Čunek jezdí jednou až dvakrát týdně jako senátor do Prahy, další dny pak tráví v regionu. Ráno úřaduje jako starosta na radnici ve Vsetíně, poté přejíždí na hejtmanství, odkud se večer většinou vrací na městský úřad.
„Někteří lidé dokonce kontrolují, kdy na městském úřadě zhasínám. Domů chodím až v noci,“ líčí Čunek. Neodpočine si ani o víkendech, kdy objíždí kulturní a společenské akce po celém kraji.
Jeho extrémně nahuštěný pracovní program vznikl po říjnových krajských volbách, v nichž KDU-ČSL jasně zvítězila. Na začátku listopadu pak byl Čunek zvolený hejtmanem. A brzy bylo jasné, že nemá šanci skloubit s tím práci ve Vsetíně a v Senátu.
Čunek proto chtěl post vsetínského starosty opustit ke konci roku, nyní mluví o lednu 2017. „Udělám to až ve chvíli, kdy nepoškodím kraj ani město,“ poznamenal.
Ve Vsetíně se totiž nyní připravuje několik velkých projektů, mezi něž patří přestavba přednádražního prostoru, budování nového sjezdu ze silnice I/57 ve směru na Zlín nebo další etapa rekonstrukce zimního stadionu Na Lapači.
„Nemůže to na nového starostu spadnout naráz. Přípravu projektů dokončíme tak, aby v ní nový člověk jen pokračoval. Aby ty těžké rozhodovací věci už byly hotové,“ poznamenal Čunek.
I dvě funkce jsou moc, tvrdí Čunkovi konkurenti
„Chápu, že potřebuje na bezproblémové předání starostování nějaký čas. Tři vysoké funkce souběžně jsou ale příliš,“ poukázal politolog Karel Kouba z Univerzity Hradec Králové.
I zachování paralelních pozic senátora a hejtmana, se kterými Čunek nadále počítá, je podle politických konkurentů dlouhodobě neslučitelné.
„Pokud chce odvést práci, kterou úřad a občané potřebují, nedá se to zvládnout. Navíc, když je mezi Prahou a Zlínem 300 kilometrů. Pan Čunek příslušné instituce jen reprezentuje, pracovat za něj zřejmě musí někdo jiný,“ prohlásila někdejší senátorka za ČSSD Alena Gajdůšková.
A ke kritice Čunkovy kumulace funkcí se přidal také exhejtman Stanislav Mišák z ČSSD. „Když jsem se před lety souběžně ucházel o post na kraji a v Senátu, brali mě někteří za lumpa. A to šlo pouze o kandidaturu,“ připomněl Mišák.
Čunek: Práce hejtmana a senátora se dobře doplňuje
Čunek ale argumentuje, že práce hejtmana a senátora se vhodně doplňuje. Díky ní se dostane do blízkosti ministrů a k tvorbě zákonů. „To mi umožňuje pracovat v obou funkcích výkonněji,“ popsal.
Podobně svoji zkušenost se skloubením obou funkcí popsali bývalý královéhradecký hejtman Lubomír Franc a exhejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík.
„Díky vstupu do parlamentu mám více možností, jak ovlivňovat celostátní politiku, která má dopad i na obyvatele kraje,“ řekl před časem Franc.
„Na druhou stranu kvůli časové náročnosti je těžké obě funkce zároveň dělat na sto procent. Hrozí například nižší docházka na schůze Senátu,“ naznačil politolog Kouba.
To se týká také Čunka. Loňské statistiky vypovídají o tom, že se zúčastnil 69 procent hlasování v Senátu. A ještě jako řadový zastupitel se mezi lety 2010 až 2014 zúčastnil pouze sedmnácti z 35 zasedání vsetínského zastupitelstva. Omlouval to svým častým dojížděním do Senátu.
Poté, co se Čunek před dvěma lety znovu stal starostou, počet schůzí zastupitelstva i kvůli svému zaneprázdnění výrazně omezil. Zasedání se pak ale kvůli nutnosti projednat více bodů několikrát natáhla na šest či sedm hodin.
Kumulované funkce mají i další lidé z vedení kraje
Krajský radní pro řízení dotačních programů, rozvoj venkova a cestovní ruch Jan Pijáček (ODS) svého koaličního kolegu hájí.
„Je to šikovný politik. Vysoké funkce už si vyzkoušel a ví, do čeho jde. Byl ministrem, místopředsedou vlády, je na to zvyklý. Má v hlavě srovnané, co chce. Krajští úředníci nám navíc zajišťují komfortní odborný servis,“ uvedl Pijáček.
Kumulované funkce mají i další lidé z vedení kraje. Neuvolněný radní pro školství Petr Gazdík (STAN) je místopředsedou Poslanecké sněmovny a poslankyně Margita Balaštíková z ANO se stala uvolněnou krajskou radní, do jejíž kompetence spadá životní prostředí a zemědělství.
Jméno svého nástupce na postu starosty Vsetína hodlá Čunek oznámit do konce roku. Zda poté i nadále zůstane členem rady nebo alespoň zastupitelstva, zatím nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. Už nyní je však jisté, že město povede opět někdo z KDU-ČSL. Nejčastěji se spekuluje o současné místostarostce Simoně Hlaváčové.