Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Klíšťata nesplachovat, ve vodě přežijí a mají blízko k intimním partiím, říká vědec

Rozstřel   11:00
Vrcholí sezona klíšťat. K pravidelným hlášením o počasí a pylové situaci v těchto dnech přibylo další, informace o aktivitě klíšťat. Proč nás tento malý parazit tolik děsí? Jakým způsobem funguje? Proč je těžké se ho zbavit, anebo jak se vlastně měří aktivita klíšťat? O tom všem v Rozstřelu mluví parazitolog Daniel Sojka.

„Aktivita klíšťat se měří tak, že odborníci chodí s tzv. vlajkou, takovým hadrem z umělého vlákna, smýkají s ním po trávě a nízkých keřících a počítají, kolik se na něj nachytá klíšťat.“ vysvětluje host Rozstřelu Daniel Sojka z Parazitologického ústavu Akademie věd České republiky. Chlupatá tkanina není ničím napuštěná, a přesto se na ni klíšťata chytí. „Klíště si nijak zásadně nevybírá, na koho nebo co vleze,“ popírá vědec jeden z rozšířených mýtů o tom, že klíště si vybírá hostitele podle krevní skupiny a doplňuje: „Vnímá sice dech a pot, ale v podstatě čeká na konci stébla a pouští se ve chvíli, kdy se ho něco dotkne. Spoléhá na to, že má speciálně upravené přední končetiny, takže se zachytí a pak si na těle hostitele doleze, kam potřebuje. Jak všichni víme, bývají to především intimní partie nebo podpaží.“

To, že většinou nepostřehneme, že se nám klíště zasálo, souvisí s malou chemickou laboratoří, kterou v sobě klíště má. „Klíště má tři hlavní metabolické orgány. Jedním z nich jsou slinné žlázy. To je u klíšťat velice sofistikovaný orgán, který produkuje klíštěcí sliny vypouštěné do hostitele během sání. Pomocí tzv. cementových proteinů se klíště přichytí k ráně. Dále sliny obsahují tisíce imunomodulačních a anitkoaugulačních látek, tedy látek, které zabraňují srážení krve. Klíště je v podstatě taková evolucí vzniklá lékárna. U nás je dokonce oddělení, které se studiem proteinů a peptidů v klíštěcích slinách zabývá s cílem jejich případného využití jako velice účinných léčiv do budoucna,“ říká parazitolog a zároveň klíšťata tak trochu hájí, protože dodává, že patogeny, kvůli kterým máme dnes z klíšťat strach, do vztahu klíště – hostitel přišly evolučně mnohem později.

„Klíště nemá střevní ani žaludeční prostor, jak ho známe, osmdesát procent jejich těla je sice střevo, ale slouží jen jako zásobní úložiště krve – jediného potravního zdroje klíšťat. Neprobíhají v něm hlavní trávicí procesy, není tam ani kyselé prostředí, které dokáže patogeny likvidovat. Proto je klíště pro patogeny ideální množírnou, a i proto klíšťata přenášejí celou řadu patogenů, od virů po mnohobuněčné červy.“

Klíště obecné má několik vývojových fází: vajíčko, larva, nymfa a dospělý jedinec. U dospělých jedinců sají krev pouze samičky. „Dospělé samice musejí projít oplodněním buď před sáním nebo v jeho průběhu, což se děje častěji. Na zvířeti samička saje obvykle 8–9 dní, z toho posledních 12–24 hodinách spáchá něco, čemu se říká rapidní nasátí a dosáhne až stonásobku své váhy. Pak má zhruba měsíc na to, aby to obrovské množství krve přetvořila na snůšku vajec,“ vysvětluje parazitolog. „To je strategie, díky které se klíšťata tak úspěšně množí po celé zeměkouli.“

Klíšťata nesplachovat

Není tak snadné klíště zlikvidovat. „V Coloradu studovali efekt pračky a sušičky na přežívání klíšťat na oblečení. Vyjádřeno jazykem návodu k použití evropských praček a sušiček: klíště zabijete, jen když vyperete na šedesát stupňů. Na čtyřicet stupňů přežije zhruba devadesát pět procent klíšťat, na třicet stupňů všechna. Co se týká sušičky, ta je efektivnější, protože klíšťata nesnášejí vysoušení. Ale pořád to trvá takových padesát minut na nejvyšší výkon, abyste měli 100% jistotu, že jste klíště opravdu zneškodnili.“

Pokud jste zvyklí klíště splachovat, podle Daniela Sojky byste měli být ve střehu. Nejenom, že ve vodě klíště přežije až čtyři hodiny, navíc se může na míse zachytit a následně se opět dostat tam, kde ho určitě nechcete mít.

K přenosu Lymské boreliózy dochází podle parazitologa až po zhruba 24 hodinách od zasátí klíštěte. Pokud se tedy po návštěvě rizikových míst budeme hlídat, měli bychom na klíště přijít dostatečně včas na to, abychom zabránili přenosu onemocnění. Pro nákazu virem klíšťové encefalitidy to sice neplatí, zato vás před ní úspěšně ochrání existující vakcína.

Teorie, jak postupovat při odstraňování klíštěte, se časem mění. Daniel Sojka doporučuje postupné vyviklání. „Zobáček klíštěte vypadá jako klasická hmoždinka se zpětnými trny. Takže, když si představíte, jak dostáváte starou hmoždinku ze zdi, také ji nevykrucujete, ale pohybem cikcak vytáhnete,“ říká a dodává, že rozhodně by se nemělo klíště mazat žádným olejem, jak se dříve doporučovalo. „Tím, že to klíště přidusíte nějakým olejem, akorát způsobíte, že vyvrhne obsah svého střeva zpátky do rány, včetně přenášených patogenů.“ Následně je pak vhodné ránu vydezinfikovat jakýmkoliv alkoholem. Alkohol podle parazitologa funguje také jako spolehlivý likvidátor vytažených klíšťat: „Stačí ho potopit do trošky více než 40% alkoholu nalitého například do lahvičky od léků. Za chvíli je doslova po něm“.

Plošná likvidace klíšťat by byla neetická

Na dotaz, zda se neuvažuje o nějakém plošném způsobu likvidace přemnoženého parazita, Daniel Sojka říká: „Neustále se pracuje na možnosti zmírnit populaci klíšťat za pomoci například některých patogenních hub. Jsou s tím však spojené různé etické věci, protože vždycky vystává otázka, co kdyby: například, co kdyby ten klíštěcí patogen přeskočil na nějakého prospěšného brouka, který je naopak pro ekosystém nebo pro zemědělskou produkci prospěšný? Je třeba to vždycky dobře zvážit, a navíc ty regulace, jak agrární, tak environmentální, jsou dneska na takové úrovni, že vám něco takového jen tak nepovolí. To znamená, že málokomu se chce investovat čas a peníze do vývoje něčeho, co bude z principu strašně náročné a drahé, s nejistým výsledkem.“

Zásadní podle parazitologa je správná prevence. „Základem je správné oblečení. Většina těch klíšťat je někde na trávě zhruba tak do metru, na nižším podrostu, to znamená mít dlouhé kalhoty třeba z umělohmotného vlákna, tak aby se klíště nemělo, jak zachytit. Jednou za hodinu se prohlédnout. Stačí zběžně, jestli mi klíště neleze někde po nohách. A používat repelenty. Fungují. Jejich jediný problém je, že se vypařují. Proto je dobré po dvou až třech hodinách je aplikovat znovu.“

V Rozstřelu dále parazitolog mluví mimo jiné o afrických a latinskoamerických klíšťatech schopných zdecimovat stádo skotu, o šanci, že se v našich zeměpisných šířkách přemnoží Hyalomma marginatum – velký členovec, který může na člověka přenášet krymsko-konžskou horečku anebo o tom, zda je pravda, že vás bude nahánět na vzdálenost stovek metrů.

  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 18 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 3 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 8 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Proklatě krátkou lanovku v Záhřebu museli zpočátku cestující občas i tlačit

v diskusi jsou 2 příspěvky

16. května 2024

V Záhřebu najdeme pozemní lanovku, která patří mezi nejkratší zařízení svého druhu na světě. Délka...

Google chce měnit vyhledávání a také ukázal asistenta, který slyší a vidí

v diskusi je 12 příspěvků

15. května 2024  7:53

Společnost Google na výroční konferenci tradičně nazvané I/O, představila řadu novinek. Všechny se...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 8 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Do Evropy konečně přichází významný konkurent ChatGPT. AI se jménem Claude

v diskusi jsou 4 příspěvky

14. května 2024  15:39

Už i v Česku si budou moct uživatelé vyzkoušet generativní umělou inteligenci vyvinutou startupem...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...