Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Firmy chválí pracovníky z Ukrajiny, mají správný přístup i nasazení

  15:59
Ve Zlínském kraji už pracuje 1 700 uprchlíků z Ukrajiny. Jejich přístup a pracovní nasazení si firmy pochvalují, někde také kvůli nim instalují dvojjazyčné nápisy. V otrokovické pneumatikárně Continental Barum, která je největším zaměstnavatelem v kraji, jich pracuje zhruba šedesát.

Výroba v otrokovické pneumatikárně Continental Barum. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

V některých případech jde o příbuzné či známé stávajících ukrajinských pracovníků. „Existují u nás pozice vyčleněné pro ženy, takže jsme přijali i několik ukrajinských žen. Pracují především na konfekci a dokončovně,“ uvedla mluvčí podniku Regina Feiferlíková.

Zájem o zaměstnání však mírně klesá, v květnu v Continental Barumu nabrali jen desítku ukrajinských uprchlíků.

„Ti, kteří byli přijati během března a dubna, se postupně zapracovávají. Na pozici operátor či operátorka gumárenské výroby stále nabíráme nové zaměstnance,“ doplnila Feiferlíková.

Od dubna ve firmě funguje také třídenní jazykový kurz češtiny, který lidé z Ukrajiny absolvují ještě před nástupem do práce. O zaměstnance z řad uprchlíků se navíc starají dvě podnikové personalistky.

Podle květnových údajů úřadu práce našlo již v kraji místo 1 700 ukrajinských uprchlíků. Nejvíce je jich v okrese Uherské Hradiště (téměř 600), nejméně na Kroměřížsku, kde to jsou necelé dvě stovky. Jde zejména o pomocné práce.

Řada uprchlíků podle ředitelky krajského úřadu práce Miriam Majdyšové předpokládá, že se na Ukrajinu vrátí, a hledá proto zaměstnání jen na přechodnou dobu, která nemusí odpovídat jejich kvalifikaci. Ne vždy také uspějí.

„Doposud projevily zájem o práci v naší společnosti pouze ženy, bohužel v současnosti máme vzhledem k fyzické náročnosti volné pozice vhodné spíše pro muže,“ poznamenala mluvčí zlínské plastikářské společnosti Spur Kateřina Martykánová.

Vzhledem k charakteru výroby jsou i místa ve valašskomeziříčské chemičce Deza určená zejména mužům, přesto však firma zaměstnává v kuchyni dvě ženy z Ukrajiny. A také pracuje na odstranění jazykových bariér.

„Nechali jsme přeložit všechny potřebné dokumenty do ukrajinského jazyka. V rámci běžné komunikace nám pomáhá náš dlouholetý ukrajinský zaměstnanec, který mluví výborně česky,“ popsal Pavel Heřmanský, mluvčí holdingu Agrofert, pod který patří Deza i napajedelská plastikářská společnost Fatra a její pobočka v Chropyni. Do Fatry přišlo patnáct ukrajinských pracovníků, v chropyňské části výroby je deset žen ze zahraničí, většinou z Ukrajiny.

Kovárna Viva má značení v ukrajinštině

„Potřebujeme desítky nových kolegů. Lidi z Ukrajiny rádi zaměstnáme, vše se však bude odvíjet i od jejich plánů do budoucna,“ podotkla mluvčí nábytkářské společnosti TON z Bystřice pod Hostýnem Anna Handlová. Firma dává práci pěti lidem z Ukrajiny, stejný počet jich našlo místo v dceřiné společnosti Czech Plywood v Holešově.

Společnosti berou zaměstnávání uprchlíků jako formu pomoci a současně zaplňují volná místa, která se jim dlouhodobě nedaří obsadit. „Jedná se především o dělnické profese,“ potvrdila mluvčí vsetínského výrobce stínicí techniky Climax Jana Čadová.

Firma hledá lidi na montování vzorků do rámů a stojanů nebo na pozice kontrolorů výroby. V Climaxu aktuálně pracuje patnáct lidí z Ukrajiny. „Do výroby jsme schopni přijmout dalších deset lidí. Zájem ale momentálně není velký,“ naznačila Čadová.

Ve zlínské Kovárně Viva pracuje třicet lidí z Ukrajiny, většina z nich zde už působí delší dobu. Během války přibyli jen čtyři. Jde o ženy, jež mají pozice na výstupní kontrole. Přišly sem za rodinami. „Stále máme volná místa. Nerozlišujeme, jestli pro české, nebo ukrajinské pracovníky. Potřebujeme hlavně kováře,“ uvedla personální ředitelka Vivy Martina Pravdová.

Podnik spolupracuje s tlumočníky a s ohledem na složitost technologických postupů zavedl ve výrobě také ukrajinské značení.

Uprchlíci mají velkou motivaci

Zkušenost firem se vzrůstajícím počtem zaměstnanců z Ukrajiny je zatím velmi dobrá, také zpětnou vazbu mají pozitivní. „Právě ukrajinské ženy, které jsou u nás zaměstnané, jsou velmi vděčné, přestože u nás vykonávají práci s nižší kvalifikací než na Ukrajině,“ všimla si Pravdová.

„Lidé z Ukrajiny, které zaměstnáváme jako kmenové zaměstnance, mají velkou snahu se učit a jsou zodpovědní,“ pochválila Čadová.

„Zaměstnanci jsou u nás spokojení, poskytli jsme jim ubytování, a to i pro jejich rodiny. Spokojenost je také na naší straně,“ dodal Heřmanský.

I další firmy se snaží pomáhat se zajištěním ubytování ukrajinským zaměstnancům a jejich rodinám. Například Spur upravil městský objekt ve Zlíně-Malenovicích, kde našlo útočiště asi třicet uprchlíků, většinou žen a dětí. Dalších několik bytů, jež čekaly na rekonstrukci, poskytla Kovárna Viva uprchlíkům ve zlínském domě Drofa.

Autor:
  • Nejčtenější

Ve Zlíně vypuklo letní dopravní peklo, průjezd do Otrokovic bude těžký

Pondělní dopravní špička ve Zlíně bude o něco náročnější než jindy a během následujících dvou týdnů se situace...

Největší stavba v Rožnově se zastavila, firma už dodělá jen základy

Vznik kulturního centra a knihovny v Rožnově pod Radhoštěm se prodražuje. Nejdříve měla stavba stát 120, později 325,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavba nové silnice v Prštném se blíží, uleví zahlcenému centru Zlína

V roce 2026 může začít stavba nové silnice v Prštném, která povede přes železniční trať. Pravomocné územní rozhodnutí...

PSG chce stabilizovat zlínský hokej. Do extraligy postoupíme sami, říká Vlach

Dlouho se k bouřlivému dění v hokejovém klubu PSG Berani Zlín pro média příliš nevyjadřoval a řešil ho spíše v rámci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mynářovu hospodu zapálil žhář, ostatní verze už policie vyloučila

Policie pokročila ve vyšetřování požáru restaurace Na Srubu v Osvětimanech, která shořela letos 29. března. Stavbu, již...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Čtvrt století po povodni stojí hráze za miliardy, všude však hotovo není

Pětadvacet let po ničivých povodních a záplavách chrání lidi ve Zlínském kraji hráze a rozlivová území za miliardy...

Obrazy, grafiky i flakony Salvadora Dalího vystavuje zlínská galerie

Více než stovka děl španělského malíře Salvadora Dalího včetně jeho vůbec nejznámější litografie s tématem tekutých...

Šéf gangu padělatelů eurobankovek se přiznal, ostatní vinu popřeli

Obyčejná inkoustová tiskárna stojí v pozadí jednoho z největších případů padělání bankovek v Česku v jeho porevoluční...

V Holešově chystají důležitý rondel, uleví dopravě z průmyslové zóny

Křižovatka ve tvaru písmene T u bývalého cukrovaru ve Všetulích je jedním z dopravně nejproblematičtějších míst v...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...