Kam jdou miliony z hazardu? V regionu z nich těží hlavně sportovci

  10:52aktualizováno  10:52
Nejvíce do sportu, pak do kultury a sociální oblasti. Takový systém zvolila největší města ve Zlínském kraji na rozdělování peněz z hazardu. Někde to ale opozice kritizuje, navíc je prostředků stále málo.
Peníze z hazardu radnice ve Zlínském kraji nejvíce posílají na sport, třeba mládežnický fotbal. (Ilustrační snímek)

Peníze z hazardu radnice ve Zlínském kraji nejvíce posílají na sport, třeba mládežnický fotbal. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Když zákonodárci před dvěma roky rozhodli, že si loterijní firmy nebudou moci vybírat, komu dají peníze na dobročinné účely, uherskohradišťský Synot Tip utáhl kohoutky. Nastal tak obrovský výpadek v příjmech sportovních, kulturních i sociálních organizací.

Alespoň z části ho měla pokrýt města, která na tyto oblasti sice myslí ve svých rozpočtech, ale z hazardu začala navíc dostávat vyšší částky. Jak se jim to daří a podle jakého klíče peníze přerozdělují?

Radnice jsou štědré především vůči sportovcům. Ve Zlíně jim přímo vyčleňují dvojnásobek ve srovnání s kulturou a sociální oblastí. Jinde to striktně stanovené nemají, ale výsledek je podobný.

Peníze z hazardu

Zlín
Loni dostal 49 milionů, z toho použil pro své účely 16 milionů. Zbytek rozdělil: 50 % dostal sport, po 25 % sociální oblast a kultura.

Kroměříž
Vyinkasovala 13 milionů, 7 milionů šlo pro sport, zbytek jinam přes městské fondy.

Uherské Hradiště
Dostalo 10 milionů, jež rozpustilo v sumě určené na dotace. Nejvyšší (7 milionů) získalo 1. FC Slovácko.

Vsetín
Z hazardu obdržel 13 milionů, použil je obdobně jako Hradiště. 9 milionů šlo pro sport.

"Sportovní organizace mívají značné výdaje, protože musejí investovat do hřišť, šaten, stadionů. Údržba majetku něco stojí," vyvěstili náměstek zlínského primátora Ondřej Běták.

"Naopak kulturní spolky bývají často v nájmu a tyto náklady jim odpadají," dodal.

Zlínská opozice by sportu ubrala

Zlín loni vyinkasoval z hazardu 59 milionů a už předem řekl, že si ponechá částku zhruba 16 milionů. Tedy zhruba tolik, kolik dostával dříve. Zbytek rozděluje podle klíče: 50 procent sportu, po 25 procentech do kultury a sociální oblasti.

Opoziční ČSSD způsob dělení kritizuje. Podle ní by měly všechny oblasti dostávat stejně, aby jedna nestrádala na úkor druhé.

"Ve Zlíně bohužel kultura a sociální oblast zůstávají na okraji zájmu," myslí si zastupitel ČSSD Marian Lehocký.

Město dává nejvíc do hokeje, nikoliv ale extraligovému týmu, nýbrž mládeži. Příjemcem dotace čtyři miliony bylo loni občanské sdružení HC PSG Zlín, milion získal fotbalový klub FC Fastav Zlín.

Úplně zkrátka nepřišla ani kultura: 1,5 milionu dostalo divadlo a 750 tisíc filharmonie. Kvůli tomu, aby měla peníze z hazardu i nadále, nechce radnice herny z města vymýtit úplně. Schválilo si vyhlášku, která je od roku 2015 vykazuje z centra.

Hradiště dalo nejvíc na fotbal

V Uherském Hradišti je situace jiná. Ve městě, kde sídlí holding Synot, omezující vyhlášku neschválili. A na rozdělování peněz z hazardu nemají daný klíč.

Na rozdíl od Zlína si ale město žádné peníze nenechává, právě naopak. K 10 milionům z loterií přidalo loni vlastní zdroje a výsledných 18 milionů rozdělilo žadatelům.

"Snažíme se dávat těm, kteří dostávali peníze od loterijních firem. I když ne takové částky," řekl místostarosta Evžen Uher.

Uherské Hradiště sice systémově nepreferuje sport, přesto loni dalo nejvíce sportovnímu klubu: 7 milionů putovalo do 1. FC Slovácko. Zhruba 2,5 milionu pak získala Letní filmová škola, 1,5 milionu Slovácké slavnosti vína.

Kroměříž podporuje provoz sportovišť

Do městské kasy v Kroměříži loni přišlo z hazardu 13 milionů korun. Sedm milionů radnice poslala přímo na sport, hlavně na provoz zimního stadionu a bazénu. Zbytek šel do fondů.

"Sportoviště stojí daleko více peněz, samy by je jejich uživatelé nedokázali zaplatit," přiblížil šéf finančního odboru kroměřížské radnice Radim Hlaváč.

Necelých 13 milionů korun inkasuje Vsetín. "Příjmy z herních zařízení jsou přednostně určeny na podporu veřejně prospěšných účelů," potvrdila mluvčí radnice Jana Čadová.

Město většinu peněz přidá do sumy určené na dotace, která tak stoupne na 18 milionů korun. Nejvíce (skoro 10 milionů) jde pak do sportu, následuje sociální oblast a kultura.

Všechna města původně počítala s tím, že budou z hazardu dostávat víc. Odhad ministerstva financí byl ale přestřelený. Z části i proto, že loterijní firmy po větším zdanění hazardu začaly přístroje samy rušit.

Autor:
  • Nejčtenější

Hokejový Zlín doma selhal, sparťané rozhodli už v první třetině

Zlínští hokejisté nezvládli domácí předehrávku 11. kola Tipsport extraligy. Spartě podlehli 1:6, když po první třetině...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

PONEDĚLNÍK: Když i Csaplár potřeboval mentálního kouče

Měl to být nápad, jak v kabině fotbalového Zlína vytvořit lepší klima. Angažujeme mentálního kouče, pomohl PAOK Soluň...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Předposlední Zlín mění trenéra, Csaplár po čtyřech měsících končí

U fotbalistů Zlína skončil kouč Josef Csaplár. Vedení klubu s ním rozvázalo kontrakt kvůli neuspokojivým výsledkům...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Cizinec slavil před návratem domů, dva krajané ho shodili z terasy

Rvačkou a zraněním skončil večírek na rozloučenou, který před návratem do vlasti pořádal cizinec z východní Evropy. Na...

Knihovny jsou otevřenější. Dnes si tady mladí dávají rande, říká ředitelka

Ředitelka Knihovny Kroměřížska Šárka Kašpárková je přesvědčena, že lidé chtějí číst knihy v originále. Za 28 let, kdy...

Partnerství měst umožní vyjet dětem, hudebníkům i vinařům

Partnerství mezi městy má své konkrétní výstupy. Do zahraničí se dostanou děti ze škol, sportovci, vinaři či lidé...

Miliardovou modernizaci železnice přes Zlín brzdí spor o přejezd

Plánovaná proměna železniční trati Otrokovice–Vizovice nabírá zpoždění. Důvodem je chybějící územní rozhodnutí, jemuž...

Najdete na iDNES.cz