Na loňskou sezonu by nejraději zapomněli. Provozovatele venkovních koupališť trápila proticovidová opatření i deštivé počasí a návštěvníků chodilo málo.
Letos věří, že to bude lepší. I díky řadě nových atrakcí a opravených koupališť. Během června se lidem otevřou zcela proměněné moderní areály v Uherském Brodě, Valašském Meziříčí a Otrokovicích.
V Meziříčí mají nový rekreační bazén s ohřevem vody, lákavé atrakce a opravili také vstup. Město po šestnácti letech zaplnilo díru po starém plaveckém bazénu a doplnilo tak stávající tři vodní plochy v areálu. Díky šedesátimilionové investici se zvýší kapacita celého koupaliště.
„Ročně sem v průměru zavítá 30 tisíc návštěvníků a na kapacitní možnosti jsme postupně naráželi,“ zmínil valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek.
Součástí bazénu je skluzavka, 75 metrů dlouhý tobogán, nová lehátka či sedátka s perličkou. Na koupání ve zrekonstruovaném moderním areálu se mohou těšit v Otrokovicích. Od podzimu tam pracovali na proměně městského koupaliště, které bylo v havarijním stavu. Akce vyšla na 20 milionů korun.
„Podařilo se zmodernizovat dětské brouzdaliště a doplnit jej o zábavní prvky, které zde chyběly. Řada přišla i na výměnu skluzavky do velkého bazénu. Nová široká dvojskluzavka má větší kapacitu a bude bezpečnější,“ vyjmenovala starostka Hana Večerková.
Stará skluzavka navržená architektem Vladimírem Karfíkem v areálu zůstala už jen v podobě upomínky na baťovskou éru. V rekreační oblasti Štěrkoviště zase přibyla nová sportoviště a zázemí se solárními sprchami a pítky. I v Otrokovicích také letos zvýší vstupné.
Nový venkovní areál vyrostl v Uherském Brodě u akvaparku Delfín. Láká na velký víceúčelový bazén s plaveckou, rekreační i adrenalinovou částí včetně divoké řeky či skokanského bazénu. V areálu o rozloze 11 tisíc metrů čtverečních nebudou chybět ani další sportoviště a prostory pro odpočinek.
Snad lidi neodradí drahota, říká provozovatel
Zatímco tyto areály otevření teprve čeká, několik dalších už sezonu zahájilo nebo zahájí v nejbližších dnech. První návštěvníky přivítali v Bystřici pod Hostýnem už minulý pátek. Termín si stanovili dlouho dopředu a na počasí se příliš ohlížet nechtěli.
„Všechno už jsme měli nachystané a bazény napuštěné, nebylo nač čekat,“ hlásil provozovatel Jakub Juračka. „I ohlasy jsme měli pozitivní. Takto zkraje sezony chodí především kondiční plavci. Lidé, co jdou za opalováním, čekají na teplé počasí,“ vysvětlil.
Spolu s městem, které areál vlastní, koupaliště zvelebuje už pět let. Za tu dobu se podařilo opravit velký bazén i okolní zázemí. „Letošní novinkou je herní zóna s nafukovací trampolínou a skluzavkohradem. Přibyly také vaky a křesílka na ležení. Nyní jsme asi na maximu, co můžeme návštěvníkům nabídnout,“ zhodnotil Juračka.
O deset procent však půjde nahoru cena vstupného. Ke stejnému kroku museli kvůli rostoucí ceně energií a mezd přistoupit i další areály. „Bylo nutné na to reagovat, na druhou stranu jsme se snažili to vykompenzovat tak, že neporostou ceny za občerstvení,“ dodal Juračka, podle něhož je klíčové, aby všeobecná drahota hosty neodradila.
Loňská sezona byla těžce prodělečná
Venkovní bazény za sebou totiž mají mimořádně nevydařenou loňskou sezonu. Podepsala se na ní protikoronavirová opatření v kombinaci se špatným počasím.
„Bylo to těžce prodělečné, blížili jsme se až k milionové ztrátě za dva a půl měsíce sezony,“ přiznal Ivo Kousal, ředitel Vsetínské sportovní, která provozuje koupaliště Pod Pecníkem a Sokolák.
První jmenované koupaliště otevřou v půlce června, druhé na začátku prázdnin. Cenu zvyšovali loni, letos zůstává stejná. A věří, že lidé budou na koupání natěšení. „Po všech těch špatných zprávách, které posloucháme, se snad přijdou zrelaxovat. Když vyjde počasí, měla by to být dobrá sezona,“ myslí si Kousal.
Začátkem června se otevřou areály Zelené a Panorama ve Zlíně. Venkovní bazén v areálu Hradská přitom funguje už od první poloviny května. „Vzhledem k počasí a teplotě vody někde okolo 21 stupňů Celsia byl spíše pro otužilce a milovníky sluníčka a opalování,“ sdělila Iva Rokosová, zástupkyně ředitele společnosti STEZA, která bazény ve Zlíně provozuje.
Ceny pro letošek nemění a největší novinkou bude možnost platit na pokladnách platebními kartami, což si návštěvníci zlínských lázní opakovaně žádali.
Začátkem června v závislosti na počasí otevírá také kroměřížské koupaliště Bajda a letní areál akvaparku v Uherském Hradišti. Ceny v těchto areálech zůstávají stejné jako loni.
Akvapark je v novém, míst pro auta přibudeStart plavecké sezony v novém venkovním areálu u akvaparku Delfín v Uherském Brodě ve čtvrtek 23. června nemusí být bez problémů. Pokud vyjde počasí a do nejmodernějšího koupaliště ve Zlínském kraji dorazí davy, někteří návštěvníci nebudou mít poblíž kde zaparkovat. Ke stavbě nového areálu se dvěma bazény a několika zážitkovými atrakcemi včetně divoké řeky totiž patří i třípatrový parkovací dům pro 184 aut. Stavební firma jej ale nedokáže dokončit celý a v den otevření má být v provozu pouze přízemí s asi sedmdesáti místy. Akvapark má ale kapacitu venkovního koupaliště 581 lidí a celkem se do něj vejde 1 500 návštěvníků. Řada z nich sem jezdí z celého okolí autem. Důvodem zpoždění je fakt, že dodavatelská firma se v posledních měsících začala potýkat s nedostatkem materiálu a vázly jí dodávky. „Termín otevření celého domu jsme posunuli na konec července, do té doby návštěvníci zaparkují jen v přízemí. Kromě toho ale získají možnost parkovat i kolem domu,“ uvedl ředitel akvaparku Vlastimil Šmíd. Práce definitivně skončí až v polovině září. „Parkovací dům ještě čeká fasáda z dřevěného obkladu, to už ale provoz neovlivní,“ ujistil Šmíd. Město Uherský Brod vylepšení akvaparku zaplatilo z vlastních zdrojů, do vybudování víceúčelového areálu na ploše jedenácti tisíc metrů čtverečních, v němž stojí i hřiště na plážový volejbal, sociální zázemí a bufet, investovalo téměř 130 milionů korun. Zajímavostí jsou použité technologie. „Vyhloubili jsme nové studny a posílili současné vrty na podzemní vodu, takže na městském vodovodu už nebudeme zcela závislí,“ uvedl starosta Ferdinand Kubáník. O energii se postará vlastní zařízení pro kombinovanou výrobu tepla a elektřiny. |