Filmaři natočili dokument o životě vsetínského politika a vynálezce Josefa...

Filmaři natočili dokument o životě vsetínského politika a vynálezce Josefa Sousedíka. Hlavní postavu ztvárnil jeho vnuk Tomáš. | foto: Synergia Film

Příběh slavného valašského vynálezce Josefa Sousedíka líčí nový dokument

  • 2
Dokumentární dramata o vynálezci, průmyslníkovi a valašském patriotovi Josefu Sousedíkovi a legendárním vlaku Slovenská strela mají premiéru v úterý večer ve vsetínském kině Vatra. Natáčelo se právě ve Vsetíně a hlavní role se ujal Sousedíkův vnuk.

Když se před několika lety dozvěděl o tom, že v Přerově a Hranicích se opravuje slavný, ale v té době zchátralý prvorepublikový rychlovlak Slovenská strela, na vlastní náklady jezdil na Moravu a časosběrnou metodou zachycoval průběh prací.

Režisér Martin Pátek tehdy ještě předpokládal, že dokument bude součástí chystaného vědeckopopulárního cyklu České televize o zachráněných historických skvostech. „Jenže jeden díl měl mít jen 26 minut, což bylo málo. Navíc příběh průmyslníka Josefa Sousedíka, který se na vývoji Slovenské strely podílel, mi přišel tak zajímavý, že jsem ho chtěl zpracovat samostatně,“ říká Pátek.

K projektu tak přistoupil producent Aleš Hudský, jenž pomohl sehnat potřebné peníze, a délka snímků se zdvojnásobila. A co víc, vznikla hned dvě dokudramata, tedy dokumenty s časosběrnými záznamy a hranými scénami, nazvaná Osudová strela a Génius Valašska. Slavnostní premiéru budou mít v úterý ve vsetínském kině Vatra.

„Snímek Osudová strela se věnuje obnově slavného vlaku, jehož unikátní elektrický pohon vyvinul právě Josef Sousedík,“ uvedl Hudský. „Druhý dokument s názvem Génius Valašska akcentuje Sousedíkovy osobní i pracovní osudy, věnuje se jeho podpoře partyzánského hnutí na Valašsku, která se mu stala osudnou,“ dodal.

Josef Sousedík a motorový vůz M 290.0 Slovenská strela

Tento snímek se natáčel ve Vsetíně a blízkém okolí, hlavní postavu ztvárnil jeho vnuk Tomáš.

„Podoba byla neuvěřitelná,“ líčí Hudský. „Když se oholil a nechal si jen knírek, jak ho nosil jeho dědeček Josef, spadla nám čelist. Vypadal prakticky úplně stejně.“

Dalších rolí se chopili členové vsetínského Divadlo Meteora či Valašského národního Divadla z Karolinky, klub vojenské techniky Litava z Otrokovic zase vypomohl se ztvárněním členů německé armády se zbraněmi, kteří obklíčili a poté vypálili Juřičkův mlýn v Leskovci, malé obci kousek od Vsetína.

Předpremiéry dokumentu Osudová strela

Úterý 7. června: Kino Vatra, Vsetín (18.00), spolu s dokudramatem Genius Valašska
Středa 8. června: Městská knihovna, Praha (18.00)
Pondělí 13. června: klub Vrátnice, Rožnov pod Radhoštěm (19.00)

Stanice ČT2 vysílá dokument 14. června ve 21.25 a 15. června v 17.25

„Sousedík tam v bunkru uchovával hodně svých patentů, které neměly padnout nacistům do rukou,“ vysvětlil Pátek, jehož Sousedíkův osud fascinuje. „Byl významným továrníkem, starostou Vsetína a průkopníkem české elektrotechniky, jako vynálezce měl 220 světových patentů. Za války se jako hrdý vlastenec zapojil do odboje a nakonec zemřel při potyčce během výslechu,“ zmínil režisér.

„Sousedík byl klasický selfmademan, který se vypracoval z chudých poměrů. Podobal se lidem, kteří po roce 1989 začínali podnikat v garáži a dnes dodávají do celého světa,“ poznamenal Hudský.

Veřejně vyzdvihnout zásluhy vsetínského rodáka se však podařilo až po revoluci. Komunisté na něj měli spadeno. Znárodnili Sousedíkův dům i fabriku, pronásledovali jeho rodinu a snažili se ho vymazat z historie. To samé mělo platit o vynálezech „valašského Edisona“.

„Šířili o něm naprosté bludy, třeba že měl doma ulitého půl milionu korun na úplatky pro gestapo nebo že se mohl zachránit a odjet do Jižní Ameriky,“ uvedl Pátek.

Klíčovou zásluhu na Sousedíkově rehabilitaci má jeho syn Tomáš. Když šel před asi dvaceti lety do důchodu, dal si dva úkoly.

„Rozhodl jsem se vrátit tatínka do historie elektrotechniky, kam rozhodně patří. A taky mě štval nedůstojný stav Slovenské strely,“ vzpomíná. Dnes si může spokojeně říct, že se podařilo. O jeho otci se zase mluví jako o geniálním vynálezci a zrekonstruovaný rychlovlak našel důstojný domov v krásném proskleném muzeu v Kopřivnici. „Moc mě potěšilo, jak prestižně všichni zúčastnění brali práci na obnově strely. Otec by z toho měl radost,“ dodal Tomáš Sousedík.