Policisté tři roky marně zjišťují totožnost oběšence, pomoct má podobizna

  16:31aktualizováno  16:31
Už téměř tři roky policisté neúspěšně pátrají po totožnosti muže, kterého našli myslivci oběšeného v lese u Pohořelic na Zlínsku. Nyní po rekonstrukci obličeje získali kresby, díky nimž by mohla pomoct s identifikací veřejnost.

Pravděpodobná podoba obličeje zemřelého muže. | foto: Policie ČR

Na konci prázdnin v roce 2015, konkrétně ve středu 26. srpna před šestou hodinou odpoledne, rozváželi myslivci v Pohořelicích u Napajedel na Zlínsku krmení pro zvěř. V okolí krmelce však ucítili zápach.

„Osmatřicetiletá žena se šla podívat o kousek dál, kde uviděla stát u stromu nějakého muže. Když přišla blíž, s hrůzou zjistila, že muž nestojí, ale visí na stromě. Vyděšená se vrátila zpět ke svým kolegům, kteří zavolali policii,“ popisuje tři roky starý nález zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. 

Policisté ohledali místo činu, pátrali v okolí po odstaveném vozidle, mrtvého muže porovnali s pohřešovanými lidmi z okolí, ovšem bez výsledku.

Otisky prstů ani vzorky DNA nepomohly

Podle soudní pitvy muž zemřel týden před tím, než ho myslivci v lese našli. V té době tak už byla mrtvola ve značném stadiu rozkladu. Muž byl atletické postavy, vysoký asi 175 až 180 centimetrů, měl krátké prošedivělé vlasy s mírnou pleší.

Na sobě měl maskáčové krátké kalhoty, hnědočerné boty značky Alpine Pro se sešlapanou podrážkou a béžové tričko s černým obrázkem. Vedle něho ležela plátěná béžová taška, tzv. somradlo, v níž byly tři zapalovače, prázdná plechová krabička od cigaret a otvírák.

„Přestože jsme tehdy zveřejnili oblečení a věci mrtvého muže, které měl u sebe, neozval se nikdo, kdo by muže postrádal. Požádali jsme proto Odbor kriminalistické techniky a expertíz Brno o odborné vyjádření z oboru daktyloskopie, které však neprokázalo shodu s otisky prstů uloženými v databázi. Databází neprocházel ani žádný ze vzorků DNA,“ uvedla Kozumplíková.

Nyní policisté obdrželi požadovaný znalecký posudek z oboru antropologie a rekonstrukci obličeje podle lebky muže z Kriminalistického ústavu Praha.

„Ze znaleckého posudku vyplývá, že se jednalo o muže ve věku mezi 45 a 50 lety, který měl vysoké a široké čelo a nos ohnutý směrem vlevo vlivem zhojené zlomeniny nosních kostí,“ doplnila mluvčí.

Informace, které by mohly pomoct se ztotožněním muže, zlínští kriminalisté uvítají na tísňové lince 158 nebo přímo na telefonním čísle 974 666 338.

Stále neznají ani totožnost mrtvého novorozence

Policisté ve zlínském okrese v současnosti evidují ještě další tři zemřelé osoby, u kterých neznají totožnost.

V roce 2016 přejel neznámého muže vlak v Napajedlích. Přestože tehdy policisté zveřejnili jeho fotografie i záběry z nádražní kamery, nikdo jej nepomohl identifikovat.

Nevyřešený zůstává i nález novorozence, jehož tělíčko našli lidé v roce 2008 v řece Moravě, konkrétně u jezu v Baťově kanále ve Spytihněvi (viz též Tělo novorozence bylo v řece možná měsíce, ukázala pitva).

Neznámá je i totožnost dalšího muže, který se v roce 1999 oběsil rovněž u Pohořelic.

„Obecně platí, že pokud se nezjistí totožnost zemřelé osoby, musí státní zástupce dát souhlas s pohřbením. Pohřeb se pak koná na náklady obce, kde byla osoba nalezena. Pokud by se později podařila identifikace, záleželo by na pozůstalých, jestli by chtěli tělo exhumovat a provést znovu pohřeb,“ doplnila policejní mluvčí Kozumplíková.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Další z rubriky

Spor o platby za školáky má řešení, starostové našli kompromis

Základní školu Hudcova v Brně navštívil na začátku nového školního roku ministr...

V kauze kolem základní školy v Mysločovicích zřejmě přece jen vyhrají školáci. Pět ze šesti obcí, kterých se spor týká,...

Lékař musí být pokorný, říkal oceňovaný zlínský „očař“ a tak i žil

Uznávaný zlínský lékař Karel Kuběna zemřel ve věku 91 let.

S uznávaným nestorem české oftalmologie, zlínským lékařem Karlem Kuběnou, se v úterý v kostele ve Štípě rozloučily...

Ve Zlíně začíná filmový festival. Cestuj, objevuj a poznávej, vyzve děti

Egypt, rok 1947. Miroslav Zikmund filmuje východ slunce na Cheopsově pyramidě.

Zlínský filmový festival pro děti začíná. Nabídne 280 snímků z 51 zemí světa a uctí cestovatelskou dvojici Hanzelka +...

Najdete na iDNES.cz