Na Moravě se objevil mor včelího plodu, včelaři musí spálit celý chov

  9:52aktualizováno  9:52
Na Zlínsku a Kroměřížsku museli někteří chovatelé spálit celá včelstva. Objevil se u nich nebezpečný mor včelího plodu. Včelaře v jejich blízkosti čekají celý rok mimořádná veterinární opatření.
Včelaři z okolí teď musí pod hrozbou vysoké pokuty na svá včelstva důkladněji dohlížet. (ilustrační snímek)

Včelaři z okolí teď musí pod hrozbou vysoké pokuty na svá včelstva důkladněji dohlížet. (ilustrační snímek) | foto: Karel KopáčMF DNES

Nedá se vyléčit a neexistuje na něj jednoduchá prevence. Včelaře v kraji zasáhl takzvaný mor včelího plodu. A všichni přiznávají, že je to velký problém. S nebezpečnou nákazou se totiž nesetkávají tak často.

"Mor tady nepamatuji za celou dobu, co včelařím. Tedy třicet let," prohlásil Zdeněk Vincenec z Kvasic.

Mor včelího plodu je nebezpečnější než známější varroáza. Napadá larvy a oslabuje celé včelstvo. V ohrožení jsou navíc úly v širokém okolí. A co je hlavní: existuje jen jediný způsob, jak se nákazy zbavit - vypálit celé včelstvo.

"Je to kruté. Léčit se to nijak nedá. A lidi, kteří se o včely starají celý život, jsem při likvidování viděl i plakat," řekl včelař Jan Švancer z Napajedel.

K radikálnímu a nepříjemnému řešení museli sáhnout zatím dva včelaři. Laboratorní testy prokázaly mor na jednom místě v Nové Dědině na Kroměřížsku a u chovatele v Bělově na Zlínsku.

Kromě toho, že se včel musejí zbavit, je na stejném místě nemohou chovat další dva roky.

Nákaza ale ohrožuje i desítky dalších včelstev. "Jsme ve větším ohrožení, protože včely létají až do tří kilometrů a mohou nemoc roznášet," vysvětlil Švancer.

Včelstvo se rok nesmí přesunout na jiné místo

Veterináři už vydali nařízení o mimořádných opatřeních. Omezení a přísná pravidla se teď dotknou více než stovky včelařů, kteří mají své úly v okruhu pěti kilometrů od napadených míst. Mimo jiné v Kvasicích, Bělově, Hulíně, Napajedlech, Otrokovicích, Tlumačově, Žlutavě, Halenkovicích, Sulimově nebo Kostelanech.

"Radost z toho nemáme, to je jasné," konstatoval Vincenec.

Všichni včelaři v ochranném pásmu museli odebrat vzorky takzvané včelí měli a poslat je k laboratorním testům. Za pár týdnů budou vědět, jestli morem nejsou napadené i jejich včely. Pořád ale budou muset dodržovat přísná opatření. A to celý rok.

"Například nesmí včelstvo přesunout na jiné místo," zdůraznil Milan Polášek z krajské veterinární správy. To proto, aby se riziko nákazy nešířilo na další oblasti.

V celém kraji si navíc včelaři musejí pečlivě hlídat své úly. Pokud jim v zimě uhynou včely, mají povinnost nechat si přesně zjistit, proč se to stalo. I to totiž může být projevem včelího moru.

Pokuta 50 tisíc, pro podnikatele až 2 miliony

Ve větší míře rovněž budou hlídat čistotu úlů, rukavic i dalších pomůcek, které k chovu používají, častěji včely kontrolovat a pečlivěji je pozorovat. Nemoc se totiž většinou naplno projeví tam, kde se chovatel o úly dobře nestará. To znamená, že je nečistí a nesleduje.

Pokud by veterináři zjistili, že nařízení někdo nedodržel nebo porušil, hrozí viníkovi vysoká pokuta. V případě fyzické osoby až padesát tisíc korun, v případě podnikatele až dva miliony. Omezení se totiž týká i medu.

"Prodávat mohou jen ten, který je vyšetřený s negativním výsledkem," podotkl Polášek.

A to i přesto, že podle včelařů lidem nic nehrozí. "Mor neublíží dospělé včele, natož člověku," vysvětlil Švancer. Přestože je riziko nákazy v medu minimální, veterináři ho nechtějí podcenit.

Autor:

Nejčtenější

Jedovatá zmije. Pokud vás uštkne, nepanikařte a nezaškrcujte, radí znalec

Zmije obecná (Vipera berus)

Už je to tu zase. Lidé si stěžují, že se zmije přemnožily a jsou letos nebezpečnější než kdy dřív. Ale je to hloupost,...

Zatočte se škůdci na zahradě. Poradíme, jak se zbavit mšic či padlí

S mšicemi si nejlíp poradí slunéčko sedmitečné.

Vrcholící léto je pro nejrůznější zahradní škůdce ráj. Na zahradě vám může řádit třeba krtek, ve skleníku molice či...

Kopr vonný voní, chutná a umí léčit. Vypěstujete si ho doma

Zdánlivě obyčejný kopr pomáhá s trávením a umí i léčit.

Kopře, je mi díky tobě dobře, dalo by se říci. Nebýt kopru, byla by česká kuchyně ochuzena o jednu z nejoblíbenějších...

OBRAZEM: Houbová smršť od Brd přes Vysočinu až po Ostravsko

V pátek jsme vás vyzvali, ať posíláte obrázky vašich houbařských úlovků. Vaše...

V pátek jsme vás vyzvali, ať posíláte obrázky vašich houbařských úlovků. Vaše dokumentace ukazuje, že podzimní sezona...

Oživuji mrtvé látky, říká žačka Liběny Rochové. Prodává odpad z textilek

Módní designérka Lenka Vacková ve svém obchodu s látkami, které by jinak...

Designérka Lenka Vacková dává druhou šanci textiliím, které by jinak patrně skončily v kontejnerech či na skládce. Což...

Další z rubriky

V Americe či Švýcarsku si můžete dopřát terapii krávou. Levné to není

Na farmě Gisiberg u švýcarského města Tenniken se mohou návštěvníci mazlit s...

Terapie kočkou, psem nebo třeba koněm už jsou dobře známé. Na farmě ve státě New York nebo ve švýcarském Tennikenu se...

Čápi hledají hraboše jako ve frontě před obchodem, žabích lahůdek je málo

Čápi nejsou jedinými zástupci divoké zvěře, kteří se dokážou čas od času nacpat...

Překvapila vás obří hejna čápů, která se začala shromažďovat na polích na Moravě a začala se živit hraboši? Podle...

OBRAZEM: Když zvířatům létá potrava až do zobáku. Třeba hraboši čápům

Stovky čápů se v srpnu slétly na Moravu zobat z polí přemnožené hraboše. Je to...

Stovky čápů se v srpnu slétly na Moravu zobat z polí přemnožené hraboše. Je to paradox moderní doby – zatímco čeští...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz