Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

První atomovka zabíjela ještě před Hirošimou. Vraždí dodnes

Daň na životech si atomová bomba poprvé vybrala ještě před Hirošimou a Nagasaki. A vybírá si ji dodnes. Životy lidí u Tularosy v Novém Mexiku, kde americká vláda provedla první testovací explozi, ničí dodnes. A dodnes též bojují tamní obyvatelé za odškodnění a omluvu. Stále marně.
Bojovnice. Úsilí tularoských vede Tina Cordova.

Bojovnice. Úsilí tularoských vede Tina Cordova. | foto: ČTK

Některé zážitky z mládí jsou nezapomenutelné. A Barbara Kentová se ani jako důchodkyně nedokázala vymanit ze vzpomínek na taneční tábor, kterého se s kamarádkami účastnila ve svých dvanácti letech. Kemp Ruidoso byl radostným místem, se spoustou her a dobrodružství. Pamatuje si dobře i na to, jak se ráno 16. července ozvala ohlušující rána. Zem se zatřásla tak, až spadla z palandy na zem.

Vzpomíná si, že byť bylo půl šesté ráno a mělo se rozednívat, venku bylo světlo jako v pravé poledne. A vítr byl tak horký! Když pak z nebe začal padat jemný bílý prášek, vypadalo to, že sněží. „Sníh a v červenci, v Novém Mexiku, to bylo k neuvěření,“ vyprávěla. „Hrály jsme si v tom nevysvětlitelném počasí, v noci, ale za denního světla, venku. Padající vločky jsme chytaly na jazyk, a nabíraly si ten bílý popel na obličej.“

O čtyřicet let později zůstala Kentová jako jediná ze dvou tuctů dívek, které se kempu účastnily, naživu. Všechny její přítelkyně z dětství už byly dávno mrtvé, většina se nedožila ani čtyřicítky. Postupně je zabily rakovinné nádory, leukémie, zhoubná bujení. „Nebyla to náhoda,“ dodává. „Kvůli utajení nás nechali hrát si s věcí, která nás všechny zabila.“

Dětský tábor Ruidoso v Novém Mexiku totiž ležel jen čtyřicet kilometrů od místa, kde byla v polovině července 1945 otestována první atomová bomba na světě.

Výbuch na vlastní kůži

Nad otázkou, kde vlastně vyzkoušet výsledek práce projektu Manhattan, a přitom neohrozit utajení, nestrávili výzkumníci z laboratoří v Los Alamos mnoho času. Armáda jim k tomu předem vyčlenila prostor v Novém Mexiku, v povodí řeky Tularosa. Víc se nediskutovalo.

Dnes se tu nachází uzavřený prostor armádní střelnice White Sands, ale v roce 1945 nebylo místo zdaleka tolik izolované. Bylo víceméně volně přístupné a poměrně zasídlené. V okruhu 240 kilometrů od místa plánovaného k výbuchu Trinity tehdy žilo téměř půl milionu lidí.

Vesměs hispánského nebo afroamerického původu, potažmo obyvatel z řad „prvních národů“, indiánů. Což je dost možná jedním ze spekulativních důvodů, proč se nikdo neobtěžoval místní předem varovat. Plošná evakuace obyvatel by k experimentu připoutala nežádoucí pozornost a mohla by kompromitovat celý projekt. A to vzhledem k proinvestovaným miliardám dolarů nebylo vhodné.

Navíc prý nikdo z laboratoří předem nepočítal s až takovou brizancí. Ani s radioaktivním spadem, který se, hnán větrem, rozptýlil neplánovaně o stovky kilometrů dál. Zkušební exploze Trinity tak znenadání vstoupila do životů desítek tisíc nic netušících lidí.

Ukazovat se to začalo hned v následujících dnech.

Na rodinné farmě Oscuro, vzdálené od místa výbuchu 70 kilometrů, uhynula po „smršti bílých vloček“ všechna kuřata a hlídací pes. V Chupadera Mesa, padesát kilometrů od epicentra, utrpěla újmu stáda krav. Na jejich kůži se objevily silné popáleniny, línala jim srst. V Binghamu, který ležel jen devatenáct kilometrů od místa exploze a kde obyvatelé absorbovali záření o síle 6,5 rentgenu každou hodinu, pociťovali místní slabost, únavu a nevolnost.

A to byl teprve začátek.

Všechno je v nejlepším pořádku

Všichni dotčení měli pochopitelně spoustu otázek, ale armáda ani americká vláda pro ně žádné odpovědi připravené neměly. Snad jen, že došlo k řízené explozi v muničním skladu, jinak je všechno v naprostém pořádku.

Varování před možnými zdravotními následky nepřišlo ani poté, co byly o pár týdnů později shozeny atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki a vyvíjená zbraň alespoň formálně přestala být tajemstvím.

Obyvatelé v povodí Tularosa si tedy dál počínali bezstarostně. Neomezovali se v přístupu ke kontaminovaným vodním zdrojům, neobávali se konzumace výpěstků z radiací zasažené půdy, dál si obkládali domy a zahrádky „modrým a zeleným sklem“, tedy silně radioaktivní taveninou.

Že něco není zcela zjevně v pořádku, upozornila vládní instituce oficiálně poprvé v roce 1947 státem pověřená doktorka z Roswellu, Kathryn S. Behnke. Už trochu tušila, odkud vítr vane, a tak komunikovala přímo se Staffordem Warrenem, který měl v projektu Manhattan na starost radiační bezpečnost.

Statistika novorozeneckých úmrtí se totiž v regionu radikálně proměnila. I když Nové Mexiko nepatřilo ke zrovna hospodářsky vyspělým oblastem, kojenci tu často neumírali. Nanejvýš šlo o jednotlivé případy ročně. Jenže tragický počet však hned od srpna 1945 poskočil z nul a jedniček na pětatřicet měsíčně.

Zajímala se o to, jestli s tím nemohou mít něco společného laboratoře v Los Alamos. A pak ještě konkrétněji, jestli s tím nemůže mít něco společného výbuch z 16. července 1945. „V celonárodním průměru jsme žádné zvýšení novorozenecké úmrtnosti nezaznamenali, a mohu vás ujistit, že bezpečnost a zdraví lidí ve vaší oblasti nebyly žádným způsobem ohroženy,“ zněla odpověď.

Tularosa byla horší než Hirošima

Zkušební test Trinity nezabíjel jen ty, co ho zahlédli. Ozvěnou plošně zvýšené radioaktivity hubil v následujících generacích tisíce lidí po celém regionu. „Lidé umírali napravo i nalevo,“ vypráví Gloria Herrera, obyvatelka Tularosy. „Nikdo tady nevěděl, proč je kolem tolik smrti. Mrtvé jsme přestali počítat.“

Herrera je předposlední zástupkyní své rodiny, ostatní blízké příbuzné i vlastní děti už pohřbila. Většinou kvůli nemocem spojených s rakovinou. Počítá se k těm, kteří si v Novém Mexiku říkají downwinders. To proto, že „stáli po směru větru“, který od kráteru Trinity unášel radioaktivní prach.

Oficiálně se sdružení Downwinders začalo utvářet až v devadesátých letech. Poté, co byli americkou vládou v rámci Zákona o kompenzaci vystavení radiace, tzv. RECA, odškodněni obyvatelé států Nevada a Utah. I ti si užili své, poté co se začaly testovat jaderné zbraně na střelnici u Frenchman Flat.

„Ale tam byla jiná situace,“ vysvětluje Herrera. „Nejbližší osídlení leželo v Nevadě 240 kilometrů od místa výbuchu. Tady bydleli lidé i v třicetikilometrové vzdálenosti. Jim se dostalo zadostiučinění, omluvy a kompenzací. Nám se nikdo omlouvat nechtěl. Osobně se domnívám, že by to pro ně bylo doznáním vlastní chyby. A proto o tom chtěli i nadále pomlčet. My jsme malí, slabí, bez vzdělání a politické síly.“

O tom, že situace v povodí Tularosa byla odlišná než na testovací střelnici v Nevadě nebo v Japonsku, nepochybuje ani fyzik Joseph Shonka. Záleží totiž na průběhu exploze a na tom, kde k ní dojde.

„Bomby nad Hirošimou a Nagasaki byly odpáleny ve výšce 600 a 500 metrů nad zemí, povrchu se nedotkly. Proto také do svého oblačného hřibu nenasály tolik materiálu a neprodukovaly pak takové množství spadu,“ vysvětluje Shonka. „Naopak Trinity byla pozemní exploze, která do sebe nasála velký objem nečistot. Ty se v mraku smísily s radioaktivním materiálem, vše se roztavilo. A jak se mrak ochlazoval, docházelo ke kondenzaci a ve formě popílku pak ty radioaktivní fragmenty vypadávaly ven.“

Trinity zamořila spadem výrazně větší plochu než Hirošima a Nagasaki. Zvýšenou radioaktivitu je ještě dnes možné naměřit na ploše větší než sedm tisíc kilometrů čtverečních. Ve směru, kterým 16. července 1945 vanul vítr.

Dědictví radioaktivní chudoby

V čele novomexických Downwinders dnes stojí dvaašedesátiletá Tina Cordova z Tularosy. Samotnou explozi nezažila, ale vyrůstala na farmě, stojící jen 75 kilometrů od místa výbuchu.

Poprvé se sama s rakovinou štítné žlázy musela poprat v devětatřiceti letech, nyní se léčí s rakovinou hrtanu. A zatím marně bojuje za spravedlnost pro své sousedy. Jejím cílem je vymoci omluvu od státu a odškodnění. Stejně jako se to podařilo 26 tisícovkám ozářených lidí v Nevadě a Utahu.

Legislativně snadné to však není a čas se krátí. Předně, žádnou studii o výskytu rakoviny v místní populaci, případně studie o vlivu ozářením indukovaných nádorech, v regionech Nového Mexika žádná vládní instituce oficiálně neprováděla. Jako by se tu nic mimořádného nedělo. Dalším problémem je, že ona RECA, která by měla přinést kýžené kompenzace, má vypršet v roce 2024.

Je to paradox, následky prvního jaderného výbuchu přežijí legislativu, která má poškozeným pomoci. „A i tak je poplatná těm, kteří byli ozářeni před rokem 1962,“ dodává. „Netýká se těch z druhé generace, kteří musí žít s rakovinou.“

Primárním motivem paní Cordovy proto je, aby vláda uznala svou chybu a konečně nabídla regionu Tularosa odpovídající pomoc.

Cordova hovoří o tom, že v chudé Tularose akceleruje jaderný výbuch i po téměř osmi dekádách bídu. „Život tady je konstantním cyklem chudoby, ve které jsme uvězněni. Lidé tu nemohou budovat něco jako mezigenerační bohatství, protože musí platit přemrštěné sumy za léky a léčbu rakoviny. Všichni tu na ně sobě nebo svým příbuzným přispíváme. Nemůžeme poslat děti na školu, nemůžeme jim postavit dům. Musíme žít s rakovinou, kterou jsme si nezavinili,“ shrnuje.

První atomová bomba začala zabíjet v červenci 1945 v Novém Mexiku. A zabíjí dodnes.

  • Nejčtenější

Nejhorší není pohled, ale pachy. Na to si nikdy nezvyknete, říká soudní lékař

9. června 2024

Premium Soudní lékař František Vorel dělal přes deset tisíc znaleckých posudků. Brutalita zločinců ho často...

Nová antikoncepční éra. Gel pro muže slibuje spolehlivost

12. června 2024

Má být stejně účinný jako hormonální antikoncepce pro ženy. Snad dokonce ještě spolehlivější. Gel...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

I penisu určujeme ideální vzhled. Studie zjistila, co preferuje většina

10. června 2024

Premium Ideální nos, obličej, hrudník u pánů a ňadra u dam, zadek. Žádoucí proporce si, podle měnících se...

Zvedá železo, tančí. Dřív jsem měla metrák, říká holka, co ráda cvičí

13. června 2024

Ráda hledá výzvy. V posilovně je jako doma, soutěžně okusila fitness, bez deadliftu pro ni není...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nápadník se proměnil v psychopata. Opilou soustružnici při sexu ubil cihlou

8. června 2024

Premium Polorozpadlý dům na konci ulice zel už dlouho prázdnotou. Občas se tu setkávaly poněkud nenáročné...

Zvedni, odnes, přehoď. Siláckou soutěž nabídneme v přímém přenosu

15. června 2024

Sjedou se, aby poměřili síly. Aby se utkali v disciplínách, které laikům připadají nezdolatelné....

Nejstarší pivovary světa. Fungují i tisíc let, dějinami prošlo i Česko

14. června 2024

Svět ho zná již po třináct tisíc let, jistou dobu bylo pivo mnohde dokonce zdravotně bezpečnější...

Zvedá železo, tančí. Dřív jsem měla metrák, říká holka, co ráda cvičí

13. června 2024

Ráda hledá výzvy. V posilovně je jako doma, soutěžně okusila fitness, bez deadliftu pro ni není...

Ahoj, bacha, grázl. Jak vznikla slova? Na hulváta jsem ještě nepřišel, říká vědec

12. června 2024

Premium Bohemista Jiří Rejzek je autorem Českého etymologického slovníku objasňujícího původ jedenácti...

Pronájem bytu 2+kk, 54 m2
Pronájem bytu 2+kk, 54 m2

Jablonského, Plzeň - Východní Předměstí
13 000 Kč/měsíc

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik tolik, že se jejich cena...