Středa 2. prosince 2020, svátek má Blanka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 2. prosince 2020 Blanka

Zlínská nemocnice má poslední stanici covidu, pacienti už míří i mimo kraj

  10:07
Pacienti ve Zlínském kraji obsadili více než 500 lůžek v 19 covidových odděleních. Krajská nemocnice už další uvolnit nedokáže. Obrátila se na sousední regiony.

Ve zlínské nemocnici uvolnili poslední místa pro pacienty pozitivní na covid-19. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Někteří se vrátili do svých rodin, další do domovů pro seniory nebo zaplnili lůžko v okolních léčebnách dlouhodobě nemocných. Pacienti ze zlínského oddělení geriatrie jsou zřejmě poslední, kteří ve čtvrtek uvolnili místo pro lidi nakažené koronavirem.

Sotva Baťova nemocnice novou covidovou stanici otevřela, už v ní během dopoledne ulehlo pět lidí, kteří potřebují lékařskou péči. Podobným tempem se zaplňovaly i předchozí stanice.

„Tím jsme se dostali prakticky na strop našich kapacitních možností,“ upozornil Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

„Nějaké kapacity může přidat možná ještě nemocnice ve Valašském Meziříčí, ale potom nám už nezbývá než požádat o pomoc sousední kraje. Tato situace může reálně nastat už na začátku příštího týdne,“ poukázal.

Maráček je v kontaktu s řediteli nemocnic v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

„Přijali jsme prvního pacienta ze zlínské nemocnice a jednáme o dalších. Spolupráce a výpomoc v rámci krajů pochopitelně probíhá,“ potvrdil Adam Fritscher, mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc.

S doléčením nemocnicím pomáhají menší zařízení

Nemocnice ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně i Kroměříži už nemají další možnosti, jak zvýšit počet covidových lůžek. Pro pozitivní pacienty je aktuálně vyčleněných 20 stanic s 551 lůžky. Čtyři stanice slouží jako intenzivní péče a mají k dispozici 109 lůžek, 16 funguje jako standardní péče se 442 lůžky vybavenými kyslíkem.

Ve Zlíně se na speciální oddělení pro nakažené pacienty už proměnila lůžka plicního, urologického, interního, rehabilitačního a ortopedického oddělení, dvě lůžkové stanice centra klinické gerontologie a naposledy zmíněná geriatrická lůžka. Teď tam mají lékaři a sestry k dispozici 31 intenzivních a 223 standardních lůžek.

OBRAZEM: Lidé panikaří. Třídíme ty, kteří nemocnici nutně potřebují, říká lékař

Reportáž, Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje, ZZS ZK, COVID-19
Reportáž, Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje, ZZS ZK, COVID-19
Reportáž, Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje, ZZS ZK, COVID-19
Reportáž, Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje, ZZS ZK, COVID-19

„Nadále fungují oddělení onkologie, kardiologie, plicní, porodnice, dětské oddělení, neurologie, traumatologie, neurochirurgie, ortopedie, chirurgie a urologie, byť v některých případech ve společném lůžkovém fondu nebo zredukované na méně lůžkových stanic,“ vypočítal Egon Havrlant, mluvčí nemocnic Zlínského kraje.

Podle čtvrtečních údajů v nemocnicích v kraji leželo 453 nakažených pacientů, 77 na lůžkách intenzivní péče a 53 napojených na umělou plicní ventilaci. Před dvěma týdny přitom byly jejich počty poloviční.

Například v Baťově nemocnici denně přijmou 12 pozitivních pacientů, u dalších pěti už hospitalizovaných se covid-19 potvrdí.

Nemocnice již před několika týdny omezily plánované operace. V Uherském Hradišti je uzavřené dětské lůžkové oddělení, stejně tak toto oddělení uzavřela nemocnice ve Valašském Meziříčí.

Pacienty, kteří ještě potřebují doléčení, přesunuje zlínská nemocnice do menších léčeben dlouhodobě nemocných v kraji, například do Kroměříže nebo Vizovic. Některé nemocné si přebírá také EUC Klinika ve Zlíně.

I po všech těchto změnách a opatřeních se lůžka pro pacienty s koronavirem stále rychle plní. V nemocnicích navíc schází personál, aktuálně jde dohromady o 700 pracovníků. Zhruba 300 je doma v souvislosti s koronavirem, více než 300 má jiné diagnózy a desítky pečují o děti, které nemohou do školy.

Nedostupní medici

V nemocnicích v kraji už pomáhá asi 150 dobrovolníků. Většinou jde o studenty zdravotnických škol nebo o zdravotníky, kteří v oboru nepracují, jsou na mateřské nebo nedávno odešli do důchodu. Mohlo by jich být ale mnohem víc.

Navzdory pracovní povinnosti v tomto kraji stále chybějí medici, tedy studenti posledních ročníků vysokých škol. Vláda v polovině října totiž rozhodla, že lékařské fakulty odevzdají seznamy studentů místně příslušným hejtmanům, tudíž jen těm, kde sídlí.

„Bylo to špatné rozhodnutí, které zvýhodnilo kraje, ve kterých sídlí fakultní nemocnice i lékařské fakulty. Nás ostatní vláda hodila přes palubu, a když jsme se ozvali, že to je nesmysl, protože fakultní nemocnice, které si mediky rozebraly, jsou mnohem méně personálně vytížené než krajské, stejně své rozhodnutí neupravila,“ zlobí se hejtman Jiří Čunek.

Podle tiskového oddělení ministerstva školství, které nařízení o pracovní povinnosti studentů vydávalo, by měla platit dohoda o sdílení seznamů studentů mezi všemi hejtmany.

„Oslovili jsme některé kraje s žádostí o uvolnění mediků, kteří mají trvalé bydliště v našem kraji, ale už jsou někteří zadaní,“ dodal Čunek.

Autor:
 • Nejčtenější

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, řeka napěnila

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly neznámé chemické látky, které na hladině vytvořily pěnu. U břehu v...

Při nehodě v mlze se vůz přetočil přes střechu, dvě spolujezdkyně zemřely

Dvě oběti si vyžádala pondělní večerní nehoda mezi obcemi Strání a Slavkov na Uherskohradišťsku, kde vůz ve tmě a v...

Bar v Uherském Brodě otevřel jako petiční místo. Po návštěvě policie zavřel

V sobotu odpoledne vyjeli policisté do Uherského Brodu k otevřenému baru Restart. Jeho majitel dopředu avizoval, že...

Gazdík vyzval k rezignaci ministra životního prostředí kvůli otravě Bečvy

Ministr životního prostředí Richard Brabec by měl podle místopředsedy STAN Petra Gazdíka rezignovat kvůli kauze otravy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Meteorologové varují před náledím. Nebezpečí hrozí hlavně řidičům

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před náledím. Bude se vytvářet zejména v místech po sněžení nebo deštích...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

 • Další z rubriky

V den otravy ryb byla v Deze havárie, napsal deník. Nesouvisí, tvrdí firma

V den zářijové masivní otravy ryb v řece Bečvě se v chemičce Deza ve Valašském Meziříčí stala havárie, napsal...

Firma z Uherského Hradiště vybaví dvě stovky obrněnců pro maďarskou armádu

Dokáže rozpoznat laserové paprsky a radarové signály různých druhů přesně naváděné munice. Systém Lawarec doplní do...

Rozbory z týden starého znečištění Bečvy prokázaly velké množství dusitanů

Nadlimitní množství dusitanového dusíku odhalily v řece Bečvě rozbory vody po úterním znečištění toku u Valašského...

Bar v Uherském Brodě otevřel jako petiční místo. Po návštěvě policie zavřel

V sobotu odpoledne vyjeli policisté do Uherského Brodu k otevřenému baru Restart. Jeho majitel dopředu avizoval, že...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

Začínají často nenápadně, ale jejich následky mohou být fatální. Nemoci, které mladým lidem mohou vzít i život. Prvotní...