Oddělení pro zvláštní operace bylo speciální sekcí britské zpravodajské služby MI6. Vzniklo v roce 1940, přímo na popud Winstona Churchilla, a zaměřovalo se na vedení boje nestandardními metodami. Jeho členové měli provádět průzkum, špionáž a sabotáže, měli pomáhat místním hnutím odporu v Evropě. Byli v tom vážně dobří.
Ještě než si však vysloužili chválu a švihácké přezdívky, jako například Churchillova tajná armáda nebo ministerstvo nedžentlmenské války, mluvilo se o nich často velmi kriticky. Jako o tom nejzbytečnějším válečném projektu, nepravidelných destrukčních oddílech z Baker Street, dobrých leda k mrhání státními prostředky.
Stratégové smýšlející v obrysech konvenčně vedené války totiž neviděli v jednotkách SOE potenciál. Definitivně na to změnili názor až o dvě léta později, po úspěšném dokončení Operace Postmaster. Ta pomohla Britům s nebývalou elegancí vyřešit jeden zásadní problém, který žádné uspokojivě džentlmenské řešení nenabízel.
Onen rébus vážil 8 500 tun a kotvil u pobřeží západní Afriky, v přístavu na ostrově Ferdinand Po. A v něm se ono rozměrné plavidlo, které patřilo nepřátelské Itálii, nacházelo v bezpečí, které mu dopřávala neutrální země.