Mladík odrazil střelce, se dvěma lidmi utekl. Zdřevěněla bych, říká matka

  14:24aktualizováno  14:24
Tři lidé předním vchodem, osm zadním. Tolika lidem se v úterý podařilo utéct z restaurace, kde běsnil masový vrah. Pomohla jim i odvaha mladíka, který střelce na chvíli zneškodnil židlí. Jeho matka ale zažívala dvě a půl hodiny hrůzy. Synův mobil totiž zůstal v lokálu a ona netušila, že už není uvnitř.

Z restaurace Družba v Uherském Brodě (žlutá budova) po střelbě část hostů a personálu utekla zadním vchodem. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Pro matku, jejíž syn se řízením osudu ocitl na místě, kde řádil masový vrah, to byly dvě a půl hodiny hrůzy. „Prožila jsem si peklo, nevěděla jsem, co se děje, nebral mi telefon,“ svěřila se reportérce MF DNES Jitka Nesázalová.

Právě její čtyřiadvacetiletý syn Jiří seděl v úterý s kamarády v restauraci Družba. Občas chodil na brigády do nedaleké firmy. A byl jeden z mála, kterým se podařilo vražedný útok přežít ve zdraví.

Střelba v Uherském Brodě

Přitom do tohoto podniku nechodil často. Spíš výjimečně, jak potvrdili mladíkovi rodiče. V úterý si tam ale zašel na meníčko. A zažil drama, které nečekal.

„Do hospody jsem přišel s kamarádem na oběd. Najednou do restaurace vtrhl nějaký chlap a začal chladnokrevně střílet,“ řekl Jiří televizi Nova.

Kamaráda strhl pod stůl, kde se schovali. „Už jsem si myslel, že jsem mrtvý, že jsem to někde koupil. Najednou jsem slyšel ticho. Musel jsem jednat. Viděl jsem, že přebíjí, nebo si bere druhou zbraň, tak jsem musel jednat,“ pokračoval.

Vzal židli a rozběhl se proti střelci. Židlí ho zasáhl do krku. Utekl on a dva další lidé předním vchodem. Sám nedokáže svůj risk pochopit, přičítá ho pudu sebezáchovy.

S blízkými se nemohl spojit

Nahoře v restauraci ale nechal na stole svůj mobilní telefon. S blízkými se proto nemohl spojit. V tu chvíli už městem běžela šokující zpráva o střílení na Družbě.

„Do autobusu mi volaly kolegyně z práce, co se to u nás děje. Do toho mi syn nezvedal telefon a začalo se mluvit o rukojmích a pak o mrtvých. Pořád jsem si říkala, že tam snad nešel, a pokud ano, tak že je snad v pořádku,“ vyprávěla žena.

Fotogalerie

Do toho otci Jiřímu Nesázalovi volala policie. „Chtěli vysvětlení, ale spletli si mě se synem,“ upřesnil.

Sám bydlí bez syna a manželky kousek od restaurace Družba. Den před masakrem tam seděl s kamarády na pivu. Ještě mluvili se servírkou, která se o den později stala jednou z obětí.

Matka se o synovi nakonec dověděla večer, když volala příbuzná, že syn sedí u ní doma. Neměl klíče ani telefon.

„Já bych na synově místě zdřevěněla. Obdivuju ho za to, co udělal,“ přiznala s dojetím v hlase Nesázalová.

Druhým východem uniklo z restaurace Družba v Uherském Brodě osm lidí včetně provozovatele podniku Pavla Karlíka a také postřelené účetní, která jako jediná skončila v nemocnici.

„První záchranka byla na místě v čase 12:45. Zraněná žena seděla u plotu v hloučku dalších lidí. Převzali jsme ji do péče a převezli na ARO Uherskohradišťské nemocnice. Byla při vědomí, komunikovala, měla střelné poranění hrudníku,“ uvedl mluvčí krajské záchranky Petr Olšan.

„Seděl jsem vevnitř, dával si pivo. Pak jsem uslyšel střelbu, rány. Já k tomu seděl zády, ale ostatní chlapi od stolu začali utíkat pryč zadním vchodem, tak jsem se přidal. Běžel tam i personál, odemkli zadní vchod, kudy jsme utekli,“ vylíčil jeden z mužů, kteří utekli, krátce poté reportérovi MF DNES.

Útok přežil také další z hostů, který řádění střelce prožil na toaletě (více zde).

Autoři: ,

Nejčtenější

Útočníci na Feriho možná kvůli rozhodnutí žalobce uniknou trestu

Byl jsem šokovaný, motala se mi hlava, řekl poslanec Feri ke svému napadení

Dva muži podezřelí z útoku na poslance Dominika Feriho při koštu vín v Boršicích na Uherskohradišťsku se možná vyhnou...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Csaplár převzal Zlín s elánem. Nepřišel jsem udělat pakárnu, říká

Josef Csaplár na tréninku Zlína.

Do pondělního večera seděl s realizačním týmem, který zdědil po svém předchůdci. Ráno pak trenér Josef Csaplár poprvé...

Křižovatku sleduje čtrnáct kamer, evidují počet aut, rychlost i kolonu

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Provoz na jedné z křižovatek ve Zlíně začalo sledovat čtrnáct kamer. Monitorují, jak je doprava hustá, kam auta jezdí,...

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

Další z rubriky

Kvůli stavbě nové zlínské nemocnice Čunek obětuje rozšíření veřejné dopravy

Ilustrační snímek

Lidovecký hejtman Jiří Čunek řeší, jak přesvědčit hnutí ANO, aby v pondělí hlasovalo pro stavbu nové zlínské nemocnice....

Stoletou fordku, zachovalé bentley i moskviče mají v novém muzeu veteránů

V Kovozoo ve Starém Městě otevřeli výstavu veteránů. Nejstarším vozem je Ford T...

Muzeum veteránů otevřeli nedávno v areálu Kovozoo ve Starém Městě. Nejstarším exponátem, kterým se může pochlubit, je...

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz