Obří vodní cesta zamíří do vlády, dopady na Baťův kanál nejsou známé

  12:01aktualizováno  12:01
Jeho definitivní a detailní podoba bude vznikat ještě několik let. Základní představa o propojení českých vodních cest s těmi evropskými prostřednictvím průplavu Dunaj–Odra–Labe už je ale jasná a studie proveditelnosti teď míří ke schválení do vlády.

Vizualizace vodního koridoru Dunaj–Odra–Labe | foto: Ministerstvo dopravy ČR

Do jaké míry obří stavba za více než 500 miliard korun zasáhne obce a obyvatele v okolí řeky Moravy a Baťova kanálu, však zatím říct nelze.

„Studie sice říká, že je to technicky možné, ale detaily, které jsou pro nás zásadní, se teprve budou řešit. Pak budeme znovu jednat s krajem a obcemi, po jaké trase by průplav mohl vést,“ prohlásil Pavel Cenek, ředitel Závodu střední Morava Povodí Moravy, který má Baťův kanál ve své správě.

Mezinárodní vodní cesta má propojit řeky Dunaj, Odra a Labe a umožnit jednodušší vodní dopravu se severními i jižními státy Evropy. Obří stavba by měla měřit přes 400 kilometrů a náklady se odhadují na více než 500 miliard korun.

Kromě zmíněných řek počítá průplav Dunaj-Odra-Labe i s řekou Moravou. Starostům ve Zlínském kraji už se podařilo změnit trasu, kterou ministerstvo dopravy původně navrhlo. Nelíbilo se jim totiž, že by procházel Baťovým kanálem, protože by to podle nich znamenalo konec vodní turistiky.

„Ale ani tato varianta pro mě nic neřeší. Pořád mi nikdo nevysvětlil, proč je průplav užitečný a proč by se měl stavět,“ reagoval starosta Spytihněvi Vít Tomaštík.

„Uvažovaný vodní koridor nebude tak monstrózní, jak si možná veřejnost myslí,“ tvrdí Michael Trnka ze společnosti Aquatis, která studii zpracovávala.

„Tady je řada výhod, protože řeka Morava je regulovaná, upravená a nebudou potřeba velké zásahy. Například u Spytihněvi má v podstatě parametry uvažovaného vodního koridoru,“ poukázal Trnka.

Starostové z Olomouckého kraje jsou proti

Studie protov poslední variantě počítá s tím, že průplav se ve Spytihněvi odkloní od řeky Moravy společně s Baťovým kanálem. Vedl by mezi ním a řekou přes pole a protnul by i pár slepých ramen Moravy. Na začátku Starého Města se pak má vrátit do trasy kanálu, který se opět spojuje s Moravou.

Detailnější informace zatím studie neobsahuje. Není proto jasné, po jakých pozemcích by průplav vedl, které unikátní stavby na Baťově kanále by zůstaly zachované a které ne, nebo jestli by stavebníci museli kanál na některém místě posunout.

Fotogalerie

Povodí Moravy jako správce historické vodní cesty k plánům obří investice zatím mlčí.

„Nás primárně zajímá vodohospodářské řešení, které ve studii nebylo řešené, proto svůj postoj v této fázi nemůžeme sdělit. Potřebujeme plány průplavu posoudit z hlediska odtokových poměrů a pohlídat, aby nezhoršoval průchody povodní nebo celkovou vodní bilanci v tomto území,“ naznačil mluvčí PMO Petr Chmelař.

Povodí od letošního roku začne upravovat břehy Baťova kanálu od Veselí nad Moravou po Vnorovy. Investice se vyšplhá na více než 50 milionů korun.

O studii proveditelnosti jednali i účastníci mezinárodní konference Plavební dny, která se uskutečnila ve Zlíně. Dokument podporují a doporučují ho ke schválení vládě.

„Studie ukazuje, že tento průplav je technicky realizovatelný, ekonomicky efektivní, prospěšný z hlediska dopravy, případné střety s životním prostředím jsou řešitelné a má i funkce prospěšné v boji se suchem,“ sdělil Pavel Fošumpaur, předseda Českého plavebního a vodocestného sdružení.

Proti studii se naopak postavili starostové v Olomouckém kraji, kteří podepsali společné memorandum. Obávají se toho, že vodní koridor rozdělí jejich území a naruší krajinu, že bude mít negativní vliv na zdroje pitné vody nebo že zabere velké množství kvalitní zemědělské půdy.

Naopak Přerov, ve kterém se mají řeky střetávat a kde má vzniknout velký přístav, s plány souhlasí.

Autor:
  • Nejčtenější

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft...

Poslední Zlín se rozhlíží v zahraničí. Hosták: S týmem se musí zatřást

Jeho místo je v kanceláři. V nedělním kritickém zápase v Litvínově si ale generální manažer zlínských hokejistů Martin...

Sex s turistkou seniorovi nevyšel, teď je u soudu za použití pout a pistole

S obžalobou z pokusu o znásilnění s pistolí v ruce a z nedovoleného ozbrojování skončil před soudem osmašedesátiletý...

Fotbalová jednadvacítka remizovala v kvalifikaci ME se Skotskem

Čeští fotbalisté do 21 let ani ve třetím utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy neprohráli. Výběr trenéra...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Od explozí uplynulo pět let, ve Vlachovicích si na nejistotu nezvykli

Rovných pět let už trápí lidi v okolí muničního areálu ve Vlachovicích na Zlínsku nejistota i znehodnocený majetek....

Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft...

Neznámý muž ležel v Uherském Hradišti na silnici, přejelo ho auto

V sobotu ráno došlo k tragické nehodě v Uherském Hradišti, mladá řidička zde přejela muže ležícího na silnici. Muž přes...

Přehrada ve Vlachovicích je pro vládu priorita, chystá se výkup pozemků

Kvůli přehradě ve Vlachovicích změnila vláda politiku územního rozvoje. Potvrdila tak, že jde o prioritní stavbu, která...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz