Sucho je zažehnáno, letní a podzimní deště doplnily podzemní vody

  9:24aktualizováno  9:24
Ještě uprostřed léta byly podzemní vody ve Zlínském kraji hluboko pod normálem a hrozilo, že některé řeky mohou vyschnout. Dnes už je situace díky dešťům mnohem lepší a vrací se do normálu.

Tristní byl v létě pohled na vysychající řeku Dřevnici ve Zlíně, nyní už je situace zase lepší. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Při pohledu do řek a potoků ve Zlínském kraji je zřejmé, že vody je dost. To však nemusí platit pro podzemní zdroje. Skutečnost je ale taková, že i podzemní vody, které byly ještě v červnu hluboko pod normálem, se vracejí na svoji původní úroveň.

„Situace se zlepšila, není zdaleka tak špatná jako loni. Způsobily to nedávné dlouhodobější srážky,“ nastínila vedoucí oddělení hydrologie Českého hydrometeorologického ústavu v Brně Eva Soukalová.

Nejhůře na tom bylo s vodu v řekách i v podzemí povodí Bečvy, kde letos na jaře a v létě velmi málo pršelo. Ve Vsetínské a Rožnovské Bečvě teklo v červnu jen na devět procent obvyklého množství vody.

Dnes to neplatí. Hlavně díky dešťům: měřící stanice v Horní Bečvě jen za poslední měsíc naměřila přes 10 centimetrů srážek. V průměru jich ve Zlínském kraji spadlo za tuto dobu kolem osmi centimetrů.

Nejvíce deštivých dnů za poslední měsíc bylo ve Vizovicích, přesně dvacet. A to už se v řekách i podzemních vodách pozná.

„Průtoky ve Zlínském kraji odpovídají zhruba 100 až 200 procentům průměrných říjnových hodnot. V příštích dnech očekáváme spíše lehký pokles hladin,“ podotkl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

V létě nebylo takové sucho jako loni

A jak jsou na tom aktuálně podzemní vody? Na vrtu v Zašové hladina za necelý měsíc stoupla o skoro 20 centimetrů, ve Valašském Meziříčí o deset. I v dalších zdrojích vody přibývá, byť pomaleji.

Sucho 2016 ve Zlínském kraji

„Situace se začala měnit k lepšímu na přelomu července a srpna. A teď jsme už téměř na normálu,“ upozornila Soukalová.

Podzemní vody ale stále trpí deficitem z loňského roku, kdy bylo mimořádně parné a suché léto. To letošní bylo na srážky také slabé. V minulosti se to už stalo, například v letech 1983 a 1984, kdy byla situace velmi zlá.

„Letošní léto nebylo tak mimořádně suché jako to loňské. Nicméně stále platí, že Zlínský kraj patří v rámci povodí Moravy k oblastem, kterých se sucho dotýká nejvíce,“ upřesnil Chmelař.

Stav podzemní vody vylepší dostatek sněhu a jarní tání

Ztrátu z loňska deště ještě nedohnaly a možná se jim to letos ani nepodaří. Pomoci by měla zima. Avšak bude potřeba, aby nebyla tak suchá jako loni.

„Bude záležet na tom, jestli v zimě napadne sníh. Když je sněhová pokrývka, tak se voda pomalu vsakuje do půdy a podzemní zdroje se tak nejlépe doplní,“ naznačila Soukalová.

Naopak zima bez sněhu je špatná, protože občasné deště mohou stéci po zmrzlé půdě do řeky. A navíc nepřijde tolik potřebné jarní tání.

Jaká bude letošní zima, si meteorologové netroufají zatím předpovídat. Měsíční předpověď hovoří o tom, že od tohoto týdne začnou teploty klesat. V závěru listopadu už bude v průměru jen kolem tří stupňů. Srážkově bude listopad průměrný.

„Vzhledem k nepřesnosti dlouhodobých předpovědí nelze říci, jaký bude průběh zimy, natož jak bude vypadat situace na jaře,“ řekl Chmelař.

Vody v přehradách je ve Zlínském kraji dostatek. Naplněné jsou od 60 do 100 procent. Je v nich místo pro případ, že by více pršelo.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Z nákladního auta na D1 vytekla kyselina sírová, řidič zřejmě zaspal

Jiří Vaculík (vlevo) a Petr Chmela začínali coby spoluhráči v kapele Symfonik...

Mikrospánek mladého řidiče zřejmě stál za nehodou nákladního auta, které převáželo barely s vysoce koncentrovanou...

Podlesníky, pivovarský guláš a jelení steak. Ochutnejte krajové speciality

Pivovarský guláš se dříve připravoval z koňského masa, dnes vítězí hovězí.

Chcete-li hodovat jako kdysi šlechta, dejte si kvalitní kus jeleního masa. Vyrazit pro něj můžete i ke středočeským...

Další z rubriky

Ve Zlíně schází téměř třetina soudců, jmenování nových trvá dlouho

Ilustrační snímek

Správně by mělo na okresním zlínském soudu pracovat 25 soudců, to je však v poslední době nedosažitelný ideál....

Řidič neohlásil, že srazil cyklistu, pak měl pozitivní test na drogy

Ilustrační snímek

Těžké zranění utrpěl cyklista, kterého na Zlínsku srazilo nákladní auto. Jeho řidič mu sice poskytl první pomoc, nehodu...

Města schovávají kontejnery pod zem, třídit tak jde i v historickém centru

Podzemní kontejnery fungující pouze s čipovou kartou jsou ve Zlíně třeba na...

S receptem na to, jak odstranit nevzhledné a zapáchající stanoviště popelnic, přichází hned několik měst ve Zlínském...

Adecco spol. s r.o.
Pracovník výroby - Kroměříž

Adecco spol. s r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 19 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz