Diskuze

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské kolonizační vojáky, nakonec se odtud rozlétl do celého světa. Je odtud i míč pro mistrovství 2018. Jenže zatímco pro firmy znamená výroba míčů zisky, pro dělníky a dělnice bídné mzdy a pracovní podmínky.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
OO

O53l37d63a 79O30l74e23š

16. 7. 2018 2:25

mohlo se to šít u nás, takhle by to mohli šít naši indičtí migranti

0 0
možnosti
ID

A co my s tim? Takove podminky panovaly ve vsech zemich Evropy za industrialni revoluce. At se s tim Pakistanci vyporadaji sami, stejne jak to udelali Evropane. Nemusime porad nekomu delat chuvu. Briti za sebou nechali vsechno co v Pakistanu za neco stoji: od zeleznic po fotbalove mice. Chudobu si Pakistanci zpusobili sami.

0 0
možnosti
MK

Tak balon ušijí za 12 Kč a světová firma ho prodává za 2 600. Teď jde o to, kolik za něj ta světová firma platí pakistáncům. Jestli pár korun tak musí moc dobře vědět že ho šijí děcka v nějakém chlívku a jsou jenom velcí pokrytci. Pokud za něj platí dost, tak jsou darebáci ti Pakistánci. Otázka je, jestli by se dostalo víc peněz zaplacených pakistáncům až k těm děckám. Já si myslím že ne.

1 0
možnosti
JC

J15a58n 26C41h61o15b75o27t

11. 7. 2018 8:13

A čo vy si Kefalín také predstavujete pod slovom "prekérní"?

Já znám hlavně prekérní situaci...tady autor ve své exhibici "každý čtvrtek nové neznámé slovo" i prekérní smlouvu a prekérního dělníka. Je snad dělník trapný, nepříjemný? Nebo se to zrovna říká mezi klukama u cold dripu? "Tý jo, ta nová šéfka je ale dost prekérní".

Návrh napříště: cirkadiánní. To má šťávu, to má potenciál!

A nebo jinak: před podobnými exhibicemi použít slovník cizích slov či korpus jazyka českého. Postačí ale i Google :/

1 0
možnosti
MB

Rád by som videl skutočné foto z výroby ADIDAS Telstar lebo "polovica" článku je o tejto lopte. ..... ale kdeže! .... na foto sú pochybné výrobne z garáže alebo pivnice s detičkami kde šijú značky DERBYSTAR, TRICO, SELECT, ULTIMATE, ITALIA, BRASIL a podobné noname značky. ..... teda môžme s kľudom povedať že fotogaléria k článku je zavádzajúca a klamlivá. Hlavne je treba vytvoriť senzáciu.

0 1
možnosti
JC

J92a92n 81C40h58o41b21o80t

11. 7. 2018 8:17

Já to pochopil tak, že ty vaše nounejm značky šijí přesně i pro ten Adidas. Vy ne?

U textilu to přesně tak funguje, mezinárodní značky uspořádají tendr na to, kdo jim ty hadry nejlevněji ušije. Dělají to pak přesně v takových a horších podmínkách, nad čímž si ale značka meje ruce...na podmínky samozřejmě nemá vliv, fabriku nevlastní (sic!), ale je zděšena a prověří to a s dodavatelem se rozloučí...

1 0
možnosti
LH

A jak těm dělníkům pomůže, když přestaneme ty míče kupovat? Pomřou hlady, nebo se vydají do EU?

1 1
možnosti
JC

J68a83n 28C19h24o46b44o93t

11. 7. 2018 8:20

Tak se koneckonců dá argumentovat i ohledně dětské prostituce, takže blahopřeji k mentálnímu záblesku, který musel být vidět kilometry daleko.

Všechno je ve vzdělání. A případně ve vůli, založit tam férovou fabriku, kde rodiče vydělají a děti budou moci do školy.

Jenže pak nebude nikdo dělat džíny za 3 eura, které oni nám tu pak střelí za 120. A to jsou reálné cenové relace!

1 1
možnosti
DK

A proč by nás jako zákazníky mělo zajímat, jak na druhém konci světa odírají vlastníci pakistánských fabric lidi svého národa a svého náboženství? Pokud je to jedno těmto, nám to může být jedno už tuplem.

1 3
možnosti
DJ

Třeba proto, až se to s podobných zemí nebude dovážet vše mnohanásobně zdraží ...

0 0
možnosti
DK

„Vím, že jim ho zajistit nemůžeme a že toho nebudeme schopni nikdy, protože jim stěží můžeme dopřát jídlo. Vím, že moje děti na tom budou stejně jako my, a vím, že náš život se nikdy nezmění.“

Zdroj: https://xman.idnes.cz/sialkot-vyroba-micu-pakistan-telstar-mistrovstvi-fw4-/xman-styl.aspx?c=A180707_115637_xman-styl_fro

Když mají takovou mentalitu, tak se nelze divit, že jsou na dně.

Můj praděda dodělal ZŠ v roce 1918 a hned šel fárat do dolu, kde si vydělal peníze, aby měl na učení u ševce. Na konci 20.let měl už svou ševcovskou dílnu. Svého syna již nechal studovat na gymnáziu a pak na VŠ, odkud ho však po únoru vyrazli komouši kvůli otci živnostníkovi. Jeho syn (můj otec) a já jsme již vystudovali VŠ a máme se relativně dobře. Za 3 generace výrazný vzestup. Ale jedinné, co nám v rodině chybělo, je tato mentalita, že něco nejde, že se budeme mít pořád špatně.

1 2
možnosti
DJ

Kdyby vše bylo tak snadné jak píšete - spíše buďte rád že patříte mezi ty kterým se to povedlo ... jste v menšině ....

2 0
možnosti
IN

I28v97o 57N58o42v47á20k

10. 7. 2018 9:58

Pákistán, to je ta muslimská země. Pracují a drží světový trh s míči. Ty děti se zapracovávají, aby za 10 let byly dobrými šiči a šičkami. Prostě velké učiliště. A už jako malé dostávají stimulační příspěvky, aby u toho vydrželi. Je to chudý kraj. Rodiny s 10 dětmi z těchto příspěvků vyžijí. Fajn. Co víc si přát.

3 1
možnosti
JH

Za sešití míče, který se v roce 2010 prodával v přepočtu za dnešních 2 600 korun, dostal dělník od sialkotské firmy Forward Sports, mimochodem dodavatele míčů pro letošní šampionát, asi dvanáct korun

Nesmysl. Takové peníze stoji OMB (official match ball) a ten rozhodně není šitý. Dokonce ani levnější TOP REPLIQE není šitý. Až TOP GLIDER, ale tam je cena kolem 400,-, takže je to nepřesné.

9 0
možnosti