Náměstek ze zlínské nemocnice jde do Brna, ředitel se ucházel o Ostravu

  14:26aktualizováno  14:26
Ekonomický náměstek Baťovy nemocnice ve Zlíně a člen jejího představenstva Vlastimil Vajdák se stal ředitelem Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. O odchod ze Zlína se navíc nedávno snažil i ředitel nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček. Ve výběrovém řízení na ředitele Fakultní nemocnice v Ostravě však neuspěl.

Vlastimil Vajdák (vlevo) a Radomír Maráček jsou od začátku května členy představenstva zlínské nemocnice. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Vajdáka jmenoval ředitelem s účinností od 1. srpna ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Doporučila ho vyběrová komise. K poslednímu červenci skončí z vlastního rozhodnutí ředitel Martin Pavlík, bude ale dál v nemocnici pracovat jako lékař.

Reakci Vajdáka na jmenování a s tím související odchod ze Zlína se MF DNES nepodařilo získat, v současnosti je na zahraniční dovolené.

Do vedení zlínské nemocnice nastoupil na začátku roku 2017. Přišel ze ziskové uherskohradišťské nemocnice spolu s ředitelem Petrem Sládkem a někdejším šéfem Fakultní nemocnice Olomouc Radomírem Maráčkem.

Jejich úkolem bylo zlínskou nemocnici stabilizovat a vyvést ji z finanční krize. Po dvou letech dosáhla zisku a daří se jí snižovat vnitřní dluh.

V posledním roce se ale vedení Zlínského kraje nedaří prosadit některé změny ve zdravotnictví, které mimo jiné podporoval i Vajdák. Jde například o sloučení čtyř krajských nemocnic do jedné nebo o výstavbu nového nemocničního komplexu ve Zlíně-Malenovicích.

„Může to vypadat tak, že tady není spokojený a hledá si něco jinde. Ale spíše je to tak, že když se taková možnost naskytla, tak toho chtěl využít a kariérně postoupit. Chápu to, brněnská nemocnice je finančně problematická, na druhou stranu má vědecké centrum a je fakultní. Je to výzva,“ reagoval ředitel Nemocnic Zlínského kraje a Vajdákův nadřízený Radomír Maráček.

Sám se před časem neúspěšně hlásil do výběrového řízení na ředitele Fakultní nemocnice v Ostravě. Hlavním důvodem podle něj byla takřka nulová dojezdová vzdálenost.

„Bydlím v Ostravě a do Zlína jezdím denně hodinu a půl. Nic jiného v tom nebylo,“ konstatoval. Jméno svého kandidáta, který Vajdáka nahradí, prozradit nechtěl.

Úkoly? Vyvést nemocnici ze ztrát a rozvíjet medicínu

Vajdák podle informací MF DNES získal výrazně více hlasů než ostatní kandidáti. Hlásil se třeba sexuolog a exposlanec za ČSSD Michal Pohanka nebo lékař Petr Svoboda.

Komise, která jeho jmenování ministrovi doporučila, byla složená z představitelů odborných společností, profesních komor, odborů, lékařské fakulty, zástupců města i kraje a ministerstva.

„Vlastimil Vajdák nebude mít lehký úkol, nicméně jeho dlouholeté zkušenosti s financováním a ekonomickými problémy nemocnic a úspěšným nastartováním ekonomiky Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, kde doposud působil, jsou velmi dobrým předpokladem pro vedení lůžkového zdravotnického zařízení, jako je právě svatoanenská fakultní nemocnice v Brně,“ uvedl Vojtěch.

Podle něj by se měl Vajdák zaměřit na vyvedení nemocnice ze ztrát, ale také na rozvoj medicíny a vědecko-výzkumné činnosti i na personalistiku s cílem motivovat a udržet zaměstnance a přilákat do nemocnice nové.

„Prioritou je také budování dobrých vztahů s Masarykovou univerzitou a její lékařskou fakultou,“ dodal Vojtěch.

Autor:

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Rarita, z rozehrávky gól. Takhle jsem si to vysnil, líčil fotbalista

SLAVIČÍNSKÝ KOUZELNÍK. Petr Švach vykouzlil v utkání v Hodoníně gól z půlky...

Petr Švach vstřelil unikátní gól. Kapitán divizního Slavičína nachytal hodonínského gólmana kopem ze středu hřiště hned...

Ostrava - Slovácko 3:0, nejvyšší výhra v sezoně a domácí jsou třetí

Jiří Fleišman z Ostravy byl rychlejší než  Milan Petržela ze Slovácka a...

Vyhráli třetí ze čtyř posledních zápasů a v neúplné ligové tabulce skočili na třetí místo. Fotbalisté Baníku Ostrava...

U Otrokovic hořela trafostanice, tmavý kouř byl vidět kilometry daleko

Požár elektrické rozvodny u Otrokovic.

Hasiči zasahovali v pondělí odpoledne nedaleko nájezdu na dálnici D55 u Otrokovic na Zlínsku u požáru trafostanice. Z...

Další z rubriky

Na most v Meziříčí najedou naplněné náklaďáky, prověří jeho stav

Silničáři budou v sobotu 24. srpna dělat zátěžovou zkoušku mostu na ulici...

Most přes řeku Bečvu, který je součástí hlavního tahu ve Valašském Meziříčí, čeká v sobotu statická zátěžová zkouška....

Zlínský kraj podepsal smlouvy s autobusovými dopravci, zatím na dva roky

Autobusové nádraží ve Zlíně.

Zlínský kraj už má autobusové dopravce, kteří budou od poloviny letošního prosince vozit cestující v regionu. Vybral je...

Pedofil zneužíval tříletou dceru i její kamarádky, čeká jej vězení i léčba

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Šestileté vězení a ústavní léčení čekají muže ze Zlína za sexuální zneužívání dětí. Případ je mimořádný nízkým věkem...

Advantage Consulting, s.r.o.
FYZIOTERAPEUT

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz