Sobota 5. prosince 2020, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 5. prosince 2020 Jitka

Zlínskému kraji pomůže rozšířit kapacitu také nemocnice ve Vizovicích

  6:27
Zlínská Baťova nemocnice přesunuje některé necovidové pacienty do jiných zařízení. K dispozici jsou menší nemocnice ve Vizovicích, Kroměříži i samotném krajském městě. V další fázi by zdravotníci mohli využít i domluvené hotely.

Nemocnice Milosrdných bratří ve Vizovicích. | foto: Facebook nemocnice

Vlna šíření koronavirové infekce se ze Slovácka přesunula do krajského města. Na 100 tisíc obyvatel je ve zlínském okrese za posledních sedm dní 797 nakažených, což je nejvíce v celé republice. Tomu odpovídá i vytíženost Baťovy nemocnice.

„Minulý týden jsme zřídili dvě covidové stanice pro pozitivně testované pacienty, které se během několika dnů zaplnily. Nyní otevíráme novou stanici, budeme jich tedy mít pět, ale už musíme chystat další. Tlak na lůžka narůstá,“ potvrdil mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

Další lůžka pro nakažené pacienty rozšiřuje také Uherskohradišťská nemocnice. Proto v úterý uzavřela dětské oddělení včetně dětské jednotky intenzivní péče (JIP) s celkem 27 lůžky, na něž přestěhuje necovidové pacienty z neurologické JIP, a ta bude sloužit jako intenzivní jednotka pro covidové pacienty.

Lékaři během úterý propustili sedm z osmi hospitalizovaných dětí do ambulantní péče, jedno převezou do zlínské nemocnice. Tam budou dočasně mířit všechny děti z Uherskohradišťska, které vyžadují pobyt v nemocnici. Dětské ambulance, pohotovost i stacionář dál fungují.

„Snažíme se koncentrovat hospitalizované dětské pacienty na jedno pracoviště, aby tak vznikl prostor pro navyšování péče o covidové pacienty. Na dětských odděleních je od začátku druhé vlny nízká obložnost a nemůžeme si v tuto chvíli dovolit mít poloprázdná oddělení. Chápeme, že pro rodiče to může být komplikace, ale věříme, že nás pochopí,“ vysvětlil ředitel Nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček.

Stany až v poslední variantě

Krizový štáb Zlínského kraje v souvislosti s narůstajícím počtem nakažených vytipoval záložní kapacity pro případ, kdy by nemocnice potřebovaly uvolnit lůžka. V první řadě se obrací na menší zdravotnická zařízení v kraji.

„Až poté, kdy by i tyto kapacity byly naplněné, bychom se obrátili na vybrané čtyři hotely a ubytovny v kraji, které o tom vědí a nemají s tím problém,“ upřesnil hejtman Jiří Čunek, jenž zodpovídá za zdravotnictví.

Od krize nás dělí nemoc dvou lékařů, říká primář covidové nemocnice

„Stany, do kterých bychom případně přesunovali pacienty, jsou v záloze také. Ale budou připadat v úvahu až při nejčernějším scénáři na posledním místě. Je to varianta, která, věříme, vůbec nenastane,“ dodal s tím, že stany by byly postavené uvnitř haly, ne na volném prostranství.

Lůžka mohou být k dispozici například v Nemocnici Milosrdných bratří ve Vizovicích, Nemocnici Milosrdných sester v Kroměříži nebo EUC Klinice ve Zlíně.

První přesuny už začaly. Do zařízení ve Vizovicích s 65 lůžky, jež slouží pro dlouhodobě nemocné, má přijít asi dvacítka pacientů ze Zlína.

Nejde ale o osoby, které prodělaly koronavirovou infekci nebo ji aktuálně mají. „Jde o pacienty na doléčení nebo sociálně slabé. Snažíme se vyjít vstříc, takže jsme propustili naše pacienty, u kterých to bylo možné, a uvolnili jsme tak místo. Personál zatím k dispozici máme, ale pochopitelně se také bojíme,“ potvrdila Zdeňka Vlčková, ředitelka vizovického zařízení.

Zlínská nemocnice se rozhodla takto přesunout pacienty z oddělení lůžek dlouhodobě nemocných, kteří nepotřebují akutní péči, ale následnou. Na tomto místě pak otevírá další covidovou stanici.

Pomoc Baťově nemocnici ve Zlíně nabídla rovněž zlínská EUC Klinika, která se stará o pacienty především v ambulantním provozu a lůžka má k dispozici na chirurgickém a gynekologickém oddělení. O detailech ještě vedou ředitelé obou zařízení jednání.

„Možné je využití dvaceti lůžek v lůžkové části naší kliniky pro doléčení necovidových pacientů po gynekologických a chirurgických zákrocích,“ vysvětlila mluvčí EUC Eva Hokrová.

Druhá nemocnice v Kroměříži se sama potýká s nákazou

Situace se ale mění ze dne na den. Potvrdilo se to v Nemocnici Milosrdných sester v Kroměříži, která funguje jako zařízení následné péče a dlouhodobě standardně přebírá neakutní pacienty z Kroměřížské nemocnice.

„Ještě na konci minulého týdne jsme kraji nabídli čtyři lůžka, na která bychom mohli přijmout pacienty navíc. Ale dramaticky se to změnilo a aktuálně máme dvě ze tří oddělení s covidovou nákazou a čekáme, jak dopadnou testy,“ upozornil ředitel a primář tohoto zařízení Antonín Bařinka.

Personál se tady stará o pacienty, kteří jsou po operacích krčku, po mozkových mrtvicích nebo například amputacích. Potřebují průměrně 44 dní následné péče. Kapacita přesahuje 100 lůžek, přičemž využitá je dlouhodobě na více než 90 procent.

V krajských nemocnicích v úterý leželo 314 nakažených pacientů, na plicní ventilaci bylo připojených 38 z nich. V Uherském Hradišti to bylo 126 nemocných, ve Zlíně 123, v Kroměříži 41 a ve Vsetíně 26.

Autor:
  • Nejčtenější

Vedoucí z čistírny u Bečvy spáchal sebevraždu, patrně neunesl tlak

Před středečním dalším znečištěním řeky Bečvy zasáhla čistírnu odpadních vod v Rožnově pod Radhoštěm lidská tragédie...

V Bečvě se zase objevilo znečištění, možná pochází z čistírny odpadních vod

Další znečištění řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí – Juřince bylo nahlášeno kolem půl desáté dopoledne u výpusti vedoucí...

Bar v Uherském Brodě otevřel jako petiční místo. Po návštěvě policie zavřel

V sobotu odpoledne vyjeli policisté do Uherského Brodu k otevřenému baru Restart. Jeho majitel dopředu avizoval, že...

Gazdík vyzval k rezignaci ministra životního prostředí kvůli otravě Bečvy

Ministr životního prostředí Richard Brabec by měl podle místopředsedy STAN Petra Gazdíka rezignovat kvůli kauze otravy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Usnesení otevřelo restauraci na Pustevnách, zastavilo ale lanovku k ní

Paradoxní situace nastala kvůli vládním koronavirovým nařízením na Pustevnách v Beskydech. Zatímco vyhlídková...

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

  • Další z rubriky

Zlín zatím hledá hlavního architekta marně, osobnosti se nehlásily

Zlínskému magistrátu se nedaří najít hlavního městského architekta, který by řídil rozvoj města a svůj vlastní odbor....

Život se vrací k normálu, obchody a služby ale musejí dodržovat omezení

Přesně tři týdny před Štědrým dnem se majitelé obchodů a prodejen konečně dočkají a díky uvolnění opatření nařízených v...

Na rozvoj Zlína a okolí půjde z EU více peněz, dotace chce kino i stadion

Zlínská aglomerace, do níž spadají krajské město, Otrokovice, Vizovice, Fryšták a další obce v bezprostředním okolí,...

Do ANO se už lidé nehrnou, členská základna roste Pirátům a STAN

Přestože vládní hnutí ANO vyhrálo ve volbách prakticky vše, co se dalo, není o členství takový zájem jako dříve. V...

90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací
90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací

Fisher-Price zná snad každý. Málokdo ale ví, že letos slaví 90 let od svého založení. Značka dala světu více než 5 tisíc hraček, které vrací rodiče...

Jaká je smrtnost? Kde hrozí nákaza covidem? Nové důkazy vědců nepotěší

Jaké jsou vědecké důkazy o účinnosti roušek a respirátorů? V jaké situaci je největší riziko nákazy? Kolik procent...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Fronty u kadeřníků, obchody počítají zákazníky. Velké rozvolnění začalo

Sledujeme online Po více než měsíci se ve čtvrtek opět otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb. Obchodníci se na něj dlouhodobě...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...