Nevyhovující zastávka odložila vznik trolejbusové linky ke zlínské zoo

  10:04aktualizováno  10:04
Zlínská radnice na poslední chvíli odložila chystané velké změny v městské hromadné dopravě, které zlepší cestování do zoo v Lešné i městských částí Kostelec, Štípa a Velíková. Důvodem je špatně přístupná zastávka na Vršavě.

U zastávky Januštice u tenisových kurtů lidem z Vršavy schází přechod pro chodce přes frekventovanou cestu. | foto: Google Street View

Už od pondělí 1. dubna měla začít platit jedna z nejzásadnějších změn ve zlínské MHD za dlouhá léta. Město a Dopravní společnost Zlín–Otrokovice (DSZO) plánují, že autobusy linek 34, 35 a 36, které jezdí do turisticky atraktivní zoologické zahrady v Lešné a místních částí Štípa, Kostelce a Velíková, z velké části nahradí hybridní trolejbusy s bateriemi. Ty jsou ekologické a tiché.

Jako nové linky 4 a 5 navíc vyjedou mnohem častěji než autobusy, mezi nimiž jsou dnes mimo špičku i asi hodinové intervaly.

Trolejbusy pojedou každých 15 až 20 minut, ve večerních hodinách co půl hodinu.

Původní dubnový termín ale od středy neplatí. Posouvá se až na začátek června. Důvodem jsou problémy v části Vršava, přes kterou linky jezdí a kde zatím není bezpečná zastávka. K té stávající je špatný přístup a nová ještě není postavená.

„Vzhledem k tomu, že ještě nemáme schválený alespoň provizorní přechod u zastávky u kurtů, nechal jsem odsunout spuštění zkušebního provozu nových linek na počátek června. Do té doby se budeme chtít potkat s obyvateli Vršavy a probrat s nimi plánované změny,“ sdělil primátor Zlína Jiří Korec. „Za vzniklou situaci se občanům omlouvám,“ doplnil.

Lidé z Vršavy si delší dobu stěžují na to, že na tamní točně budou zastavovat jen spoje jedoucí do centra. Ty, které pojedou opačným směrem, tam nezastaví. Při odbočování přes protisměrný pruh by podle dopravního podniku trolejbusy brzdily provoz na frekventované výpadovce ze Zlína. A na točně zase není místo pro více vozů.

Fotogalerie

„Do září chceme vybudovat další zastávku MHD nacházející se naproti točně. Záměr na její postavení závisel na spolupráci kraje, města a dopravní společnosti,“ naznačil náměstek primátora přes dopravu Michal Čížek.

Do té doby by museli lidé z Vršavy chodit na nedalekou zastávku Januštice u tenisových kurtů, což se jim z řady důvodů nelíbí.

„Tato zastávka v žádném případě nesplňuje podmínky pro bezpečnost. Zastávka snad ani není zastávka, jeden metr udusané hlíny vedle patníků, žádný přechod na frekventované výpadovce ze (do) Zlína,“ napsala ve veřejném oznámení Lenka Imrýšková z Vršavy, která navrhovala sepsání protestní petice. Upozorňovala i na to, že přejít cestu je velmi riskantní.

Spojů k zoo bude dvakrát víc

Své výhrady dávají najevo také obyvatelé Velíkové. Těm ubude přímých spojů, ve špičce jich pojede jen několik a budou muset přestupovat z linky 4 či 5 na novou autobusovou linku 46.

Ve směru na Velíkovou přestoupí na zastávce Štípa-Škola, v opačném směru na nové zastávce u Lešné před tamní restaurací. Autobusy pojedou každých 30 až 40 minut, což je častěji než dnes.

„Čekání na přestup zpravidla nebude delší než čtyři minuty. V případě menšího zpoždění trolejbusu od Zlína bude přípojný autobus do Velíkové na zastávce čekat,“ reagoval mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

Ostatní cestující by měli změny uvítat bez vážnějších výhrad, což platí i pro návštěvníky zoologické zahrady v Lešné. Tu ročně navštíví až 600 tisíc lidí. Většina z nich přijíždí auty a z jiných měst, ovšem návštěvníků ze Zlína také není málo.

Výluková linka 55 lépe obslouží Bahňák

Blíže na zastávku městské hromadné dopravy budou mít od 1. dubna obyvatelé staré kolonie baťovských domků v otrokovické části Bahňák. Výluková trasa linky 55 dosud končila na zastávce Hurdisky, nyní ale spoje odbočí do Přístavní ulice a zastaví na přesunuté zastávce U Dřevnice v blízkosti začátku Dvořákovy ulice. Ulicí Nadjezd a přes okružní křižovatku se pak vrátí v opačném směru opět na zastávku Hurdisky. Kvůli tomu se také mírně posunou časy odjezdů některých spojů.

Přitom k zahradě jezdívá ve všední den jen 38 autobusů a o víkendech 23. Počty spojů se nyní téměř zdvojnásobí.

„Chceme zvýšit úroveň cestování městskou hromadnou dopravou. Podaří nám to díky této investici, kterou nám umožnily evropské fondy,“ shrnul ředitel DSZO Josef Kocháň.

Zlínská městská hromadná doprava podle něj podobnou obměnu dlouho nezažila. „Rozsahem je podobná změně z konce 80. let, kdy jsme převzali obsluhu tohoto území od tehdejšího ČSAD,“ řekl Kocháň.

Dopravní podnik nakoupil za téměř 100 milionů korun sedm hybridních vozů Škoda 30 Tr, z 85 procent přispěla Evropské unie. Trolejbusy jsou čtyřdveřové a klimatizované. Baterie vydrží bez napájení 12 kilometrů, což dostačuje pro potřebné změny.

Nové linky pojedou s pomocí trolejí na Vršavu a dál už jenom na baterii. Linka číslo 4 zamíří přímo ke kostelu do Štípy, na další křižovatce odbočí na Lešnou a vrátí se do Zlína přes Kostelec. Linka 5 pojede opačným směrem.

Jízdní řády

Jízdní řády vlaků, autobusů a MHD zdarma

„Protože jde o zásadní změnu, budeme považovat první měsíce provozu za testovací. Přibližně po třech měsících zkušenosti vyhodnotíme a případně uděláme změny, které tyto linky z pohledu cestujících ještě více zkvalitní,“ popsal Čížek.

Během prvního týdne provozu budou ve Štípě asistenti dopravního podniku, kteří v případě potřeby cestujícím poradí. Lidé mohou své připomínky a dotazy telefonovat na linku dispečera 577 052 103.

Zlín je v používání hybridních trolejbusů tuzemským průkopníkem.

Před třemi lety pořídil první dva, které se osvědčily, a proto přistoupil k nákupu dalších. Podle Cekoty začnou jezdit jako normální trolejbusy, když skončí životnost jejich baterií. Dopravní podnik by pak nakoupil nové hybridní vozy.

U zastávky Januštice u tenisových kurtů (červená značka) chybí přechod pro chodce, u točny na Vršavě (zelená) zase není zastávka pro směr z centra.

U zastávky Januštice u tenisových kurtů (červená značka) chybí přechod pro chodce, u točny na Vršavě (zelená) zase není zastávka pro směr z centra.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Lotyši dobývají Česko. Žádná záhada. Pro extraligové kluby jsou výhodní

Lotyšští hokejisté se radují z gólu v duelu s Rakouskem.

Když se po 40 minutách podíval v kabině na statistiky, vyděsil se. „Jestli to takhle půjde dál, může na mě jít 80...

V Bílých Karpatech se objevil medvěd, chovatel dobytka ho zahnal křikem

Odlitek medvědí stopy pořízený 14. května 2019 v obci Lopeník na...

K ostražitosti nabádají ochránci přírody obyvatele a návštěvníky Bílých Karpat. Chovatel v obci Lopeník na...

Další z rubriky

Zlín do čtyř let postaví nové družstevní byty, mají pomoct mladým

Ilustrační snímek

Zlínská radnice se pustí do výstavby nových družstevních bytů. Mají pomoct mladým, novomanželům či rodičům...

Ruinu, která poškodila dům sousední rodině, bourá bagr na obecní náklady

Demolice částečně zříceného domu ve Zborovicích.

Do ruiny domu na Kroměřížsku, který svým víkendovým pádem poškodil sousední obydlí rodiny se třemi dětmi, už se...

Na Kroměřížsku se zřítil kus domu, sousedy museli evakuovat

Ve Zborovicích na Kroměřížsku se zřítila část starého domu (17. 5. 2019).

Několik lidí včetně malého dítěte museli evakuovat hasiči v pátek večer v obci Zborovice na Kroměřížsku. Statiku jejich...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz