Kůrovcová kalamita na Valašsku postupuje, přibrzdit ji může rychlé kácení

  14:09aktualizováno  14:09
Kůrovcová kalamita ve Zlínském kraji postupuje. Nejvíc postiženým územím zůstává Valašsko, kde jsou rozlehlé plochy smrkového porostu.

Kácení stromů napadených kůrovcem v okolí Rožnova pod Radhoštěm | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Drobný brouk mění pohled na beskydské lesy už několik let. Kde byli lidé zvyklí vídat stromy, jsou holiny, v lepším případě už osázené. Na stav lesů před pár dny upozornila i vsetínská skupina Extinction Rebellion, která uspořádala Pohřeb našich lesů.

Téma pojali globálně, jako dopady klimatických změn. Mimo jiné ale chtěli upozornit na to, že město coby vlastník lesů má zcela unikátní možnost jít příkladem a šířit osvětu. Spravuje 830 hektarů lesa.

„Díky tomu může ostatním ukázat příkladné hospodaření,“ vysvětlil jeden z organizátorů Milan Kováč.

Region je v rámci republiky ojedinělý tím, že má velké množství drobných majitelů lesů. Právě jim by mohly pomoci informace o správném nakládání s dřevní hmotou, ale také o zadržování vody v lese, třeba budování jezírek.

„Pokud to bude iniciovat město, mohou se všechny procesy velmi urychlit,“ věří Kováč.

Své podněty předali vedení města. „Vítám, že naší mládeži není lhostejné životní prostředí. Pokud o to budou mít zájem, rád se s těmito lidmi setkám společně s odborníky,“ reagoval starosta města Jiří Růžička. „Jsem přesvědčený, že v lesích hospodaříme správně,“ dodal.

Valašsko je nejvíc postiženou lokalitou ve Zlínském kraji. V lesích, které spravuje město Vsetín, se letos poměr nahodilé těžby, tedy té, při které se kácí kalamitní dříví, přiblíží polovině z celkového objemu vytěžených stromů.

„Poměr roste už třetím rokem,“ řekl jednatel společnosti Městské lesy Vsetín Vít Zgarba.

Jedinou možností, jak s kalamitou bojovat, je podle něj včas vykácet, odvézt z lesa nakažené stromy a místo ošetřit chemicky. To zajistí, aby se patogen nešířil.

„Apeloval bych na všechny vlastníky lesa, aby neváhali s likvidací napadeného dřeva, jinak se to nezastaví,“ dodal Zgarba.

Místo smrků buky, duby a jedle

Vůbec nejhorší situace je na Rožnovsku. Jen v lesích, které patří přímo Rožnovu, přitom letos vysadili 50 tisíc sazenic a stejný počet plánují zvládnout v podzimním turnusu.

Mohou se pochlubit stabilním týmem lesních dělníků, což se prakticky rovná zázraku. Díky tomu a také díky pomoci počasí se jim podařilo nemožné. Evidují jen minimální úhyn nových sazenic.

Přesto je jasné, že kůrovcová kalamita postupuje. „Je to tristní, vznik holin je několikanásobně rychlejší než zalesňování,“ potvrdil jednatel společnosti Městské lesy Rožnov Rostislav Polášek.

Vedení města na kalamitu zareagovalo komplexně a zdaleka ji neřeší jen v lesích. Starosta Rožnova Radim Holiš už dříve upozorňoval na to, že je nutné zjednodušit povolení ke stavbám malých vodních ploch a dalších úprav, které pomáhají zadržet vodu v krajině.

Proto také na úřadě spojili dva odbory v jeden. Od 1. října vzniká odbor životního prostředí a výstavby.

„Všechny potřebné informace díky tomu budou na jednom místě a lhůty na vyřízení se zkrátí na minimum,“ vysvětlil Holiš.

Zároveň se připravuje novela příslušného zákona. „Na to musíme počkat, protože to je věc státu,“ dodal Holiš.

Až nově vysázené lesy na Valašsku vzrostou, budou vypadat jinak, než je známe. Místo smrků sadí v Beskydech buky, duby a jedle. V menším množství je doplňují javor a jilm. Smrk se mezi sazeničkami objevuje jen zřídka. Jako příměs mezi různými druhy dřevin může růst.

To potvrzuje i fakt, že zatímco v Chráněné krajinné oblasti Beskydy kůrovec plošně decimuje lesní porosty, na území CHKO Bílé Karpaty se vyskytuje jen zřídka.

„Celkově jsou lesy v pořádku, řešíme jen lokální problémy. Před rozšířením kůrovce je chrání to, že mají jinou skladbu, je tady větší poměr listnatých stromů,“ vysvětlil vedoucí oddělení lesnictví CHKO Bílé Karpaty Bohumil Jagoš.

Než ale ze sazenic vyrostou stromy v mýtním věku, uplyne víc než sto let.

Největší lesní plochy ve Zlínském kraji spravují státní Lesy České republiky. V loňském roce tady vytěžili 372 tisíc metrů krychlových kůrovcového dřeva a 131 tisíc metrů krychlových dřeva poškozeného větrem. V celém kraji evidovali před koncem roku 881 hektarů holin.

  • Nejčtenější

Hokejový Zlín doma selhal, sparťané rozhodli už v první třetině

Zlínští hokejisté nezvládli domácí předehrávku 11. kola Tipsport extraligy. Spartě podlehli 1:6, když po první třetině...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

PONEDĚLNÍK: Když i Csaplár potřeboval mentálního kouče

Měl to být nápad, jak v kabině fotbalového Zlína vytvořit lepší klima. Angažujeme mentálního kouče, pomohl PAOK Soluň...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Předposlední Zlín mění trenéra, Csaplár po čtyřech měsících končí

U fotbalistů Zlína skončil kouč Josef Csaplár. Vedení klubu s ním rozvázalo kontrakt kvůli neuspokojivým výsledkům...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Dětských pacientů v lázních přibývá, v Luhačovicích mají nové zázemí

Lázně Luhačovice otevřely opravený Vítkov, jednu z budov, které tvoří základ dětské léčebny. Celkem nabízejí 278 lůžek....

Baťův kraj je bez ševců, řemeslo vyučuje jedna škola. Málo je také krejčích

Tradiční obuvnické řemeslo skomírá, v Česku jej vyučuje jen jedna soukromá škola ve Zlíně. Zájem o práci v kožedělném...

Premium

Školáci dostávají kapesné 250 korun, o finanční gramotnosti slyšel málokdo

Ačkoliv základní školy napříč republikou vyučují finanční gramotnost, jen nízké procento školáků uvádí, že se s ní...

Zlín spustil soutěž na proměnu Velkého kina, zájem bude i v zahraničí

Zlínský magistrát vyhlásil mezinárodní soutěž na revitalizaci Velkého kina. Komise nejdříve vybere šest nejlepších...

Najdete na iDNES.cz