Včelí mor děsí chovatele ve Zlínském kraji, nemají se jak bránit

  9:26aktualizováno  9:26
Desítky chovatelů ve Zlínském kraji mají obavy o svá včelstva. Hrozí, že na Valašskokloboucko, Zlínsko a Luhačovicko se vrátí mor včelího plodu. Nebezpečná nákaza se nedá léčit a napadené včely se musejí vyhubit.

Včelaře ve Zlínském kraji ohrožuje včelí mor. Ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Právě ve zmíněných lokalitách se loni na podzim objevil nebezpečný mor včelího plodu. A pravděpodobnost, že se na stejných místech nebo v jejich okolí objeví znovu, není zrovna malá.

"Podle toho, co víme, se do určité doby objeví mor znovu," upozornil Petr Jínek z krajské veterinární správy ve Zlíně. "Jestli to bude platit i pro tyto lokality, se ukáže po dalších vyšetřeních," naznačil.

Včelaře tak čekají týdny nepříjemné nejistoty. Mor včelího plodu je pro ně totiž noční můrou.

Nedá se ničím léčit a neexistuje na něj ani jednoduchá prevence. Hlavně proto, že není přesně jasné, co ho způsobuje. Je také nebezpečnější než známější varroáza. Napadá larvy a oslabuje celé včelstvo. V ohrožení jsou navíc úly v širokém okolí.

A co je hlavní: existuje jen jediný způsob, jak se nákazy zbavit - vypálit celé včelstvo. Což pro některé znamená obrovský zásah.

"Chovatelé, kteří se o včely starají celý život, jsou z toho velmi špatní. Je to pro ně doslova infarktová situace," zdůraznil předseda zlínských včelařů Jiří Kalenda.

Loňská ohniska jsou zničená, nebezpečí ale trvá

Veterináři při potvrzení nákazy nařizují likvidaci, vypálení a zničení včel, úlů i všech pomůcek a nástrojů. Pokud laboratoř potvrdí mor u více než patnácti procent včelstev od jednoho včelaře, je nutná úplná likvidace všech úlů. V opačném případě se musejí zničit jen ty, u kterých testování mor potvrdilo.

Přitom podle odborníků nejde o chorobu, kterou by způsobil sám včelař. Třeba zanedbáním péče nebo hygienických předpisů.

Loni na podzim se nebezpečná choroba našla v obcích Poteč, Žlutava, Loučka, Kateřinice a Valašská Polanka. A jedním z včelařů, kteří museli přistoupit na radikální zásah, byl i Miroslav Hyžák.

"Včely budu muset otrávit. Oblečení a všechny dřevěné pomůcky spálím, kovové pak musím dezinfikovat speciálním roztokem," vypočítal tehdy včelař.

Ohniska už jsou zničená. Nákaza se ale vždy dotýká i desítek jiných včelařů. Takzvané ochranné pásmo, které vymezují veterináři, sahá do vzdálenosti pěti kilometrů od potvrzeného ohniska.

Pro všechny včelaře v této lokalitě pak zhruba rok platí mimořádná bezpečnostní opatření, aby se zamezilo šíření nákazy dál. Jen na Valašskokloboucku, tedy jedné z mnoha lokalit, má svá včelstva aktuálně přes třicet chovatelů.

Omezení se týká i prodeje medu

"Obhospodařují asi tři stovky včelstev," vypočítala Zuzana Slánská z odboru životního prostředí valašskokloboucké radnice.

Dodržovat musejí přísná opatření. Ve větší míře musí hlídat čistotu úlů, rukavic i dalších pomůcek, které k chovu používají, častěji včely kontrolovat a pečlivěji je pozorovat. Pokud jim v zimě uhynou, mají povinnost nechat si přesně zjistit, proč se to stalo. I to totiž může být projevem včelího moru.

"Nesmí také včelstvo přesunout na jiné místo," zdůraznil Milan Polášek z krajské veterinární správy. To proto, aby se riziko nákazy nešířilo na další oblasti.

Pokud by veterináři zjistili, že nařízení někdo nedodržel nebo porušil, hrozí viníkovi vysoká pokuta. V případě fyzické osoby až padesát tisíc korun, v případě podnikatele až dva miliony. Omezení se totiž týká i medu.

Med získaný od včelstev v ochranném pásmu může včelař nabízet jen v případě negativního výsledku bakteriologického vyšetření. A to i přesto, že podle včelařů lidem nic nehrozí. "Mor neublíží dospělé včele, natož člověku," vysvětlil včelař Jan Švancer z Napajedel.

Autor:

Nejčtenější

Fenomén Zikmund. Cestovatel oslaví 100 let, připomene si ho celé Česko

Miroslav Zikmund s novou knihou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa.

Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Kulaté výročí si budou jeho obdivovatelé připomínat nejen...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Další z rubriky

Kroměříž chystá parkovací dům, 55 milionů spolkne sanace palivových nádrží

Plánovaná podoba parkovacího domu na kraji Havlíčkovy ulice v Kroměříži.

Parkovací dům nedaleko historického centra Kroměříže, na který místní radnice loni nezískala dotaci, se nakonec přece...

Archiv Hanzelky a Zikmunda je také svědectvím o světě, který už neexistuje

Rozhlasových reportáží jen za první cestu napsali Jiří Hanzelka a Miroslav...

Rozsáhlý osobní archiv cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně....

Zikmund očima cestovatelů. Jeho preciznost je inspirativní, shodují se

Oslava stých narozenin cestovatele Miroslava Zikmunda se uskutečnila ve Zlíně.

Při příležitosti stých narozenin Miroslava Zikmunda MF DNES oslovila jeho následovníky, přátele, spolupracovníky a...

Najdete na iDNES.cz