Zlínský kraj trápí extrémní sucho, řeka Dřevnice může dočasně vyschnout

  14:22aktualizováno  14:22
Přestože se Zlínským krajem občas proženou přívalové deště, vody v řekách pořád ubývá a tenčí se i její podzemní zásoby. V řece Dřevnici ve Zlíně už teče tak málo vody, že je pod hranicí sucha. A podle odborníků se může klidně stát, že druhé suché léto po sobě „nepřežije“.

Dřevnice je na dvou úsecích pod hranicí sucha. Pokud nezaprší, může vyschnout, nebo v ní poteče jen pár litrů vody. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Meteorologové nepředpovídají v dohledné době vytrvalejší deště, proto se skutečně může stát, že některé toky budou úplně bez vody. Akutně je tím nejvíc ohrožená právě Dřevnice, která je na dvou úsecích pod hranicí sucha. Velmi špatně jsou na tom také Vsetínská a Rožnovská Bečva.

„Už loni při suchém létě vyschlo hodně menších potůčků. Pokud jde o Dřevnici, tak jestli nebude pršet, může vyschnout, nebo v ní poteče jen několik litrů vody,“ nastínila vedoucí oddělení hydrologie Českého hydrometeorologického ústavu v Brně Eva Soukalová.

„Odhaduje se to ale velmi obtížně, protože počasí známe jen zhruba týden dopředu,“ doplnila.

Loni bylo sucho a nepomohla ani mírná zima bez sněhu

Řeky jsou závislé na tom, jak vydatné jsou jejich podzemní zdroje. Ty jsou ovšem od loňského parného a suchého léta pod normálem. Nepomohla ani zima, protože napadlo málo sněhu a jarní tání zdroje nedoplnilo.

Situace se navíc každým dnem zhoršuje, protože nepřicházejí vytrvalejší srážky, které jsou pro zlepšení situace nezbytné. Takže řeky jsou skoro prázdné: Morava je na 29 procentech obvyklého množství v červenci, Dřevnice na 15, Olšava na 14, Vsetínská Bečva na 11 a Rožnovská Bečva dokonce jenom na devíti procentech. To už jsou kritické hodnoty, které zřejmě nejsou ani zdaleka definitivní.

Kolik vody je v řekách

  • Morava 29 %
  • Dřevnice 15 %
  • Olšava 14 %
  • Vsetínská Bečva 11 %
  • Rožnovská Bečva 9 %

Jde o srovnání s dlouhodobými průměry vody v řekách v červenci.

Zdroj: Povodí Moravy

„Během loňského léta na tom byly nejhůř toky v povodí Bečvy. Některé přítoky Rožnovské Bečvy úplně vyschly. Nedorazí-li na území České republiky trvalejší srážky, může se situace opakovat i letos. Když se sucho opakuje dva tři roky po sobě, jsou jeho dopady mnohem vážnější,“ upozornil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

A po loňském „pouštním“ létě přichází letos další. V minulosti se to už stalo, například v letech 1983 a 1984, kdy byla situace velmi zlá.

„Je možné, že se to zopakuje a vody bude všude minimum,“ připustila Soukalová.

Ohroženy jsou sice především menší toky, avšak ani již zmíněná Dřevnice není v bezpečí. Proč?

Loni vyschl například Úterský potok v Trpístech na Plzeňsku, který sice není velký, ale podstatná je rozloha jeho povodí. A ta je skoro 300 kilometrů čtverečních.

Dřevnice ve Zlíně má povodí jen o pár kilometrů větší. V krajském městě je její hladina aktuálně vysoká pouhých patnáct centimetrů, na horním toku v Kašavě třicet. V obou úsecích je to úroveň pod hranicí sucha.

„Současné hladiny řek ve Zlínském kraji odpovídají přibližně úrovni z července roku 2003. Tehdy byly na řadě toků naměřeny nejnižší stavy vody a velké množství těch menších vyschlo úplně,“ konstatoval Chmelař.

Trvalejší deště se podle meteorologů bohužel neblíží

Vodohospodáři situaci zlepšují odpouštěním vody z přehrad. Ty ovšem nejsou na všech řekách. Výrazně nepomáhají ani přívalové deště a bouřky.

„Voda se nestačí vsáknout a rychle odteče do sítě řek a potoků,“ podotkl Chmelař.

Tím pádem se neposílí ani podzemní vody. Takže na vrtu v Kyselovicích se jen za poslední měsíc snížila hladina o 15 centimetrů a je hluboko pod úrovní sucha. Na vrtu v Jablůnce se hladina snížila během června o deset centimetrů. A tak by se dalo pokračovat dál.

„Podzemní vody jsou na tom skutečně velmi špatně,“ povzdychla si Soukalová.

Nejhorší situace je v povodí Bečvy, protože tam méně pršelo. Spadlo tam 75 až 90 procent průměrných srážek, místy jenom padesát. A meteorologové nehlásí, že by trvalejší deště měly do Zlínského kraje dorazit.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Houkajícím hasičům vběhli do cesty chodci i s kočárkem

Houkajícím hasičům vběhli pod kola chodci i s kočárkem

Hazard se životem předvedla skupina chodců na Valašsku. Hasiči spěchající s houkající a blikající cisternou k zásahu...

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

Křižovatku sleduje čtrnáct kamer, evidují počet aut, rychlost i kolonu

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Provoz na jedné z křižovatek ve Zlíně začalo sledovat čtrnáct kamer. Monitorují, jak je doprava hustá, kam auta jezdí,...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Lihový boss Březina přiznal velké ovlivňování svědků, hrozí mu další trest

Radek Březina u brněnského soudu, který projednává jeho údajné masivní...

Zlínský lihový boss Radek Březina se u soudu v Brně doznal, že v jeho případě docházelo k masivnímu ovlivňování svědků....

Další z rubriky

Lihový boss Březina přiznal velké ovlivňování svědků, hrozí mu další trest

Radek Březina u brněnského soudu, který projednává jeho údajné masivní...

Zlínský lihový boss Radek Březina se u soudu v Brně doznal, že v jeho případě docházelo k masivnímu ovlivňování svědků....

Fotbalový stadion převezme zlínská radnice v zimě, už chystá první opravy

Pohled na stadion fotbalistů Zlína

Fotbalový klub FC Fastav Zlín získal pro příští sezonu licenci a jako majitel stadionu jsou v ní uvedeny Sportovní...

Křižovatku sleduje čtrnáct kamer, evidují počet aut, rychlost i kolonu

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Provoz na jedné z křižovatek ve Zlíně začalo sledovat čtrnáct kamer. Monitorují, jak je doprava hustá, kam auta jezdí,...

Najdete na iDNES.cz