Černých skládek přibývá, u popelnic se najde pohovka i lednička

  10:29aktualizováno  10:29
Města ve Zlínském kraji bojují s černými skládkami. Lidé ke kontejnerům vyhazují velkoobjemový a často také nebezpečný odpad. Hrozí jim za to až padesátitisícová pokuta, najít viníky je ale těžké.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Miloslav Lubas

Ačkoli radnice nabízejí dostatek možností, jak se zbavit nepotřebných věcí a materiálů, pro řadu obyvatel je nejjednodušší nechat je stát u popelnic. Likvidace černých skládek přitom vyjde ročně na statisíce korun.

„V současné době vznikají černé skládky nejčastěji u odpadových nádob, ať už se jedná o popelnice na sídlištích, nebo stanoviště nádob na tříděný odpad. V letošním roce narůstá počet míst, kde obyvatelé odpad ukládají, především starý nábytek, a to zejména na sídlišti Jižní Svahy,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí zlínského magistrátu Vladimíra Pavlovová.

Největší krajské sídliště ale není samotné. Roztrhané oblečení, nefunkční elektronika, nadměrné plasty či nepotřebný stavební materiál jsou k vidění i na Obecinách, v Malenovicích nebo na Kudlově.

Místa, na nichž lidé vytvářejí černé skládky, mají také jinde. „Nejčastěji se objevují v odloučených lokalitách, jako je Poschla, v Tyršově ulici, kde žijí sociálně slabí, a ve Štěpánské ulici pod nadjezdem,“ vypočítala referentka úseku odpadového hospodářství vsetínské radnice Vlasta Živocká.

Kolik loni stála likvidace černých skládek

  • Zlín: 300 000 Kč
  • Vsetín: 209 000 Kč
  • Uherské Hradiště: 200 000 Kč
  • Kroměříž: 132 000 Kč

Zdroj: radnice jednotlivých měst

Lidé přitom mohou nadměrný nebo nebezpečný odpad odevzdat do sběrného dvora, využít svozu odpadu. Radnice rovněž v pravidelných intervalech přistavují speciální kontejnery.

„Snažíme se o kvalitní odpadovou politiku, zvyšujeme počty kontejnerů na tříděný odpad, provádíme pytlový svoz odpadů a přistavujeme kontejnery na objemný odpad,“ sdělil mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

„Sázíme i na osvětu – zejména informujeme obyvatele o možnostech třídění a odkládání odpadu prostřednictvím letáků, webových stránek města a sociálních sítí, pořádáme osvětové akce pro veřejnost či výukové programy pro děti,“ dodal.

Touto cestou chtějí města jít i do budoucna, jiné možnosti už nevidí. „Každý občan dostává do schránky každoročně brožurku o odpadech, kde má uvedeny všechny potřebné informace,“ zmínil kroměřížský mluvčí Jan Vondrášek.

Radnice se shodují v tom, že za vytvářením černých skládek stojí neukázněnost, neochota, lenost a lhostejnost lidí.

„Když se chcete zbavit většího množství odpadu, máte ve Vsetíně dost možností, jak si odvoz zařídit a nenechávat odpovědnost za odvoz odpadů na někom jiném. V tomto případě na technických službách, které tak učiní na náklady města, tedy nás všech,“ upozornila Živocká.

A peníze, které města na likvidaci stovek černých skládek vydávají, nejsou zdaleka malé. Například krajský Zlín vynaložil za posledních pět let na tento problém 300 tisíc korun každý rok.

Nemalý je rovněž postih, který hrozí tomu, kdo černou skládku vytvoří. Odkládání odpadu mimo vyhrazená místa je přestupek, za nějž je možné uložit pokutu až padesát tisíc korun.

Autor:

Nejčtenější

Útočníci na Feriho možná kvůli rozhodnutí žalobce uniknou trestu

Byl jsem šokovaný, motala se mi hlava, řekl poslanec Feri ke svému napadení

Dva muži podezřelí z útoku na poslance Dominika Feriho při koštu vín v Boršicích na Uherskohradišťsku se možná vyhnou...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Csaplár převzal Zlín s elánem. Nepřišel jsem udělat pakárnu, říká

Josef Csaplár na tréninku Zlína.

Do pondělního večera seděl s realizačním týmem, který zdědil po svém předchůdci. Ráno pak trenér Josef Csaplár poprvé...

Portrét Bati vznikl z bot z jeho továrny, viditelný je jen z jednoho místa

Sochař Patrik Proško vytvořil ze zhruba dvou set podrážek obuvi, starých a...

V Illusion Art Museum Prague na Staroměstském náměstí v Praze je k vidění nová instalace sochaře Patrika Proška. Ze...

Kvůli posudku na novou nemocnici vyhrožuje Zlínský kraj trestním oznámením

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve...

Vedení Zlínského kraje zvažuje podání trestního oznámení kvůli jednomu z posudků, které před několika dny rozeslali...

Další z rubriky

Na Kroměřížsku pomrzlo 60 procent úrody ovoce, méně bude i slivovice

Ilustrační snímek

Největší škody, které ovocnářům ve Zlínském kraji způsobily jarní ranní mrazíky, jsou na Kroměřížsku. Pomrzlo tam přes...

Odměna pro starostku Chropyně nebyla porušením zákona, rozhodl soud

Starostka Chropyně Věra Sigmundová (uprostřed) a dva tajemníci městského úřadu...

Zprošťující rozsudek vynesl kroměřížský soud v prvním ze dvou případů starostky Chropyně Věry Sigmundové. Obžalovaná...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz