Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Miliardovou modernizaci železnice přes Zlín brzdí spor o přejezd

  16:54
Plánovaná proměna železniční trati Otrokovice–Vizovice nabírá zpoždění. Důvodem je chybějící územní rozhodnutí, jemuž musí předcházet zrušení přejezdu ve zlínské části Příluky.

Půjde o zásadní změnu, která výrazně vylepší cestování vlakem do krajského města. Železniční trať mezi Otrokovicemi a Zlínem se rozšíří o druhou kolej a spoje mezi oběma městy mají jezdit každých 15 minut. V celém úseku až do Vizovic pak bude elektrifikovaná.

Jenže velké plány na modernizaci železnice dostávají trhlinu. Když na nedávné dopravní konferenci v Luhačovicích vystoupil generální ředitelSprávy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jiří Svoboda, naznačil, že zahájení prací na elektrifikaci a částečném rozšíření tratě může přijít na řadu až v roce 2023 či 2024.

Důvodem je fakt, že stále nebylo vydáno územní rozhodnutí. Tomu musí předcházet zrušení železničního přejezdu u společnosti Euro Car ve zlínských Přílukách, který vede z hlavní silnice přes koleje do průmyslového areálu, kde sídlí několik firem. Ty však jeho zrušení odmítají, protože je to pro ně jediná příjezdová cesta.

„Zrušení stávajícího přejezdu je nutné vzhledem k jeho technickému stavu a poloze, která odporuje současné platné legislativě,“ uvedl Marek Illiaš z tiskového odboru SŽDC.

Právní bitva o přejezd trvá už několik let. Koncem loňského roku radnice na žádost SŽDC přejezd zrušila, po odvolání firem a majitelů pozemků ale krajský úřad toto rozhodnutí změnil.

Fotogalerie

„V rámci odvolacího řízení byla tato věc vrácena k novému projednání na příslušný silniční správní úřad. Nové správní řízení by mělo začít v průběhu října,“ sdělil Illiaš.

Zástupci SŽDC neuspěli ani s návrhem na úpravu přejezdu přes koleje, který leží o 500 metrů dál směrem od Zlína a slouží jako příjezd z hlavní cesty ke kynologickému klubu. Ten by mohly využívat firmy z areálu v Přílukách. Správa železnic ale narazila na nesouhlas majitele pozemků a problém byl také s napojením na hlavní silnici.

Propojení z Broučkovy ulice se prozatím odkládá

Informace o zpoždění je nepříjemná i pro město Zlín. Radní Michal Čížek zdůraznil, že na jednání, které svolalo Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury a konalo se koncem září, zazněl termín přelom roku 2021/22.

„Rušení přejezdu u Euro Caru je záležitost čistě SŽDC. Město žádný takový požadavek nevzneslo,“ líčí Čížek.

Magistrát v minulosti plánoval vybudovat v Přílukách dvě nové cesty, jež měly ústit na hlavní silnici v místě nově upraveného přejezdu přes koleje. Šlo by o propojení z Broučkovy ulice.

„Nakonec ale zůstalo jen u studie. Dále se projekt nerozvíjel. Připojení Broučkovy ulice na silnici I/49 by bylo velmi nákladné vzhledem k délkám připojovacích pruhů a rychlosti 70 kilometrů za hodinu, která je zde povolena,“ řekl Čížek.

17. února 2015

Stát mezitím zpracovává dokumentaci pro stavební povolení a pokračuje ve výkupu pozemků. V současnosti má uzavřeno zhruba 650 smluv o smlouvách budoucích na výkupy pozemků či věcná břemena.

„K vlastním výkupům dojde po vydání platného územního rozhodnutí. Předpokládáme, že v případech, kdy nedojde k domluvě s vlastníkem pozemku, bude nutno zahájit vyvlastňovací řízení. Stavba je ve veřejném zájmu a k vyvlastňovacímu řízení lze v krajních případech zcela oprávněně přistoupit,“ naznačil Illiaš.

Zahájení stavby je podle něj momentálně plánováno nejdříve v závěru roku 2022. Časové prodlení však může být i delší, stát zatím nemá ani vysoutěženého zhotovitele stavby.

„U staveb takového rozsahu je navíc běžné, že k předání staveniště, během kterého už mohou být zahájeny i přípravné práce bez vlivu na dopravu, může dojít i půl roku před samotnou realizací stavby,“ vysvětlil mluvčí SŽDC.

„Tedy v tomto případě můžeme staveniště předat v závěru roku 2022 a práce na samotné elektrizaci mohou být zahájeny až později,“ doplnil.

Trať dlouhá přibližně 25 kilometrů se dočká také přestavby několika stanic. Počítá se rovněž s výstavbou tunelu pod křižovatkou v Otrokovicích a dalšími mimoúrovňovými kříženími železnice a silnic. Ve Zlíně vznikne navazující dopravní terminál.

Nebezpečný přejezd u průmyslového areálu ve Zlíně-Přílukách (červená šipka) se má zrušit, náhradou má být přejezd u kynologického klubu (zelená).

Nebezpečný přejezd u průmyslového areálu ve Zlíně-Přílukách (červená šipka) se má zrušit, náhradou má být přejezd u kynologického klubu (zelená).

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:
  • Nejčtenější

Poslední šichta před zavřením pánského holičství končila v šest ráno

Pobolívala jej kolena a chodidla, ale cítil se nabitý energií. V šest hodin ráno mu skončila směna, kterou neplánoval....

Praktici nechtějí testovat. Nakažení ohrozí ostatní pacienty, obávají se

Jsou přetížení, na mnoha místech pracují bez sestry, někteří navíc zaskakují za své nemocné kolegy. Praktičtí lékaři ve...

Ve Zlínském kraji přibudou tři nová odběrová místa, zvýší počet testů

Zdravotníci ve Zlínském kraji denně odeberou vzorky od 2 700 lidí. Nápor pomohou zvládnout nové odběrové stany ve...

Auto na Zlínsku po nárazu do stromu začalo hořet. Zemřely dvě ženy

V neděli ráno se stala vážná nehoda na silnici spojující obce Jasenná na Zlínsku a Liptál na Vsetínsku. Řidička auta...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V domovech nákaza decimuje klienty i personál, záchranou jsou studenti

Sociální služby začínají ve Zlínském kraji při druhé vlně koronavirové epidemie kopírovat situaci zdravotníků....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Na kole za adrenalinem, výhledy nebo poznáním Zlínského kraje

Nespočet kilometrů nových cyklostezek vzniklo ve Zlínském kraji v posledních letech. Mezi nejnavštěvovanější patří...

Auto na Zlínsku po nárazu do stromu začalo hořet. Zemřely dvě ženy

V neděli ráno se stala vážná nehoda na silnici spojující obce Jasenná na Zlínsku a Liptál na Vsetínsku. Řidička auta...

Praktici nechtějí testovat. Nakažení ohrozí ostatní pacienty, obávají se

Jsou přetížení, na mnoha místech pracují bez sestry, někteří navíc zaskakují za své nemocné kolegy. Praktičtí lékaři ve...

Městům klesly kvůli koronavirové krizi příjmy, investice ale chtějí držet

U měst a obcí se při sestavování rozpočtu na příští rok projeví výpadek peněz od státu kvůli epidemii koronaviru....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...