlukové stěny v katastru obce Klínec po vybudování v...

Přes tři miliony aut ročně projedou centry sedmi měst ve Zlínském kraji. Jejich obyvatelé tak musí snášet nadměrný...

Slováci mohou pálit alkohol i doma, v Česku se o tom zatím neuvažuje

Kdo na Moravě a ve Slezsku jen trochu může, nechává si velkou část úrody ovoce

Na Slovensku povolili domácí pálení slivovice, aby dostali pod kontrolu rozšířenou nelegální výrobu destilátů. To, že...

Za ubití psa smetákem dostal muž podmínku, majitel se rozsudku nedožil

Soused zabil seniorovi psa

Trest dvaceti měsíců vězení s odkladem na tři roky si u okresního soudu ve Zlíně vyslechl v úterý jednačtyřicetiletý...

Najdete na iDNES.cz