Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. října 2021 Erik

Online reportáž

20:16
Vážení čtenáři, vážené čtenářky, dnešní on-line reportáž o Uherském Brodě končí. Další události už budeme sledovat v běžném zpravodajství. Děkujeme vám za pozornost.
19:39
"Z hlediska motivu je několik různých skupin pachatelů. Někteří páchají násilí ve vlastní rodině, někteří ten motiv směřují k profesnímu místu, které se pojí s nějakou jejich velkou životní prohrou. Mnohdy to směřují i ke konkrétním obětem. Obecně, když se podíváme globálně na masové vrahy, tak 57 procent obětí svého vraha zná," vysvětloval psychopatolog Andrej Drbohlav v Interview ČT 24.
19:06
"Opatření mají zefektivnit fungování zákona o zbraních v oblasti ověřování zdravotní způsobilosti a následků jejího pozbytí. Protože od 1. 7. 2014 funguje Centrální registr zbraní s možností dálkového přístupu, nabízí se pro vyřešení informačního deficitu zavést možnost vstoupit do této databáze i pro lékaře," vyjádřila se pro iDNES.cz mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.
18:58
"Masové vraždy jsou extrémním aktem násilí. Společnost vždy byla agresivní a bylo to přímo úměrné podnětům. Ale dá se říct, že je společnost výrazně víc agresivnější, protože se otevřelo více polí, na kterých mohou lidé "střílet" do všech stran," uvedl v ČT 24 psychopatolog Andrej Drbohlav.
17:54
"Dnes už jsou pravidla natolik přísná, že by neměl žádný pacient s nějakou diagnózou projít. Jestli měl útočník z Uherského Brodu psychické problémy, tak je otázka, zda s tím byl vůbec u lékaře, který by to mohl zachytit. Je otázka, zda by se zavedením registru mohl tento případ ošetřit jinak," komentoval iniciativu ministerstva vnitra v ČT 24 viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek.
17:49
Ministerstvo vnitra plánuje, že by lékaři mohli mít k dispozici přímý vstup do centrálního registru zbraní. Mohli by tak zjistit, zda jejich pacienti mají zbrojní průkaz. Střelec z Uherském Brodu platný průkaz měl a legálně vlastnil dvě střelné zbraně. I když podle některých zdrojů trpěl závažnou duševní chorobou, lékařské osvědčení dostal. Více si přečtěte zde
16:44
Jako první k restauraci dorazila dvoučlenná hlídka místního obvodního policejního oddělení. „Policisté, kteří dorazili na místo, byli vyzbrojeni neprůstřelnými vestami, oba měli zbraň v ruce. Použili zákonné výzvy, ale pachatel nereagoval, proto zvažovali použití zbraní,“ popsal Tkadleček vypjatou situaci. Hlídka ale ještě v tu chvíli střílet nezačala. Situaci vyhodnotila tak, že je nutné volat posily. Více si přečtěte zde
16:27
Restauraci stále střeží policisté kvůli zajišťování důkazů. Čeká se také na výsledky soudních pitev a odborné posudky. Podle šéfa zlínské policie Jaromíra Tkadlečka byli na místě zásahu i policisté z odboru kontroly, aby vyhodnotili postup během zásahu. Policisté a zásahová jednotka totiž jednali ve značně nepřehledné situaci.
16:21
Vyšetřování hromadné vraždy v Uherském Brodu, při níž střelec zabil osm lidí a pak sebe, potrvá podle policie několik týdnů až měsíců.
16:13
V Česku bylo ke konci loňského roku 292 283 držitelů zbrojních průkazů a v registrech policie bylo 752 387 zbraní. Počet majitelů zbrojních průkazů posledních pět let trvale klesá. V roce 2010 jich bylo 311 876, což je proti loňsku o 19 593 méně. ČTK to sdělili mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán a Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra.
15:44
  • Na místě střelby před restaurací Družba v Uherském Brodě se konal pietní akt....

    Na místě střelby před restaurací Družba v Uherském Brodě se konal pietní akt. Na snímku je zabezpečený vstup do restaurace (25. února 2015). / Autor: Jan Salač MAFRA

15:43
Premiér Bohuslav Sobotka, který je nyní na návštěvě Jižní Koreje, uctí v Uherském Brodě památku osmi obětí útoku střelce v pondělí 2. března. Na místě zapálí svíčku a položí květinu.
15:22
Radnice v Havlíčkově Brodě, Železném Brodě, České Brodě a Vyšším Brodě vyvěsí dnes a zítra černou vlajku. Projeví tím soustrast Uherskému Brodu. Zároveň pošlou do sbírky pro pozůstalé desítky tisíc korun. Oznámil to starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (ODS). Pětice českých a moravských měst se slovem Brod ve svém názvu spolupracuje už patnáct let.
15:14
Ohledání místa činu trvalo policii 19 hodin. „To, že nebyl zasažen nebo usmrcen žádný z policistů, považuji za šťastnou náhodu,“ řekl šéf krajské zlínské policie Jaromír Tkadleček. Doplnil, že taková masová vražda nemá v České republice obdoby. Více o tom, co řekl policejní šéf Tkadleček, čtěte zde.
15:11
Vít Doležálek, Kunčarův stranický kolega z KDU-ČSL, při jednání zastupitelstva starostu podpořil a opřel se do ministra vnitra Chovance: „Chci poděkovat členům místního oddělení policie a městské policie. Zůstává pro mě ale záhadou, že k zásahu došlo až po 2 hodinách. Jsem také konsternován, jak se od rána staví vedení Policie ČR a ministr vnitra, připadá mi nehorázné, že kritizují starostu. Bylo mi starosty až líto, když včera říkal do televize věci, které už hodinu neplatily, protože o nich nevěděl. Starosta je přitom od slova starat se, i o lidi, kteří byli včera v restauraci. Mrzí, že policie nedokázala starostu informovat, spousta občanů tak byla dlouhé hodiny v nejistotě a ve strachu o život svých blízkých.“ Naopak zastupitel Ladislav Kryštof, který je stejně jako ministr vnitra členem ČSSD, se postavil spíš na stranu ministra Chovance. „Stala se hrozná věc, ale nemělo by to být zdrojem politických půtek,“ prohlásil Kryštof, podle něhož policie jistě věděla, co dělá.
15:09
  • Starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar na pietní vzpomínce na oběti úterního...

    Starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar na pietní vzpomínce na oběti úterního útoku. / Autor: Jan Salč MAFRA

15:08
Město Uherský Brod vyhlašuje veřejnou sbírku na pomoc pozůstalým po obětech. Finanční příspěvky lze posílat na číslo účtu 6373262/0800 (IBAN: CZ84 0800 0000 0000 0637 3262, BIC: GIBACZPX), nebo předávat v hotovosti na pokladně Městského úřadu.
14:43
Jak revolver Alfa vz. 820, tak samonabíjecí pistole CZ 75B, jsou české výroby a dají se poměrně snadno získat, a to jak nové, tak z komisí. To platí zejména o pistoli CZ 75B, která tvořila součást výzbroje českých ozbrojených složek. Mezi lidmi je těchto zbraní stále hodně. Revolver má šest ran, pistole podle typu 15 nebo 17, počítáme-li i náboj v komoře. Je tedy pravděpodobné - protože vystřílel zhruba 25 ran - že buď střílel oběma zbraněmi, nebo u pistole měnil zásobník.
14:38
Zastupitelé Uherského Brodu jednomyslně schválili poskytnutí finanční výpomoci pozůstalým po obětech úterní střelby v restauraci Družba. Vyčlenili na to z rozpočtu až půlmilionovou částku, v případě potřeby by ji mohli i navýšit.
14:31
Žena, která jako jediná přežila úterní masakr v restauraci v Uherském Brodě, podle mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Dany Lipovské zatím není schopná výslechu. "Ještě několik dní to potrvá," uvedla Lipovská v ČT. Žena, která pracuje pro restauraci jako účetní, byla do nemocnice převezena se střelnými poraněními hrudníku, po operaci byla ve středu probuzena z umělého spánku a pomalu začíná komunikovat s lékaři.