Středa 8. dubna 2020, svátek má Ema
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. dubna 2020 Ema

Neslavně slavné předpovědi konce světa

aktualizováno 
Tak máme za sebou další konec světa. Přežili jsme. Ale nesmějme se moc, konců světa je před námi pořád slušná řádka. Než svět opravdu skončí, ještě si jich pár užijeme. Tak tedy, nejdřív se podívejme, co máme před sebou, pak co už jsme nechali za námi.

Některé konce světa mají modernější podobu střetu s cizí planetou či příletu ufonů, další sázejí na klasickou apokalypsu a trest Boží. | foto: Profimedia.cz

Co nás čeká

21. říjen 2011: repríza května

Jedna jeho předpověď se právě ukázala jako nepravdivá a tentýž muž, Harold Camping, už nám prorokuje další konec světa, tentokrát na 21. říjen 2011. To je skoro za rohem. A stejný je i scénář, i na podzim má Bůh podle Campinga okamžitě zabít tři procenta lidí, tedy asi 200 milionů osob. Camping tvrdí, že bible ukrývá skrytý kalendář, z něhož vypočítal přesné datum soudného dne. Podle Campinga by měl nastat přesně sedm tisíc let po potopě světa a 722 500 dní po ukřižování Krista. Potíž je, že přesná data těchto událostí Camping nezná, proto se pořád zastřeluje. Je to už jeho třetí pokus. Doufejme, že mu opět nevyjde.

27. květen 2012: třetí světová

Vydechneme si jen na rok a týden. Američan Ronald Weinland, který o sobě tvrdí, že jej Bůh jmenoval svým prorokem, předpovídá, že svět skončí příští rok touhle dobou. Všechno začne mnoha teroristickými útoky, které budou horší než činy z 11. září 2011. K tomu se přidají přírodní katastrofy. To vše povede k rozpadu USA a Británie a vypukne třetí světová válka.

21. prosinec 2012: na řadě jsou Mayové

Tenhle konec nám předpověděli Mayové. Svět, jak ho známe, podle nich přestane existovat tři dny před Štědrým dnem. Úderem půlnoci jejich kalendář přeskočí poprvé za pět tisíc let zpátky na nulu. Mayové prorokovali, že této chvíli bude předcházet celá série přírodních katastrof, jako jsou zemětřesení, záplavy, požáry a sesuvy půdy. Monstrózní tsunami mají zaplavovat celé kontinenty a pod městy se má otvírat země.

Tohle by možná mělo brát lidstvo vážně, protože Mayové byli skvělí počtáři a uměli vypočítat i dráhy planet, které neviděli. Na druhou stranu, jejich potomci teď ujišťují, že všechno bude v pořádku. A také NASA už oznámila, že staří Mayové by jednoduše přetočili svůj kalendář na nulu a jelo by se dál. Ale objevily se i další předpovědi, podle nichž 21. prosince svět končí, protože exploduje celá galaxie, obrátí se geomagnetické čáry, Země se srazí s jakousi planetou Nibiru, bude zničena obrovskou supernovou nebo dojde k invazi Marťanů. Máme se tedy na co těšit. Ach, jo.

17. prosinec 2020: srážka s planetou

A zase prosinec. Není to zvláštní? Jakýsi pan Jackson spočítal, že se srazíme s planetou Sedna, která se má prý pohybovat někde za Neptunem. Srážka vyvolá zničující explozi. Jeho jiná teorie uvádí, že Země narazí do nějaké jiné planety.

2060: pozor, hovoří Izák Newton

Izáka Newtona znáte z fyziky, že? Jeho zákony platí, a tak skoro není důvod pochybovat o tom, že by neměla platit jeho předpověď, podle níž nastane někdy od roku 2060 výše apokalypsa. Newton to spočítal podle knihy proroka Daniela. To je ta, kde babylonský král Nabuchadonozor dobyl Jeruzalém, Daniel skončil v jámě lvové a kde jsou na zdi tři slova Mene, tekel, ufarsín. Jak se z toho dá spočítat konec světa je záhadou, ale nepodceňovat: Newton věděl, co dělá.

2240: Talmud

Podle Talmudu by měl přijít Mesiáš šest tisíc let od stvoření Adama a svět by měl být zničen o tisíc let později. To znamená, že začátek konce Země by měl startovat rokem 2240 a její definitivní zánik by měl nastat roku 3240. Ale nemá to prý znamenat přímo konec světa. Tak si z toho vyberte...

2280: Korán

Podle svaté knihy islámu nastane konec světa roku 2280. Spočítal to badatel Rašhad Chalífa, jinak americký biochemik egyptského původu.

3797: Nostradamus

Tenhle letopočet napsal Nostradamus v jednom z dopisů svému synovi.

Kometa s líbezným názvem Kohoutek měla podle sekty Děti boží zničit Zemi v roce 1973. Nestalo se.

Kometa s líbezným názvem Kohoutek měla podle sekty Děti boží zničit Zemi v roce 1973. Nestalo se.

5079: baba Vanga

Je to dobračka, nechá nás žít ještě tři tisíce let. Ale pak se lidstvo rozhodne "opustit hranice našeho vesmíru", dokonce přesto, že 40 procent populace bude proti. To jsou opravdu zasvěcené informace z budoucnosti! Mimochodem, baba Vanga, jak jí říkali doma v Bulharsku, se jmenovala Vangelia Pandeva Dimitrovová, byla slepou vědmou a léčitelkou. Zemřela v roce 1996.

A teď co už máme za sebou

21. květen 2011: Vyvázli jsme

Harold Camping opět vypočítal přesný konec planety s jistotou 100 procent, ale opět se zmýlil.

Konec roku 2008: už zase ten Weinland

Vzpomínáte ještě na Ronalda Weinlanda, který nám prorokuje, že nás příští květen zničí 3. světová válka? Předvídal ji už pro rok 2008.

Květen 2003: srážka s Nibiru

Pokud do vás tehdy něco strčilo, bylo to planeta Nibiru, s kterou se měla srazit Země podle vůdkyně jednoho kultu jménem Nancy Liederová. Dozvěděla se to snadno: prozradili jí to Marťané z hvězdné soustavy Zeta Reticuli prostřednictvím čipu, který ji implantovali do mozku.

5. květen 2000: spousta ledu

Podle Richarda Nooneho mělo dojít ke konjunkci Země, Marsu, Jupitera a Saturnu – vůbec poprvé po šesti tisících letech. To mělo přivodit rychlou koncentraci ledu na jižním pólu a rychlou zkázu planety.

1. leden 2000: Y2K

Pamatujete, ne? Počítače měly způsobit konec světa nebo aspoň velké potíže, protože se neuměly vyrovnat s příchodem nového tisíciletí s dvěma nulami na konci. Měly se údajně dostat zpátky na rok 1900. Obavy byly velké, ale skoro nic se nikde nestalo.

5. červenec 1998: válka světů

Ten den se měli vylodit mimozemšťané a pozabíjet velkou část lidstva. Ušetřili by jen členy církve nazývané Church of the SubGenius, ovšem jenom ty z nich, kteří platí členské příspěvky. Hádejte dvakrát, která církev s tímto proroctvím přišla...

26. březen 1997: sebevražda únikem

Vůdce kultu Nebeská brána Marshall Applewhite oznámil, že tento den bude Hale-Boppovu kometu sledovat loď mimozemšťanů a že nejlepším způsobem k evakuaci ze Země je sebevražda. Jak řekl, tak udělal – a 37 členů kultu s ním.

6. září 1994: už zase ten Camping

Harold Camping poprvé přesně a se stoprocentní jistotou propočítal, že nastane konec světa. Poprvé se i zmýlil.

23.duben 1990: atomové inferno

Prorok Elizabeth Clareová předpověděla nukleární holokaust, což vedlo spoustu lidí k tomu, aby se zásobili potravinami, vodou a zbraněmi.

11. září 1988: dobrý byznys

Edgar Whisenant v knize "88 důvodů, proč konec nastane v roce 1988" předpověděl, že konec světa bude mezi 11. a 13. zářím toho roku. Vyšlo mu něco jiného než předpověď: téhle knihy prodal 4,5 milionů výtisků. Pak předpověděl konec světa ještě na roky 1989, 1993 a 1994, už ovšem s podstatně menším obchodním úspěchem.

1982: přijde vlna veliká

Televizní kazatel Pat Robertson předpověděl obrovské tsunami na západním pobřeží USA a válku na Blízkém východě, do níž se zaplete i SSSR.

11. leden 1973: kometa Kohoutek

Na území USA spadne kometa Kohoutek, pojmenovaná podle českého astronoma Luboše Kohoutka, který ji objevil v roce 1973. S teorií přišel David Berg, vůdce sekty Děti boží.

Prosinec 1954: píšou mi Marťani

Dorothy Martinová, žena v domácnosti, dostala jakési psaní od ufonů, kteří ji varovali, že Země skončí v obrovské potopě, která nastane před úsvitem 21. prosince 1954.

Jít dál do minulosti už asi nemá smysl. Pokračuje to pořád stejně, mění se jen hybatel: už to není jaderná válka ani srážka s kometou nebo nájezd Marťanů, ale většinou ruka božských sil. Hodně předpovědí konce světa bylo kolem roku 1000, kdy se měl na Zemi znovu objevit Ježíš.

Ale nějak jsme to všechno překlepali. Tak uvidíme zase příště.

Autoři:
  • Nejčtenější

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Tančím u tyče a miluju metal, říká veterinářka a MOgirl Zdena

„Moje seriózní povolání se zdánlivě neslučuje s mými zájmy, které nejsou úplně standardní,“ hlásí hned zkraje MOgirl...

Premium

Znásilnění bylo jen začátkem. Poslední letní tancovačka skončila tragicky

„Však já tě udám!“ Touto neuváženou větou se už nejednou proměnil trestný čin znásilnění ve vraždu. Těžko se v...

Top strečink na doma: je prevencí bolesti zad, uvolní hrudní páteř

Naším cílem nebude ani tak fyzické „natahování“ svalů a šlach. Tři strečinkové cviky, které nabízíme na domácí cvičení,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Smlsal přibral 50 kilogramů, vyzkoušel si den v těle tlouštíka

Už 150 tisíc Čechů trpí obezitou. Hubený člověk si často ani neumí představit, jak jsou pro ně některé činnosti...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky
Premium

Jak se létá s náklaďákem? Civilní letadla stojí, ale nákladní mají naspěch

Civilní letectví je v posledních dnech v troskách, světové aerolinky uzemnily celé flotily osobních letounů. Naopak...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Premium

Nejlepší Chardonnay je z Moravy. Vyhrálo na prestižní světové soutěži

Porotci se perou o místa u stolu. Vinaři trnou napětím. Chardonnay du Monde je tuze prestižní klání. A vítěz světové...

Ve jménu morálky: kanadský premiér poslal děti do církevního pekla

Na jeho vládu vzpomínají v liberální Kanadě jako na dobu dlouhé temnoty. Představovala nebývalý sociální útlak,...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...

Vznikne generace superšetřílků? Koronavirus možná změní návyky lidí

Pandemie COVID-19 by podle analytiků do budoucna mohla značně proměnit světovou ekonomiku. Lidé podle nich nejspíš...