Kroměřížské zahrady se změní, část z nich získá podobu ze 17. století

  9:45aktualizováno  9:45
Do unikátních zámeckých zahrad v Kroměříži se na dlouhý čas nastěhují řemeslníci. Stavební firma si v pátek přebírá parky a zahájí práce na přeměně zahrad zapsaných na seznamu UNESCO. Během tří let se vrátí k původní historické podobě. Přestavbu budou moci lidé po celou dobu sledovat.

Květná zahrada v Kroměříži. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Památkáři na záchranu vzácných parků získali 337 milionů korun z evropských fondů. Přeměna začne v Podzámecké zahradě. Tam budou řemeslníci hotoví příští rok na podzim, poté se práce přesunou do Květné zahrady.

"Opravy nijak neomezí provoz v zahradě. Naopak - chceme, aby lidé viděli, jak se mění," řekla historička Lenka Křesadlová z Národního památkového ústavu v Kroměříži.

Vizualizace nového zázemí pro pracovníky pečující o parky, které vznikne v Podzámecké zahradě v Kroměříži.

Vizualizace nového zázemí pro pracovníky pečující o parky, které vznikne v Podzámecké zahradě v Kroměříži.

Vizualizace Květné zahrady v Kroměříži po rekonstrukci, která by měla parku vrátit původní vzhled.

Vizualizace Květné zahrady v Kroměříži po rekonstrukci, která by měla parku vrátit původní vzhled.

Do příštího podzimu zmizí z Podzámecké zahrady nevzhledné budovy zahradnictví, které vznikalo živelně v 70. a 80. letech minulého století, a nahradí je lehké dřevostavby. Dvě budou sloužit jako sklady techniky a dalšího materiálu. Třetí pak poskytne zázemí pro personál zahrady.

"Dřevostavby jsme vybrali proto, že jsou lehké. Dřevo je tradiční materiál, bude přirozeně stárnout a nebude nijak překážet vzhledu zahrady," vysvětlila Křesadlová.

Podzámecká zahrada se zvětší

Zároveň se zvětší plocha zahrady, která je přístupná veřejnosti. "Přesuneme technické budovy, takže pro veřejnost se rozšíří park vedle Dlouhého rybníka," popsala mluvčí památkářů Dagmar Šnajdarová.

Práce odborníci naplánovali na několika úrovních a zaplatí je z několika zdrojů. Už v zimě začali s kácením a prořezy historických stromů. Na podzim budou vysazovat stromy nové. Restaurátoři zase pracují na opravách pískovcových soch, které se pak vrátí na původní místa.

Na co peníze nezbyly, je obrovský skleník, který byl zničen při náletech během druhé světové války. V padesátých letech ho nahradily klece pro zvířata, které jsou v Podzámecké zahradě dodnes. "I ten chceme obnovit, teď na něj ale nemáme peníze," upozornila Šnajdarová.

Z Podzámecké zahrady se práce přesunou do zámku. V jeho přízemí bude nové návštěvnické centrum a ve druhém patře u obrazárny stálá výstava o bohaté historii zahradní kultury.

Bourat se bude i v Květné zahradě, zřejmě ale až příští rok. Zchátralé skleníky zahradnictví nahradí nová, prosklená stavba s moderními technologiemi. "V létě bude například možné zvednout boční stěny. Také ho zpřístupníme veřejnosti," řekla Křesadlová.

Květnou rozdělí zdi, vrátí se voliéra, králíci i zábava

Památkáři obnoví i původní zdi, které zahradu dělily na jakési pokojíky. "Návštěvník neměl vidět přes celou zahradu, ale procházet z jedné části do druhé tak, aby netušil, co ho tam čeká," připomněla Křesadlová.

Podle dobových dokumentů najatá firma obnoví i Králičí kopec, na který se vrátí králíci, voliéru a Pstruží rybníky. To vše sloužilo k zábavě.

Holandská zahrada, která je součástí Květné, se vrátí do podoby, jakou měla na konci 17. a začátkem 18. století.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Další z rubriky

Ve Zlíně začíná filmový festival. Cestuj, objevuj a poznávej, vyzve děti

Egypt, rok 1947. Miroslav Zikmund filmuje východ slunce na Cheopsově pyramidě.

Zlínský filmový festival pro děti začíná. Nabídne 280 snímků z 51 zemí světa a uctí cestovatelskou dvojici Hanzelka +...

Spor o platby za školáky má řešení, starostové našli kompromis

Základní školu Hudcova v Brně navštívil na začátku nového školního roku ministr...

V kauze kolem základní školy v Mysločovicích zřejmě přece jen vyhrají školáci. Pět ze šesti obcí, kterých se spor týká,...

Za zneužití školaček čeká muže místo podmínky pětileté vězení

Ilustrační snímek

Mimořádné snížení trestu pod spodní hranici sazby zamítl odvolací soud v případu znásilnění, pohlavního zneužívání a...

Najdete na iDNES.cz