Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Vodárenství na Zlínsku se změní. Veolia skončí dříve, města stáhnou žaloby

  • 7
Valná hromada Vodovodů a kanalizací Zlín rozhodla, že vznikne nový provozní podnik a koncern Veolia vodárny opustí už v roce 2029. Tento krok by měl ukončit mnohaleté spory a města stáhnou žaloby, které současný stav napadaly. Někteří z menších akcionářů však nový model považují za nevýhodný a obávají se, že přispěje ke zvýšení cen vodného a stočného.

Hlasování bylo jednoznačné. Přes 90 procent akcionářů se na valné hromadě Vodovodů a kanalizací (VaK) Zlín vyslovilo pro to, že Moravská vodárenská, jež je součástí koncernu Veolia, ve vodárnách skončí o pět let dříve, tedy na konci roku 2029. 

Podnik si pak budou provozovat města a obce prostřednictvím nové společnosti Vodárna Zlín, jejíž vznik od druhé poloviny letošního roku na valné hromadě také schválily.

„Je to obrovský úspěch, kterým se ukončují mnohaleté spory,“ reagoval zlínský primátor Jiří Korec (ANO).

Zlín je největší akcionář VaK, vlastní 47 procent akcií. A ještě s několika dalšími městy dal dohromady přes 90 procent akcionářských hlasů. Proti bylo zhruba 1,5 procenta menších akcionářů.

„Zároveň se jasně definuje i budoucnost vodárenství na Zlínsku, neboli co se stane po roce 2029,“ uvedl Korec. „Vše má proběhnout bez negativního vlivu na cenu vody a míry investic.“

Moravská vodárenská má VaK v nájmu od roku 2004 na třicet let. Tehdy koupila za 80 milionů korun jeho provozní část, kterou vloží do nové firmy. VaK za ni zaplatí 142 milionů korun. Moravská vodárenská má letos převést 75 procent akcií nové společnosti na VaK, 25 procent na konci roku 2029.

„Nejde tu jen o vznik společnosti, ale o celý komplex nových prvků, které umožňují uzavřít spornou minulost a budou stabilizovat vodárenství na Zlínsku,“ zmínil ředitel Moravské vodárenské Martin Bernard.

Viníci vyjdou bez trestu, nelíbí se starostovi

Současný stav napadala žalobami města Fryšták a Otrokovice, s nimiž a ještě se zástupci VaK se v rámci mimosoudního vyjednávání na novém modelu Moravská vodárenská dohodla.

„Stáhneme žaloby, které zatěžovaly všechny zainteresované. Doufám také, že se naplní naše vize a že provozní model bude fungovat a voda se dostane zpět do vlastnictví akcionářů,“ reagovala starostka Otrokovic Hana Večerková.

Vodárna Zlín bude mít sedmičlenné představenstvo i dozorčí radu. V představenstvu bude mít koncern těsnou většinu, VaK bude mít výraznou většinu v dozorčí radě.

Podle některých menších akcionářů ale není schválený model vítězstvím měst a obcí. „Vítězem je Veolia. Nebude už možnost po ní vymáhat škody, viníci současného stavu vyjdou bez trestu a ještě navíc za to zaplatíme přes 140 milionů korun,“ shrnul starosta Želechovic Michal Špendlík.

Stejně jako někteří jiní akcionáři si myslí, že koncern čerpal z provozování vodáren neoprávněné zisky. Navíc Otrokovice stáhnou i žalobu na bývalé vedení vodáren, za jejichž působení se koncern do podniku dostal. Žalovaly ho o téměř 150 milionů korun. Vrchní soud v Olomouci přitom už dříve řekl, že valná hromada VaK, na níž se prodej části podniku Veolii schvaloval, byla neplatná.

„Nepřesvědčili mě, že transformační proces bude k něčemu dobrý. Jednak se kupuje zpátky něco, co bylo z VaK neoprávněně vyvedeno, také se zbytečně zakládá nová společnost,“ myslí si Špendlík.

Vodné a stočné se může v příštích letech zvýšit

Podle něho může mít nový model naopak negativní vliv na cenu vodného a stočného, případně na míru investic, zejména když porostou ceny energií. V současné době se má vodné a stočné zvyšovat maximálně o inflaci, což v novém modelu už takto dáno nebude.

„V příštích letech může dojít k zvýšení cen vodného a stočného, ale jen v rozsahu povoleném legislativní regulací. A to v důsledku nárůstu nákladů mimo kontrolu VaK Zlín nebo Vodárny Zlín, jako jsou ceny energií,“ reagoval předseda představenstva VaK Svatopluk Březík. 

„Náklady transformace nebudou platit spotřebitelé,“ přislíbil.

Pokud se podle Březíka mají dělat plánované opravy vodárenské infrastruktury, nemůžou se peníze na to vyčleněné použít na nákup dražších energií, aby se nezvyšovala cena vody. „Všichni se budeme snažit minimalizovat dopad na naše odběratele,“ nastínil Bernard.

Neoprávněné zisky nečerpáme, odmítl Bernard

Odmítl, že by Moravská vodárenská čerpala z provozu vodáren neoprávněně zisky.

„Někteří akcionáři se pravděpodobně neštítí použít cokoli, aby byli slyšet, a úmyslně zkreslují závěry některých analýz,“ vzkázal Bernard. 

Někteří akcionáři si také stěžují na to, že na valné hromadě nedostali soupis majetku provozní části, který Moravská vodárenská na nový podnik převede. Současně jim chybí plán financování obnovy infrastruktury. 

„Usnesení valné hromady považuji za protiprávní, jelikož akcionářům nebyly předloženy a byly před nimi zatajovány důležité dokumenty potřebné pro základní ekonomické hodnocení,“ řekl zlínský opoziční zastupitel Pavel Sekula (SPD).

Podle Březíka bude převod majetku řízený a hospodárný s osvojením know-how od současného provozovatele. Upřesnil, že rozsah převáděného majetku je předmětem obchodního tajemství, protože je jednou z klíčových otázek dosud probíhajících soudních sporů.

„Představenstvo společnosti mělo nicméně možnost provést právní a ekonomickou prověrku tohoto majetku,“ dodal Březík.