„Zvracela jsem, měla jsem horečky a velké bolesti hlavy. Vůbec jsem v tu dobu netušila, co mě ještě čeká,“ svěřila se matka tří dětí, která následně od svého praktického lékaře dostala léky na zvracení, které ale nepomohly. „Cítila jsem se bezvládná, podlamovaly se mi nohy, byla jsem slabá a pak jsem spadla ze schodů,“ popsala postup nemoci.
Ve zlínské nemocnici pak z vyšetření na magnetické rezonanci a CT hlavy zjistili skutečnou příčinu problémů. „Den po hospitalizaci lékaři došli k výsledku, že trpím zánětem mozku vlivem vážnější klíšťové encefalitidy, a navíc zjistili, že mám centrální kvadruparézu, tedy obrnu všech čtyř končetin, středně těžkého až těžkého stupně,“ přiblížila svůj složitý zdravotní stav.
Podobné problémy přitom mohou překvapit kohokoliv. Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění, jež postihuje centrální nervovou soustavu, kterou může nenávratně poškodit. Projevuje se přesně tak, jak popsala žena ze Zlínska: horečkami, schváceností, úpornými bolestmi hlavy, zvracením a v těžších případech poruchami vědomí nebo obrnami končetin.
Po napadení infikovaným klíštětem se stává, že zůstanou trvalé následky v podobě chronické bolesti hlavy, poruch spánku, deprese, obrny nebo trvalého snížení výkonnosti v běžných činnostech a práci.
Ve Zlínském kraji zaznamenali lékaři v roce 2015 dohromady 19 případů klíšťové encefalitidy. Předloni už jich bylo 77, loni 60. Na začátku letošního září už jich evidovali 27. Hlavní sezona klíšťat přitom teprve začíná.
Hledání léku na encefalitidu. K dispozici je arzenál účinných látek, říká virolog |
„Ještě koncem milénia obyvatelé Zlínského kraje nahlíželi na klíšťovou encefalitidu jako na onemocnění, které se našeho území netýká. Nicméně v průběhu posledních let výrazně narůstá, zvyšují se počty nemocných a přibývá rizikových lokalit,“ varovala epidemioložka krajské hygieny ve Zlíně Vlasta Fojtíková.
Mezi místa s nejčastější nákazou patří Mysločovice, Slušovice, Nedašov, Želechovice nad Dřevnicí, Rožnov pod Radhoštěm, Horní Bečva, Valašská Bystřice, Valašské Meziříčí, Střítež nad Bečvou, Francova Lhota, Lhota u Vsetína, Vsetín, Halenkov, Nový Hrozenkov a Topolná. Podle údajů ze Státního zdravotního ústavu je až třetina lidí s encefalitidou v tomto kraji ve věku mezi 35 a 49 lety, až pětina je starší 50 let.
Počet onemocnění klíšťovou encefalitidouv okresech ve Zlínském kraji od 1. ledna do 6. září 2023:
zdroj: KHS Zlínského kraje |
V některých případech se může organismus s virem vypořádat sám, aniž by dotyčný věděl, že právě překonává encefalitidu. Někdy je ale virová nálož silná a skolí i jinak zdravého člověka.
„Opakovaně jsem viděla čtyřicátníky i mladší pacienty původně zcela zdravé a v plné síle, kteří skončili s ochrnutím končetin,“ popsala Dita Smíšková z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a Fakultní nemocnice Bulovka.
„V letošním roce jsme měli již dva velmi těžké případy klíšťové encefalitidy, jeden z nich je doposud na jednotce intenzivní péče. U dalších dvou pacientů se rozvinuly těžké obrny horních končetin, které budou vyžadovat dlouhodobou rehabilitaci,“ dodala.
Klíšťata útočí, boreliózou se letos na Vysočině nakazilo už přes 200 lidí |
Dlouhé léčení čekalo a stále čeká i na Olgu. Po zjištění příčin jejích potíží musela na infekčním oddělení zůstat deset dní, poté se vrátila domů, kde čekala na uvolnění lůžka na rehabilitačním oddělení. Tam ji čekalo dalších patnáct dní a následně začala chodit na speciální terapie do rehabilitačního centra Sarema ve Zlíně. Teď se snaží vrátit do běžného života.
„Když přišla, její chůze byla nejistá a o berlích, chůze po schodech nebo klek byly nemyslitelné. Celková svalová síla byla velmi slabá,“ přiblížila terapeutka centra Jana Galbavá. „Po prvních týdnech intenzivní terapie zvládá samostatnou chůzi bez pomoci berlí, schody do prvního patra s dopomocí. Její progres je znatelný.“
17. dubna 2018 |