Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Smrtka a hurikán Katrina aneb proč personifikujeme nemoci či nebezpečí

  9:00
Jak byste si představili nehmotnou pohromu, která připraví o život vaše blízké? Ve středověké Evropě byl odpovědí kostlivec v kápi - Smrt. Smrtka se poprvé objevila ve 14. století, v dobách moru, kdy se černá smrt valila přes kontinent a zahubila polovinu obyvatel. V moderní době se sklon antropomorfizovat nepříjemné jevy projevuje třeba nadáváním nefungujícím přístrojům.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Přesná podoba Smrtky se v jednotlivých zemích liší. Je stará či mladá, žena nebo muž, oděná v bílé nebo černé, ale ve většině lidových kultur napříč dějinami je smrt a nemoc zobrazována v lidské podobě, píše server BBC.

V době po osvícenství bychom si mohli myslet, že jsme personifikaci přírodních jevů ponechali v minulosti. Přesto stačí jen letmý pohled na to, jak jsme se vyjadřovali o covidu-19, a zjistíme, že opak je pravdou. Někteří komentátoři o koronaviru hovořili, jako kdyby měl vědomý záměr zničit lidstvo, a v novinových karikaturách měl nohy, ruce a zlověstný úšklebek. Tehdejší americký prezident Donald Trump o něm mluvil jako o „drsném a chytrém“.

Podobně reagujeme na extrémní počasí. Hurikánům a bouřím dáváme stejná jména jako našim dětem a mluvíme o nich, jako kdyby stejně jako lidé mohli cítit zlobu nebo se chtěli mstít. Stejný jev můžeme pozorovat i v našich rozzlobených reakcích na nefunkční technologie - pokaždé, když proklínáme své počítače a nadáváme na své chytré telefony, automaticky antropomorfizujeme neživé objekty.

Pocit kontroly, který nám takové chování navozuje, nám může poskytnout rychlou úlevu. „Naše práce ukázala, že lidé u věcí, které antropomorfizují, pociťují předvídatelnost a porozumění. Takže bez ohledu na to, zda těm věcem opravdu rozumí, jim to poskytuje pocit psychické útěchy,“ uvedl výzkumník Adam Waytz z univerzity v Evanstonu v americkém státě Illinois. Provedl řadu experimentů a studií souvisejících s tendencí lidí přisuzovat lidské rysy technologickým zařízením.

Dlouhodobé důsledky takového chování pak závisejí na kontextu. V nejhorším případě může antropomorfizace prohloubit iracionální chování - například ve způsobech, jak vnímáme štěstí a jak to ovlivňuje naše finanční rozhodování. To sledovala Katina Kulowová z univerzity v americkém Louisville, která se spolu s kolegy účastníků studie ptala, nakolik si polidšťují štěstí. Zjistila, že čím víc lidé štěstěně přisuzují lidské vlastnosti, tím pravděpodobnější je, že při hazardních hrách riskují.

Co se týče našeho zdraví, může nás tento mechanismus naopak ochránit před rizikem. Podle výzkumu týmu Lili Wangové z univerzity v čínském Chang-čou se zdá, že pokud si nemoc personifikujeme, cítíme se více ohrožení a zranitelní, a proto přijímáme vhodná preventivní opatření.

Od náboženství k nadávání laptopům

Někteří výzkumníci tvrdí, že s ohledem na dějiny lidstva mohly naše antropomorfní sklony dát vzniknout božstvům. Příběhy o bozích mohly mít původ v případech, kdy jsme za neočekávanou událostí hledali lidský záměr, a časem se vyvinuly v složité náboženské systémy. V mnoha případech zahrnují konkrétní vzhled božstev a jejich schopnosti spolu s tradicemi, které je třeba dodržovat, abychom si je udobřili.

„Dovednost rozpoznávat a odhadovat duševní stav jiných lidí a schopnost ztvárňovat cíle a záměry umožňuje lidem také ztvárňovat a rozmýšlet o různých nadpřirozených subjektech, a následně v ně i věřit,“ píše Will Gervais z Kentucké univerzity ve vědeckém článku na toto téma. „Schopnost představovat si bohy vzniká jako kognitivní vedlejší produkt lidské schopnosti vnímat mysl,“ pokračuje.

Dostupné důkazy tuto myšlenku podporují. Pocity nejistoty například podle všeho znamenají větší víru v náboženské nebo paranormální figury, a snímky mozku ukázaly, že tato víra má často stejný nervový základ jako jiné projevy antropomorfismu.

Ať už nadávají svým laptopům, vyhýbají se vychytralému koronaviru, vzpomínají na hurikán Katrina nebo se považují za dítě štěstěny, zdá se, že lidé si nemohou pomoci a svět kolem sebe zaplňují imaginárními bytostmi, stvořenými k vlastnímu obrazu, uzavírá BBC.

Autor:
  • Nejčtenější

Nová antikoncepční éra. Gel pro muže slibuje spolehlivost

12. června 2024

Má být stejně účinný jako hormonální antikoncepce pro ženy. Snad dokonce ještě spolehlivější. Gel...

Zvedá železo, tančí. Dřív jsem měla metrák, říká holka, co ráda cvičí

13. června 2024

Ráda hledá výzvy. V posilovně je jako doma, soutěžně okusila fitness, bez deadliftu pro ni není...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ministerstvo nedžentlmenské války. Churchillovi specialisté se inspirovali piráty

11. června 2024

Zničit lodě, které sice patří nepřátelům, ale kotví v přístavu neutrální země, byla výzva....

Ahoj, bacha, grázl. Jak vznikla slova? Na hulváta jsem ještě nepřišel, říká vědec

12. června 2024

Premium Bohemista Jiří Rejzek je autorem Českého etymologického slovníku objasňujícího původ jedenácti...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Análnímu sexu přeje pop, fetišům metal. I sex má svůj playlist

17. června 2024

Propojila muziku se sexem. Proto, že pro mnohé prostě patří k sobě. Netradiční studie zjišťovala,...

OBRAZEM: Pornoherečky, křiklouni. Připomeňte si tváře Clash of the Stars

18. června 2024

Má za sebou sedm turnajů, nabídly barvité postavy. Jejich zázemí sahalo od porna po ryzí...

Vědkyně o AI: Zatím nemáme technologii, která by najisto ověřila pravost videí

v diskusi je 1 příspěvek

17. června 2024

Premium V dnešní době už je velmi složité a občas dokonce nemožné poznat falešné video či fotografii, jež...

Análnímu sexu přeje pop, fetišům metal. I sex má svůj playlist

17. června 2024

Propojila muziku se sexem. Proto, že pro mnohé prostě patří k sobě. Netradiční studie zjišťovala,...

Učil jsem se v Číně i od Foglara, líčí zakladatel české školy bojových umění

16. června 2024

Premium Od roku 1990 vede Ivan Rzounek stále fungující českou školu Wing Chun Kung Fu v Praze. Vypráví...

Byt 1+1, u sjezdovky
Byt 1+1, u sjezdovky

Na Sluneční Stráni, Janské Lázně, okres Trutnov
3 699 000 Kč

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...