V Rožnově se probudil odpad z Tesly, na sanaci skládky nemá skanzen peníze

  7:55aktualizováno  7:55
Měsíc po průtrži mračen, která v Rožnově pod Radhoštěm poškodila skládku odpadu po podniku Tesla, si lidé v části Tylovice mohli vydechnout. Nové měření ukázalo, že množství těžkých kovů ve vodě je sice vyšší, nejde však o kalamitní stav a studní u rodinných domů se netýká. Skanzen s městem řeší, co se skládkou dál.

Skládka v Tylovicích je na okraji lesa, v místě, kde se před desítkami let utrhl svah. V 70. letech začali vzniklou strž zavážet odpadem z výroby televizních a rozhlasových přijímačů. | foto: MěÚ Rožnov pod Radhoštěm

„Podzemní vody jsou skládkou ovlivněny pouze v její těsné blízkosti. Kvalita domovních studní nebyla negativně dotčena,“ potvrdila Ivana Ondrašíková z odborné firmy AZ GEO, která měření provedla. Celá studie je k dispozici na webu města.

Problém tím ale zdaleka nekončí. Skládka je na okraji lesa, v místě, kde se před desítkami let utrhl svah. V 70. letech začali vzniklou strž zavážet odpadem z výroby televizních a rozhlasových přijímačů. Celkem šlo téměř o 12 tisíc kubíků. Po dvaceti letech skládku uzavřeli a zavezli zeminou.

Dnes je ale svah na hranici své stability a v části, kterou déšť odhalil, jsou vidět velké skleněné střepy, plasty, dráty a další kovové části.

„Už jsme vyčlenili peníze na projekt zabezpečení svahu,“ uvedl ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Právě skanzen totiž pozemek se skládkou vlastní a dlouhodobě monitoruje. „Každoročně tomu věnujeme úsilí i peníze, abychom měli přehled, že skládka nadměrně nezatěžuje okolí,“ dodal Ondruš.

Poslední průzkum zadalo vedení muzea v přírodě zhruba rok před letošní havárií. Ekologická rizika skládky hodnotil jako mírná.

Město zjišťuje, kde vzít na skládku peníze

Přestože je lokalita součástí Chráněné krajinné oblasti Beskydy a zároveň spadá do zvláště chráněného území a také do evropsky významné lokality, bude problém s financováním.

Samotný projekt vyjde zhruba na sto tisíc korun. Stavební zajištění skládky už se ale bude pohybovat v desítkách milionů, pokud půjde o zpevnění svahu. V případě většího zásahu, který by vyžadoval i odbagrování a odvoz části odpadu, by se částka mohla blížit i stovce milionů. A to skanzen zaplatit nedokáže ani ve spolupráci s městem.

„Když Tesla zanikla, vytvořil stát fond na odstraňování ekologických zátěží, které po ní zůstaly. Nyní zjišťujeme, jestli je možné jej v tomto případě použít,“ řekl místostarosta Rožnova Jiří Kučera. Odpověď by měli znát v nejbližších dnech.

Zároveň hledají další možné dotace. Jenomže ekologických zátěží je v rámci republiky nespočet a stát přednostně financuje řešení těch nejakutnějších. A to tylovická skládka není.

„Je třeba zvážit reálnou šanci na úspěch. Stále převažují lokality s výrazně větším ekologickým zatížením,“ upozornil ředitel společnosti AZ GEO Luboš Štancl.

Lokalitu hlídají fotopasti

Problém s kontaminací vody způsobuje to, že skládka netěsní. Ideálním a jediným definitivním řešením by bylo veškerý odpad odvézt a zlikvidovat. To však znamená astronomické náklady.

Reálnějším řešením je skládku znovu utěsnit a odtěžit usazeniny v korytě potůčku, který z ní vytéká. Obsahují problematické kovy jako nikl a kadmium. Pokud se pak bude dílo v pravidelných intervalech monitorovat, je to zároveň varianta poměrně bezpečná.

Momentálně lokalitu hlídají fotopasti, především proto, aby množství odpadu nenarůstalo. Pozemek je ale přístupný a nevyužívaný.

Muzeum ho vlastní už roky. „Je součástí většího území, které tvoří rezervu pro případný další rozvoj,“ uvedl Ondruš.

V minulosti zde plánovali výstavbu zcela samostatného areálu, který by byl zaměřen na oblast Těšínska. Z toho ale – minimálně pro nejbližší dobu – sešlo. Přednost dostala nová část s názvem Kolibiska, která přímo navazuje na areál Valašské dědiny.

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Plzeň - Slovácko 0:2, průšvih vicemistra, hosté mají další cenný skalp

Hráči Slovácka se radují z vítězství nad Plzní.

Fotbalisté Slovácka si po Spartě vyšlápli na dalšího favorita, trápící se Plzeň zdolali na jejím stadionu 2:0 díky...

Kat favoritů. Chci vyhrát vždy a všude, říká Svědík po vítězství nad Plzní

Slovácký trenér Martin Svědík během utkání s Českými Budějovicemi

Pokud favorit stojí proti mužstvu Martina Svědíka, musí se mít vždy na pozoru. V nové sezoně si už se Slováckem připsal...

K nehodě na Vsetínsku vzlétly dva vrtulníky. Na místě zemřel řidič auta

K tragické nehodě u obce Lidečko v pátek vzlétly dva vrtulníky (9. srpna 2019).

Tragická nehoda na Vsetínsku zaměstnala v pátek večer všechny složky integrovaného záchranného systému. U obce Lidečko...

Barum rally a Trnkobraní se konají souběžně, může to způsobit potíže

Divácky velmi atraktivní jsou i jízdy v kategorii Star Rally Historic.

Dvě velké akce, Barum Czech Rally Zlín a Vizovické Trnkobraní, na něž přijedou desítky tisíc lidí, se konají tento...

Další z rubriky

Ve Zlíně startuje Barum rally, dopravní kolaps hrozí i na dalších místech

Průjezd prostorem autobusového nádraží patří k nejnáročnějším úsekům.

Centrum Zlína se uzavře kvůli městské rychlostní zkoušce Barum Czech Rally Zlín. Dopravní problémy budou i na...

Zlatá růže či vzácná bible. Muzea a zámky ukrývají nejcennější poklady

Zlatá růže, kterou na Velehrad přivezl papež Jan Pavel II. je ukrytá v podzemí...

Různé instituce ve Zlínském kraji střeží předměty vzácné svým stářím, originalitou i významem. Zřejmě nejvzácnější...

Hvězdou gastrofestivalu bude jediná michelinská kuchařka střední Evropy

Eszter Palágyiová je ve 32 letech šéfkuchařkou restaurace Costes v Budapešti.

Gastrofestival ve Velkých Karlovicích tradičně láká i na účast šéfkuchaře oceněného michelinskou hvězdou. Letos poprvé...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz